REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pietinėje Lenkijoje esančioje Wujeko anglies kasykloje atidaryti „Atminties namai“. Šiuo žingsniu siekiama atminti prieš 27 metus čia žiauriai nužudytus angliakasius, kurie protestavo prieš karinės padėties įvedimą Lenkijoje, skelbia „Polskie radio“.

REKLAMA
REKLAMA

Parodoje demonstruojamas ir Varšuvos menininkų sukurtas modelis, kuriame vaizduojama, kad policija brutaliai susidoroja su demonstrantais.

REKLAMA

Gruodžio 16 diena yra viena dramatiškiausių Katovicų miesto istorijoje. Čia 1981 metais policija nužudė net 9 angliakasius, pakilusius į protesto akciją prieš karinio įstatymo paskelbimą. Žudynės Wujeko anglies kasykloje buvo bene pats didžiausias nusikaltimas, įvykdytas per visą karinio įstatymo galiojimo laiką.

Protestai Wujeko anglies kasykloje prasidėjo iš karto po karinio įstatymo paskelbimo, kai buvo suimtas vietinio „Solidarumo“ padalinio vadovas Janas Ludwiczakas. Gruodžio 14 dieną pirmoji protestuotojų grupė ėmė reikalauti J. Ludwiczako paleidimo.

REKLAMA
REKLAMA

Prie akcijos greitai prisijungė ir kiti angliakasiai, kurie reikalavo panakinti karinę padėtį bei vėl atstatyti „Solidarumo“ kaip teisėtos profesinės sąjungos veiklą. „Solidarumo“ audito komiteto sekretorius Stanislawas Platekas buvo pasirinktas streiko lyderiu. Kai derybos su valdžia sužlugo, buvo įkurtas streiko komitetas ir per pirmąsias kelias karinio įstatymo dienas jau streikavo daugiau nei 50 darbo vietų.

Sužinoję, kad policija prieš kai kuriuos protestuotojus panaudojo jėgą, gruodžio 15 dieną angliakasiai ėmė ruoštis gynybai ir apsiginklavo kastuvais, plytomis bei kitais po ranka buvusiais daiktais. Gruodžio 16 dieną kasyklą apsupo policija, tankai ir karinės mašinos. Protestuotojai buvo puolami į pagalbą pasitelkiant ašarines dujas ir vandens patrankas. Tuo metu lauke buvo -16 laispnių temperatūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tankai išvertė kasyklos sienas ir pastatą įsiveržė ZOMO daliniai (mlitarizuoti piliečių milicijos atsargos daliniai). 6 angliakasiai buvo nušauti iš karto, dar 3 vėliau nuo sužeidimų mirė ligoninėje.

Po šių įvykių abiems pusėms pavyko susitarti dėl streiko nutrukimo. Buvo sulaikyti 8 angliakasiai, kurie apkaltinti vadovavę streikui. Pusė sulaikytųjų buvo išteisinti, o kiti 4 susilaukė įkalinimo nuo 3 iki 4 metų bausmių.

Tyrimas dėl angliakasių nužudymo buvo nutrauktas 1982 metais ir atnaujintas 1993-iaisiais.

Katovicų miesto teismas keliems metams kalėti nuteisė 14 ZOMO policininkų. Buvęs vietinio ZOMO dalinio vadas Romualdas Cieslakas buvo nuteistas kalėti 6 metus, o du jo pavaldiniai įkalinti 4 metams. Likę 11 susidorojime dalyvavusių policininkų buvo nubausti nuo 3 iki 3,5 metų laisvės atėmimo. Šios bausmės buvo prailgintos šiių metų birželį vykusiame kitame teismo procese.

REKLAMA

Kol kas vis dar lieka neišspręstas klausimas dėl kompensacijų nužudytų angliakasių šeimoms. Neatmetama, kad kompensacijų bus bandoma išsireikalauti teismuose.

Protestuodami prieš menką valdžio dėmesį šiam reikalui, „Wujeko angliakasių atminimo socialinis komitetas“ šiemet į paminėjimo iškilmes nepakvietė nė vieno valstybės atstovo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų