REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lukašenkos režimo įkaitams – nuolat į Lietuvą bandantiems patekti migrantams iš Rytų – dar griežtesnės apgręžimo priemonės. Jų neįleidimą į šalį Vidaus reikalų ministerija siekia įtvirtinti įstatymu: tam jau pritarė Vyriausybė. Tačiau projektą aršiai kritikuoja žmogaus teisių gynėjai.

Lukašenkos režimo įkaitams – nuolat į Lietuvą bandantiems patekti migrantams iš Rytų – dar griežtesnės apgręžimo priemonės. Jų neįleidimą į šalį Vidaus reikalų ministerija siekia įtvirtinti įstatymu: tam jau pritarė Vyriausybė. Tačiau projektą aršiai kritikuoja žmogaus teisių gynėjai.

REKLAMA

Jie tikina, kad įstatymo projektas esą prieštarauja europinėms žmogaus teisių konvencijoms, nedera su Lietuvos tarptautiniais įsipareigojimais ir neužtikrina prieglobsčio teisės įgyvendinimo. Advokatas Petras Ragauskas tokią migrantų apgręžimo politiką taip pat kritikuoja ir vadina teisine šizofrenija, mat numatyti ribojimai prieštarauja ir vidiniams šalies įstatymams.

Vaizdus, kuriuose matyti, kaip Baltarusijos pareigūnai organizuoja neteisėtų migrantų patekimą į Lietuvą ir gadina fizinį barjerą, Valstybės sienos apsaugos tarnyba užfiksavo dar pernai spalį. Panašius bandymus patekti į Lietuvą pareigūnai fiksuoja kone kasdien. Štai per praėjusią parą tokių bandymų buvo 10.

REKLAMA
REKLAMA

O lapkritį Baltarusijos režimas buvo sugalvojęs ir gudresnę taktiką – siuntė į Lietuvą migrantus basomis, kai kurie jų nušalo ir kojas. Baltarusijos režimas tikėjosi, kad čia migrantai bus paguldyti į ligonines ir taip pasiliks Lietuvoje. Dėl tokių nežmoniškų strategijų į ligonines buvo išvežti 9 nelegalai ir 2 iš jų teko amputuoti kojas.

REKLAMA

Bandant suvaldyti tokias Lukašenkos hibridines atakas, Vidaus reikalų ministerija dar lapkritį parengė Valstybės sienos apsaugos įstatymo projektą, kuriuo siekiama įteisinti migrantų apgręžimo politiką pasienyje. Šiam projektui pritarė Vyriausybė ir toliau jis keliaus per komitetus Seime.

„Esant tokiom situacijom, kurios vyksta pas mus, hibridinėm atakom, valstybės turi turėti įrankius ginti savo nacionalinį saugumą ir tie įrankiai turi būti įtvirtinti nacionalinėje teisėje“, – tvirtino Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Šis įstatymo projektas įtvirtintų migrantų neįleidimą esant ekstremaliai situacijai ir nepaprastajai padėčiai. Tokiu atveju būtų galima net ir Lietuvoje jau esančius nelegalius migrantus pagauti, nuvežti prie sienos ir tuomet grąžinti į Baltarusiją. Būtų aiškiai reglamentuojama ir kokiu būdu užsieniečiai gali pakliūti į Lietuvą ir pateikti prašymą dėl prieglobsčio, kokiu būdu vyktų neįleidimo procedūra bei jie būtų grąžinami į šalį, iš kurios atvyko.

Tačiau žmogaus teisių gynėjai tokį projektą kritikuoja esą jis nedera su Lietuvos tarptautiniais įsipareigojimais, su ES Žmogaus teisių teismo sprendimais. Štai, anot Seimo Žmogaus teisių komiteto nario, parlamentaro Vytauto Bako, projektas neužtikrina ir prieglobsčio teisės įgyvendinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas tai buvo daroma ministrės įsakymais ir įtvirtinta tokia praktika, kad žmonės iš esmės negalėdavo pateikti prašymo suteikti prieglobstį. Dabar tai siūloma įteisinti įstatymu. Tarptautinė teisė sako – taip, mes galime saugoti savo sienas, bet mes negalime paneigti teisės į prieglobstį ir turi būti sudarytos sąlygos žmonėms, kurie turi teisę paprašyti prieglobsčio, bėgantys nuo karo, kurie pažeidžiami – vaikai, moterys, pateikti dokumentus, kad jų prašymai būtų nagrinėjami“, – tvirtina V. Bakas.

O advokatas Petras Ragauskas projektą vadina teisine šizofrenija. Mat jame numatomi apribojimai esą prieštarauja ne tik europinėms konvencijoms, bet ir pačios Lietuvos vidaus politikai.

REKLAMA

„Lietuva pažeidžia tas taisykles, kurios ją skyrė nuo Rusijos, Baltarusijos, bent jau mes įsivaizdavom, kad mes kitokie, kad gerbiam žmogaus teises, kad esame įsipareigoję Vakarų standartams, bet pirmas išbandymas, net nepasakyčiau, kad labai sunkus, bet mes jo neatlaikėme, pasidavėme putiniškiems problemos sprendimo būdams“, – tikina P. Ragauskas.

Anot advokato, kiekvienas asmuo, bandantis kirsti Lietuvos sieną turėtų būti apklausiamas individualiai, vėliau turėtų būti sprendžiama, ar jam suteikti prieglobstį, ir net jei suteikti prieglobstį šalis atsisakytų, paprastai išstumti migrantus į Baltarusiją įstatymai draudžia.

„Jie yra grąžinami, ne juos išstumiant į Baltarusijos teritoriją, o perduodant Baltarusijos pasieniams, tas pats ir Lietuvos atveju būtų. Tai mes patys pažeidinėjam tas taisykles, kurias esam įsipareigoję tais įstatymai taikyti“, – teigia P. Ragauskas.

REKLAMA

Tačiau anot ministrės Agnės Bilotaitės, Europinis reglamentavimas neatitinka šių dienų lūkesčių, ir valstybės narės, prieš kurias vyksta tokios atakos,  turi teisę gintis.

„Per 2022 metus mes turėjome 11 tūkst. bandymų neteisėtai kirsti mūsų sieną. Kas būtų, jei ne šitie mūsų nacionaliniai sprendimai, nežinia. Vienu metu mes turėjome apie 300 bandymų kirsti Lietuvos sieną, tai paskaičiuokime, kokie galėjo būti skaičiai. Tai yra šimtai tūkstančių atvejų, tai klausimas – ar tai yra gerai? Manau tai reikštų naują migracijos kelio tvėrimą. Rytų migracijos kelias kuris buvo bandomas atidaryti, mums jį pavyko sustabdyti, bet tam reikėjo šitų sprendimų“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Bilotaitė taip pat pažymi, kad įstatymo projekte yra numatyti saugikliai: lieka humanitarinis įleidimas, būtinas pagalbos suteikimas esant problemoms su sveikata, ar kitoms panašioms situacijoms.

šitie visi žmogaus teisių gynėjai kartu su savo advokatiūkščiais susimes ir pastatys Lietuvoje kalėjimą kokiam milijonui Lietuvos sienos pažeidėjams, kad juos būtų galima suimti, pareikšti kaltinimus nelegaliai kirtus sieną ir deportuoti atgal į Baltarusiją, nes kilmės šalies jie nepripažins.
Tik spėkit, ar Baltarusija įsileis atgal iš Lietuvos šiuos nusikaltėlius?
Lietuviai irgi žmonės – primenu "žmogaus teisių gynėjams"
Gal verta pasidomėti kas finansuoja tuos nevyriausybininkus nelegalų gynėjus?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų