• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos piliečiai, norintys aplankyti JAV be vizos, aktyviai registruojasi elektroninėje leidimo keliauti sistemoje (ELKS arba ESTA), nors naudojantis šia tvarka nuvykti už Atlanto bus galima po dviejų savaičių.

REKLAMA
REKLAMA

„Nemažai Lietuvos piliečių jau užsiregistravę ir yra gavę leidimus keliauti į Ameriką“, – per JAV centre surengtą spaudos konferenciją sakė JAV ambasados konsulas Bradley Stevenas Nortonas (Bredlis Stivenas Nortonas).

REKLAMA

Anot ambasados darbuotojų, naujoji bevizio režimo tvarka nepanaikins iki šiol galiojančios vizų tvarkos. Nuo lapkričio 17-osios įsigaliojus leidimams lankytis JAV be vizų, keliauti už Atlanto galima bus ir su viza, ir be jos – piliečiai galės rinktis, kuri tvarka jiems patogesnė.

„Žmonės klausia, ar dabartinė kelionių supaprastinimo programa pakeičia kelionių su viza tvarką – atsakymas yra „ne“, – tvirtino B. S. Nortonas.

REKLAMA
REKLAMA

Vicekonsulės Michele Hoyt (Mišelės Hoit) teigimu, iš besikreipiančiųjų į ambasadą dėl kelionės į JAV maždaug pusė prašo vizos, o kita pusė – leidimo keliauti be vizos.

Bevizis režimas skirtas tiems Lietuvos piliečiams, kurie Jungtinės Valstijose ruošiasi vienu kartu prabūti ne ilgiau nei 90 dienų verslo reikalais ar turistaudami. Be to, norint keliauti be vizos būtinas biometrinis pasas, išduotas po 2006-ųjų rugpjūčio 28-osios. Leidimas keliauti be vizos galios dvejus metus arba iki paso galiojimo pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiems, kurių pasas išduotas anksčiau nei 2006-ųjų rugpjūtį, reikės arba pasidaryti naują pasą, arba prašyti vizos. Pastarajai gauti biometrinis pasas nereikalingas, kaip kad buvo iki šiol.

Tuo metu tie, kurie nori išbūti JAV ilgiau nei 90 dienų, taip pat planuojantieji ten dirbti, stažuotis, mokytis, dalyvauti mainų programoje, vykti kaip atlikėjai ir panašiai, be vizos nebus įleidžiami. Turint vizą bus leidžiama išbūti JAV iki 6 mėnesių, be to, viza paprastai galioja ilgiau nei leidimas keliauti – iki 10 metų.

REKLAMA

Norint pasinaudoti beviziu režimu, pirmiausia reikės užpildyti anketą internete – tinklapyje https://esta.cbp.dhs.gov arba radus nuorodą į šį tinklapį JAV ambasados svetainėje. Čia teks pateikti tokius duomenis kaip kelionės tikslas, paso duomenys, atvykimo į JAV reisas, buvimo JAV adresas ir panašiai. Kai kuriuos duomenis bus galima pakeisti vykstant į JAV nebe pirmą kartą per dvejus metus su tuo pačiu leidimu. Kol kas registracija yra nemokama, ir artimiausiu metu jos apmokestinti neplanuojama.

REKLAMA

Nors registruotis ELKS sistemoje galima dieną prieš išvykstant, ambasados darbuotojai siūlo užpildyti anketą kuo anksčiau. Anot jų, geriausia tai daryti dvi savaitės iki planuojamo išvykimo, kadangi gali atsitikti taip, kad reikės palaukti atsakymo, o gavus neigiamą, skirti laiko vizai gauti.

Užpildžius anketą, reikės laukti atsakymo. Vicekonsulės teigimu, dažniausiai leidimas keliauti išduodamas, ir daugeliu atvejų jo ilgai laukti netenka. Tačiau kartais atsakymas gali būti neigiamas arba užtrukti keletą dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gavus neigiamą atsakymą, naują elektroninę paraišką galima bus pildyti po 10 dienų. Tačiau ambasados darbuotojai pataria tai daryti tik tuo atveju, jei pilietis mano, kad jo atveju įsivėlė klaida, ir leidimas jam turėtų būti suteiktas. Anot jų, Lietuvos gyventojai neturėtų piktnaudžiauti programa ar bandyti ją apeiti. Gavus neigiamą atsakymą iš elektroninės sistemos, paliekama teisė prašyti vizos.

REKLAMA

Tuo metu gautas teigiamas atsakymas savaime neužtikrins, jog keliautojas bus priimtas už Atlanto – lemiamą sprendimą ties JAV siena priims Muitinės ir sienų apsaugos tarnybos pareigūnas, kuris atvykėlį dėl kokių nors priežasčių galės išsiųsti atgal.

Tiems, kurie šiuo metu yra Jungtinėse Valstijose nelegaliai, naudotis beviziu režimu vėliau gali būti kebloka.

REKLAMA

„Ši programa nepanaikina nelegalaus statuso. Aš manau, kad šita sistema žino, kad dabar tie žmonės gyvena Amerikoje nelegaliai, ir neleis jiems važiuoti (į JAV – BNS)“, – sakė JAV konsulas.

Ambasados darbuotojų teigimu, per dvejus leidimo galiojimo metus laikas, praleistas JAV ir Lietuvoje, turėtų būti „subalansuotas taip, kad atrodytų, kad žmogus gyvena Lietuvoje, ne Amerikoje“ – tai yra, laikas, praleistas JAV per dvejus metus, negalės būti ilgesnis nei tas laikas, kurį asmuo praleido Lietuvoje ar kitoje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjęs JAV teritorinio saugumo sekretorius Michaelas Chertoffas (Maiklas Čertofas) po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi sakė, kad apsunkinti patekimą į Jungtines Valstijas gali tai, kad asmuo buvo nuteistas už žmogžudystę ar kitą sunkų nusikaltimą arba jei prašyme atvykti į JAV leis suprasti, kad ketina likti ilgiau nei 90 dienų. Tačiau, anot jo, jei anksčiau buvo atsisakyta išduoti vizą, tai „automatiškai nepanaikina jūsų galimybės naudotis beviziu režimu, bet padidina tikimybę, kad jums bus darkart atsakyta neigiamai“.

REKLAMA

Praėjusį trečiadienį Vilniuje pasirašytas paskutinis susitarimas, reikalingas bevizio režimo su JAV įteisinti. Jį dar turės ratifikuoti Seimas.

Pagal vidaus reikalų ministro Regimanto Čiupailos ir JAV ambasadoriaus Lietuvoje Johno Cloudo (Džono Klaudo) pasirašytą susitarimą Lietuva ir JAV glaudžiau bendradarbiaus nusikaltimų prevencijos ir kovos su jais srityse.

REKLAMA

Spalio 17 dieną JAV prezidentas George W. Bushas (Džordžas Bušas) paskelbė, kad Lietuva ir dar šešios valstybės į minėtą programą įtraukiamos ir nuo lapkričio vidurio į JAV vykstantiems jų piliečiams bus taikomas bevizis režimas.

Be Lietuvos į JAV vizų atsisakymo programą, kurioje šiuo metu dalyvauja 27 šalys, daugiausia – iš Vakarų Europos, taip pat bus įtrauktos Latvija, Estija, Vengrija, Čekija, Slovakija ir Pietų Korėja.

Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams 1994 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų