REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

37-erius metus gyvavęs Kybartų kalėjimas virto užsieniečių registracijos centru. Į buvusius pataisos namus iš Rūdninkų poligono jau atvežti pirmieji nelegalai. Iš viso Kybartuose bus apgyvendinta 700 sienos pažeidėjų. Kaliniai išvežti kitur, o jie paliko ir palikimą – tuntą katinų.

37-erius metus gyvavęs Kybartų kalėjimas virto užsieniečių registracijos centru. Į buvusius pataisos namus iš Rūdninkų poligono jau atvežti pirmieji nelegalai. Iš viso Kybartuose bus apgyvendinta 700 sienos pažeidėjų. Kaliniai išvežti kitur, o jie paliko ir palikimą – tuntą katinų.

REKLAMA

Prie Kybartų pataisos namų išsirikiavę kalėjimo ir Valstybės sienos apsaugos pareigūnai. Nuo šiandien jie kolegos. Tiek vieni, tiek kiti nuo šiol saugos nelegalius migrantus. Kybartų kalėjimas panaikintas, vietoj jo įkurtas Užsieniečių registracijos centras. Ten gyvens sienos pažeidėjai iš Rūdninkų poligono – jauni vyrai.

Pirmadienį po pietų atvežti pirmieji nelegalai – 150 žmonių. Iš viso buvusiame Kybartų kalėjime bus įkurdinta iki 800 užsieniečių. Pagėgių pasienio rinktinės vado pavaduotojas sako, kad čia gyvens vien vyrai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi jie gyvens atitinkamais sektoriais suskirstyti – pagal tautybes, siekiant išvengti tam tikrų grėsmių – tai atitinkamu laikotarpiu vienam sektoriui bus skirtas ar tai stadionas, ar tai sporto salė“, – sako vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas.

REKLAMA

Nuteistieji išvežti praeitą savaitę į Marijampolės ir kitus pataisos namus. Buvusiame Kybartų kalėjime dirbo daugiau nei 170 žmonių. Dalis perėjo į Valstybės sienos apsaugos tarnybą, dalis perkelti į Marijampolės pataisos namus.

„Tų pasiūlymų buvo ir daugiau iš ko rinktis. Ir kitose bausmių vykdymo sistemos įstaigose trūksta pareigūnų, deficitas, ir kitos įstaigos siūlė. Tai nemanau, kad kažką išvijo į gatvę“, – teigia pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Gediminas Jarašius. 

Tie, kurie perėjo saugoti nelegalų, sako, kad kol kas neįsivaizduoja, kokia tarnyba jų laukia. Jie vis dar su pataisos namų pareigūnų uniformomis.

REKLAMA
REKLAMA

Nauja sienos apsaugos tarnybos apranga dar siuvama:

„Net nedvejojau. Norėjau pakeisti aplinką, darbdavį kitą.“

„Pokytis, manau, tikrai bus ir bus reikalaujama iš mūsų kitokio požiūrio nei iki šiol, nei su nuteistaisiais. Bet matysime eigoje.“

Buvusio kalėjimo patalpos šiandien iki pavakarės buvo tvarkomos ir šveičiamos. Valgykloje besitvarkančios moterys pasakoja, kad meniu nelegalams dar nėra sudarytas: „Pirma darbo diena, žinokit, nežinau. Paruoštą maistą atveš.“

Kaip ir kaliniai, nelegalai gyvens įvairaus dydžio kambariuose. Kai kur po keturis, o kai kur ir po dešimt. Netrukus bus įjungtas šildymas, pastatyta daugiau boilerių vandeniui šildyti. Yra treniruokliai, maldos namai, veiks parduotuvė. Vidaus reikalų ministerija sako, kad visi – maždaug 4000 sienos pažeidėjų – šiuo metu turi šiltą pastogę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokių nebus žmonių, kurie gyventų palapinėse – mes juos iškelsim. Žinoma, eilėje yra savivaldybėse gyvenantys 600 žmonių. Kadangi ten žmonės gyvena patalpose, kuriose yra šilčiau, tai mes jų perkėlimo planą kiek vėliau darysime“, – kalba viceministras Vitalij Dmitrijev. 

Nors ministerija skelbia, kad nelegalai po Kybartus laisvai nevaikščios, dalis miestelio gyventojų jų nenori. 37-erius metus čia kalėjo ir sunkius nusikaltimus padarę asmenys, bet kai kurie vietiniai nelegalų bijo kone labiau:

„Tos tvoros, nieko, saugos. Bet juos gi paleis, jie gi ne nusikaltėliai. O kai paleis, tai ir neaišku. Jie išeis ir į miestelį. O vis tik musulmonai, mes šito nepažįstame.“

REKLAMA

„Vis tiek jų neišleis, o kai išleis – įsitaisysim balionėlių ir purkšim, o ką daryti. Atsiginti, jeigu reikės. Aš ne iš bailiųjų, nebijau. Eis, va, dukros dirbti čia.“

„Jie irgi žmonės, tai kur jiems vaikščioti. Turi jie kažkur vaikščioti. Man tai jie… Kaip lig šiol gyvenau, taip ir toliau, galvoju.“

Nuteistieji Kybartų kalėjime paliko palikimą – tuntą katinų. Kaliniai juos šerdavo ir prižiūrėdavo. Koks likimas dabar laukia gyvūnų – niekas pasakyti negali. Štai viena darbuotoja išsineša vieną katinuką į namus: „Gaila palikti. – Na, bet čia irgi žmonės gyvens? – Ne tokie.“

Visi – iki 800 nelegalų – į Kybartus bus suvežti iki spalio pradžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų