REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Gyvūnų krematoriumas

Netrukus Lietuvoje duris atvers pirmasis krematoriumas gyvūnams. Jame bus kremuojami tik naminiai gyvūnai, kurių svoris neviršys 80 kilogramų. Tuo tarpu augintinius namuose laikantys žmonės pasigenda gyvūnų kapinių. Tokios yra tik Vilniaus rajone.

6

Netrukus Lietuvoje duris atvers pirmasis krematoriumas gyvūnams. Jame bus kremuojami tik naminiai gyvūnai, kurių svoris neviršys 80 kilogramų. Tuo tarpu augintinius namuose laikantys žmonės pasigenda gyvūnų kapinių. Tokios yra tik Vilniaus rajone.

REKLAMA

Būsimojo gyvūnų krematoriumo įkūrėjas Vitalijus Žebelys sako, jog nuo idėjos iki jos išpildymo praėjo 3 metai. Kartu su pavasario pradžia tikimasi Tauragės rajone, Žygaičių kaime, jau atveri gyvūnų krematoriumo duris.

„Idėja kilo išgirdus istoriją, kad tokios gyvūnų kremavimo paslaugos yra teikiamos užsienyje. Lietuvoje iki šiol to nebuvo. Tad prieš trejus metus pradėję įgyvendinti šią idėją, jau baigiame tvarkyti paskutiniuosius dokumentus, laukiame kol gamintojas baigs įrengti įrangą ir tikimės, jog pavasario pradžioje pradėsime veiklą. Krematoriumas yra Tauragės rajone, Žygaičių kaime, atokioje vietoje, galima sakyti vienkiemyje,“ - tv3.lt kalbėjo V. Žebelys.

Kremuojami bus tik naminiai gyvūnai

Anot pašnekovo, nors šalia krematoriumo kaimynų nėra, netoliese gyvenantys žmonės nerimavo, ar ši vieta netaps gyvūnų skrodimo fabriku.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo nerimas, tačiau pamatę, jog krematoriumo pastatas nėra didelis, kad įranga nepritaikyta labai dideliems gyvūnams, žmonės nurimo,“ - tikina V. Žebelys.

REKLAMA

Kremuojami bus naminiai gyvūnai, tačiau ne didesni negu 80 kilogramų.

„Kremuosime gyvūnus nuo paukščiuko iki didelių šunų, sveriančių 70-80 kilogramų. Mūsų pagrindinis noras, kad pas veterinarijos gydytojus, klinikoje žmonės atsisveikintų su gyvūnu ir paliktų jį. Mes atvažiuosime į kliniką ir paimsime gyvūno kūną. Taip pat bus galimybė atvežti gyvūnų kūną patiems į krematoriumą, arba mūsų komanda gali iš namų pasiimti kūną,“ - aiškino V. Žebelys.

Gyvūnų gaišenas išmeta į šiukšlių konteinerį

Kremavimas – vienas iš humaniškiausių atsisveikinimo su gyvūnais būdų. Veterinaru dirbantis V. Žebelys sako, jog dažnu atveju žmonės nežino kaip pasirūpinti gyvūno gaišena. Pasitaiko atvejų, kai kūnus tiesiog išmeta į šiukšlių konteinerius ar užkasa pamiškėje. Tačiau tai daryti draudžia įstatymas.

REKLAMA
REKLAMA

„Bėdų nekyla tiems, kurie turi savo sklypą ir jame gali palaidoti gyvūną. Tačiau, jeigu augintinis sveria apie 50 kilogramų, iškasti jam duobę nėra lengva. Išlieka tikimybė, kad augintinio lavonėlį gali iškasti kiti gyvūnai. Be to, su augintiniu, kurį laikėme 10 ar daugiau metų, svarbu deramai atsisveikinti,“ - mano V. Žebelys.

Kremuoti gyvūnų palaikai bus sudedami į urnas ir atiduodami šeimininkams.

„Žinoma, jei šeimininkai nenorės, galėsime ir neatiduoti pelenų, tada mes jais patys pagal įstatymus pasirūpinsime. Žmogus galės pasirinkti, urna įeis į paslaugų kainą,“ - pasakojo V. Žebelys.

Kremavimo kaina priklausys nuo gyvūno dydžio. 

„Kaina priklausys nuo gyvūno dydžio. Svyruos nuo 50-60 iki beveik 200 eurų. Daugiausia kainuos kremuoti maksimalaus dydžio gyvūnus,“ - teigė V. Žebelys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudos už netinkamą laidojimą 

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai teigia, kad šiuo metu nugaišusius gyvūnus galima užkasti savo sklype bei laidoti gyvūną savivaldybės nurodytoje vietoje. Tiesa, visoje Lietuvoje tokia vieta numatyta tik Vilniaus savivaldybėje. Čia yra įsteigtos gyvūnų kapines.

Pasak maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų, už netinkamą gyvūnų gaišenų tvarkymą gresia baudos. Susimokėti tektų už padarytą žalą gamtai bei baudą siekiančią iki 1500 eurų.

Kol kas vienintelė pramoninė deginimo gamykla yra Rietave, ten vežamos visos skerdenos: galvijų, kiaulių, naminių gyvūnų.

Pasigenda gyvūnų kapinių

Gyvūnų prieglaudų savanoriai pasakoja, kad netekę mylimo gyvūno, žmonės išgyvendami didžiulį sielvartą, tuo pačiu turi spręsti klausimą, kur ištikimą gyvenimo draugą palaidoti. Ir nors mokesčius už augintinius tenka mokėti daugumoje savivaldybių, tik Vilniuje yra įrengtos oficialios gyvūnų kapinės.

REKLAMA

„Kaune tokių kapinių nėra. Mano nuomone, jos būtų tikrai reikalingos. Jeigu gyvūnas gyveno ir mirė daugiabutyje, šeimininkai turi spręsti klausimą kur jį dėti? Tarsi atsakymas yra: reikia pristatyti gaišeną į „Nuarą“, o iš ten jos atsiduria Rietave, kur yra sudeginamos. Tačiau žinant, kaip ten viskas vyksta, kad tie kūneliai mėnesį pralaikomi šaldytuvuose, paskui kaip šiukšlės sumetamos į vieną krūvą, tai nesinori taip pasielgti su savo gyvūnu. Juk jeigu jis pas mus šeimoje pragyveno 14 metų, tai svarbu su gyvūnu tinkamai ir atsisveikinti,“ - teigia gyvūnų prieglaudos „Lesė“ vadovė Kaune Eglė Baležentienė.

VšĮ „Būk mano draugas“ vadovė Galina Kučinskienė teigia, kad žmonės šiai gyvūnų prieglaudai pristato daug nugaišusių gyvūnų, ypač žiemą.

„Daug atveža nugaišusių gyvūnų. Žmonės nežino kur juos dėti. Gali savo sklype palaidoti, tačiau žiemą, kai žemė įšalusi, to padaryti gyvūnų šeimininkai negali, tad atveža mums. Tikrai yra problema ta, kad niekur nėra oficialios vietos, kur palaidoti savo gyvūną,“ - tikina G. Kučinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų