REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagal prieš metus įsigaliojusį Europos Sąjungos reglamentą, į mažmeninę prekybą gali patekti amonio salietra, kurioje – iki 20 procentų azoto, tačiau Lietuvos parduotuvėse tebeprekiaujama didesnės koncentracijos – 34 procentų – salietra. Ministerijų atstovai ramina neturintys duomenų, kad pastaruoju metu Lietuvoje būtų bandyta gaminti sprogmenis iš trąšų, praneša LTV „Panorama“.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal daugiau nei metus galiojantį ir Lietuvai privalomą Europos Sąjungos reglamentą, į mažmeninę prekybą negali būti tiekiama didesnės nei 20 proc. koncentracijos amonio salietra.

REKLAMA

Tačiau penktadienį viename iš Vilniaus prekybos centrų   LTV naujienų tarnybos žurnalistai nusipirko salietros, turinčios 34 proc. azoto. Ant nupirktos pakuotės nurodyta, kad salietra išfasuota pernai rudenį, tad yra į parduotuvę atvežta jau galiojant reglamentui.

Pagal minėtą reglamentą, amonio nitrato gamintojai ir importuotojai turi atlikti bandymus, ar salietra atspari detonacijai. Ūkio ministerija trąšų gamintojai „Achemai“ skyrė lėšų laboratorijai steigti, tačiau bendrovė ją uždarė.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuva liko be detonacinių trąšų bandymų laboratorijos. Tik galime apgailestauti, jei „Achemos“ susivienijimas šitaip serga už saugumą. Ne maisto produktų inspekcijai, kuri atsakinga už trąšų rinkos priežiūrą neskiriama pakankamai lėšų, kad ji galėtų rizikuoti ir skirti bent vieną detonacijos bandymą“, – kalbėjo Ūkio ministerijos Pramonės skyriaus   vedėjas Vitalius Skaržinskas.

Anot „Achemos“ atstovo, jų trąšas tiria kitų Europos šalių laboratorijos, nes išlaikyti savąją buvo nuostolinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Trąšų patekimo į rinką įstatymas turėjo būti lygiagrečiai priimtas. Tada būtų įpareigojimai, ką tikrinti, ir tada laboratorija būtų gyvavusi. Bet tiekėjai įpareigoti atlikinėti trąšų patikras dėl saugumo ir kitų dalykų“, – sakė „Achemos“ technikos direktoriaus pavaduotojas Vilius Stankevičius.

Pareigūnai ramina neturintys duomenų, jog pastaruoju metu Lietuvoje būtų bandyta gaminti sprogmenis iš trąšų.

„Reiktų išanalizuoti tiek Lietuvos, tiek Europos Sąjungos situaciją. Pernai Europos Komisija pateikė siūlymą dėl Europos Sąjungos reglamento „Dėl prekybos sprogmenų pirmtakais ir jų naudojimo“. Siūloma tam teisės akte nurodyti, kad azoto koncentracija gaminamame amonio nitrate neviršytų 16 proc.“, – teigė Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo departamento direktorius Tomas Žilinksas.

Pasak pareigūno, Europos Sąjungai pirmininkaujanti Lenkija itin stengiasi, kad reglamentas, kuris sugriežtintų azoto trąšų ir kitų medžiagų, iš kurių nesunku pagaminti sprogmenų, prekybą ir naudojimą, būtų priimtas dar šiemet.

Salomėja PRANAITIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų