REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Libijos užsienio reikalų ministrerijos spaudos atstovas Ibrahim Moussa antradienį, gegužės 31 d. naktį, per spaudos konferenciją užsienio žurnalistams Tripolyje pranešė, kad dėl NATO oro antskrydžių prasidėjusių kovo mėnesį aukų skaičius viršijo 700 žuvusių civilių gyventojų ir sužalota daugiau kaip 4000 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Komentuodamas situaciją Ibrahimas pasakė, kad nukentėję nešaudė, bet žuvo Tripolyje ir jo apylinkėse per NATO karinių oro pajegų antskrydžius. Libijos valstybinė televizija vėlų antradienio vakarą pranešė apie keturis galingus sprogimus sostinėje Tripolyje.

REKLAMA

NATO eilinį kartą paneige Libijos nurodytą žuvusiųjų skaičių, sakydama, kad “oro antskrydžiai skirti apsaugoti civilius nuo Libijos “diktatoriaus„ pul. Muammar Gaddafio.“

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Tripolyje Moussa Ibrahimas apkaltino NATO aljansą dėl per oro antskrydžius nužudytų ir sužeistų Libijos gyventojų.

“Nuo kovo 19 d. iki gegužės 26 d. buvo užmušta 718 gyventojų, tarp kurių 4067 sužaloti, 433 iš jų labai sunkiai," - sakė Ibrahim Moussa per spaudos konferenciją.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymėjo, kad pateiktame žuvusiųjų skaičiuje kariškiai neįtraukti.

.Jis taip pat paneigė, kad Pietų Afrikos prezidentas Jacob Zuma, kuris buvo susitikęs su pul. Muammar Gaddafiu Tripolyje pirmadienį, aptarė Libijos lyderio “išėjimo strategiją."

“Jei Gaddafis pasitrauks, saugumo vožtuvai išnyks. Jo pasitraukimas būtų blogiausias scenarijus visai Libijai," – sakė Ibrahim Moussa žurnalistams.

Po to, kai Pietų Afrikos Prezidentas Zumma grįžo į Pretoriją ir paskelbė pareiškimą, kad Gaddafis neturėtų palikti Libijos, tarptautinis spaudimas Libijai dar labiau padidėjo. “Pul. Muammar Gaddafi ragino baigti bombardavimus ir pradėti derybas Libijoje," – rašoma pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Italijos užsienio reikalų ministro vizitas sukilėllių užimtame Bengazi mieste

Antradienį Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini, viešėdamas sukilėlių sostinėje Bengazi mieste sakė, kad Gaddafio režimas “baigėsi."

“Jis (Gaddafis) privalo palikti postą, jis privalo palikti šalį," – sakė užsienio reikalų ministras Franco Frattini preskonferencijoje, kurioje dalyvavo ir sukilėlių užsienio reikalų atstovas Ali al-Essawi.

“Jo pagalbininkai jį paliko, jis neturi tarptautinio palaikymo, G-8 lyderiai atsisakė jam padėti, jis privalo palikti šalį," – kalbėjo Italijos užsienio reikalų ministras F. Fratini.

REKLAMA

Libijos užsienio reikalų ministerija paskelbė pareiškimą, kuriame Italijos užsienio reikalų ministro vizitą pripažino neteisėtu. Pareiškime sakoma, kad “Italijos užsienio reikalų ministro vizitas yra grubus tarptautinių normų ir tarptautinių konvencijų pažeidimas ir tai yra kišimasis į suverenios valstybės reikalus, kuri yra Jungtinių Tautų narė... Tokia Italijos užsienio reikalų ministro veikla nepalaiko pastangų rasti taikų sprendimą tam, kas dabar vyksta Libijoje, ypatingai pradedant įgyvendinti Šiaurės Afrikos parengtą taikos planą “Kelio planas.„ Italijos generalinio konsulato atidarymas sukilėlių užimtame Bengazi mieste, be išankstinio vyriausybės suderinimo, prieštarauja diplomatinėms normoms ir tradicijoms...“ – rašoma pareiškime.

REKLAMA

NATO sutarė tęsti invaziją Libijoje

NATO sąjungininkės trečiadienį, birželio 1 d. sutarė dar 90 dienų pratęsti karinę kampaniją Libijoje.

„Mūsų sprendimas taip pat yra aiški žinia Libijos žmonėms - NATO, mūsų partnerės, visa tarptautinė bendrija yra drauge su jumis“, - sakė NATO vadovas Anders Fogh Rasmussenas.

„Esame vieningi, siekdami tikslo garantuoti jums teisę patiems lemti savo ateitį. Ir ši diena artėja“, - pridūrė NATO vadovas.

Pagal Afrikos Sąjungos 30 šalių parengtą planą pavadintą “Kelio žemėlapis" reikalaujama nedelsiant nutrauktį NATO oro antskrydžius Libijoje, nutraukti ugnį ir pradėti derybas Libijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprendimas tęsti karinius veiksmus Libijoje buvo priimtas trečiadienį, birželio 1 d. per 28 NATO šalių susitikimą Briuselyje, kuriame dalyvavo ir penkios ne NATO šalys – Jordanija, Kataras, Švedija, Jungtinių Arabų Emyratai ir Marokas, pranešė NATO atstovė.

Sprendimui pratęsti NATO oro antskrydžius Libijoje pritarė ir Lietuvos atstovai.

Vieni iš paskutinių žuvusių per NATO oro antskrydžius buvo ir penki Libijos sukilėliai važiavę ginkluota kolona. NATO sekretorius generolas Anders Fogh Rasmussen išreiškė “apgailestavimą dėl prarastų gyvybių, sakydamas, kad mes darome viską, kad išvengtumėme civilių aukų."

REKLAMA

NATO taip pat užtikrina JT priimtą ginklų embargą Libijai. Tačiau sukilėliams kovoti prieš Gaddafio šalininkus padeda NATO karinės pajėgos ir Britanijos specialiosios pajėgos, kurios nurodo NATO aviacijai atakuojamus objektus.

NATO samdo Didžiosios Britanijos ir kitų Vakarų Europos šaliu saugos tarnybas, kuriose dirba buvę specialiosios paskirties karininkai (SAS), kurie padeda NATO karinėms oro pajėgoms identifikuoti objektus Misratos jūros uoste, naikinamus per oro antskrydžius, pranešė Richard Norton-Taylor, laikraščio “The Guardian" saugumo analitikas

REKLAMA

Specialiosios buvusių veteranų pajėgos perduoda informaciją apie Gaddafio lojalių karinių dalinių judėjimą NATO vadavietės Kanados generolui leitenantui Charles Bouchardi. Taikiniai yra patikrinami žvalgbos lektuvais ir JAV bepiločiais lėktuvais. Šias privačias saugumo bendroves, kuriose dirba buve karininkai, samdo Arabu šalys, pagrinde Katas.

Britanijos užsienio reikalų ministras William Hague pripažino, kad Libijoje dirba “patyrę karininkai", - sakydamas, kad jie gali patarti sukilėliams karinėje žvalgyboje, logistikoje ir kariniuose ryšiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar balandžio mėnesį Arabų šalys ragino apmokyti Libijos sukilėlius kariauti.

Artimiausiomis dienomis pagal Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos susitarimą į Libiją išskris 16 smogiamųjų sraigtasparnių.

NATO karinį vadovavimą perėmė iš JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos kovo 31 d.

NATO vykdo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos priimtą rezoliuciją Nr 1973, siekiant apsaugoti civilius gyventojus, paskelbiant neskraidymo zoną virš Libijos teritorijos.

Rezoliucijoje apie pul. Muammar Gaddafio vadinamo režimo pakeitimą nerašoma.

Antradienį, Misratos priemestyje Dafniyah tęsėsi mūšiai tarp sukilelių ir Libijos kariuomenės pajėgų. Reuter agentūros fotografė, esanti Misratos mieste sake, kad  “Gaddafio karinės pajėgos saudo Grad raketas. Sukileliai stengiasi atsakyti tuo pačiu, bet Gaddafio pajėgos juos išstumė atgal."

“Situacija tampa vis sudetingesnė sukileliams todėl, kad kovos jau vyksta atvirame lauke. Sukilėliai neturi tokių pačių sunkiųjų ginklų, kaip Gaddafio brigados," – pranešė sukilelių atstovas Abdelsalam iš Misratos.

Birželio 2 d. NATO oro pajėgos toliau bombardavo Tripolį.

Ramūnas Alaunis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų