REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie Seimo nariai nepageidautų atskleisti visuomenei, kam išleidžia parlamentinei veiklai skirtus pinigus. Baiminamasi, kad paviešinus faktus apie nederamą išlaidavimą būtų pažeminta jų garbė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) šiandien turėtų apsispręsti dėl tvarkos, pagal kurią derėtų tikrinti ir vertinti parlamentarų teikiamas kanceliarinių išlaidų ataskaitas. Neseniai žiniasklaidoje kaip iš gausybės rago pasipylus pranešimų, kad dalis tautos išrinktųjų galbūt ne pagal paskirtį naudoja valstybės pinigus, kai kurie jų ėmė nejuokais nerimauti. LŽ jau rašė, jog ne vienas parlamentaras galėjo išsinuomoti automobilius ir užsitikrinti teisę pasibaigus Seimo kadencijai išsipirkti juos už likutinę vertę.

REKLAMA

Seimo nariai, kurie gali būti nusižengę, norėtų, kad pažeidimai liktų jų sąžinės reikalas ir mokesčių mokėtojai apie tai nieko nesužinotų. Parlamentaro išlaidoms, susijusioms su darbu Seime, per mėnesį skiriama 1,7 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio suma. Ji šiuo metu siekia apie 3800 litus.

Kaip parlamentarai turi naudoti kanceliarinėms išlaidoms skirtas išmokas, numato Seimo valdybos praėjusių metų pabaigoje patvirtinta tvarka. Joje nurodoma, kad šiuos pinigus Seimo nariai gali skirti kanceliarijos, pašto, telefono, transporto bei kitoms su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms, tarp jų - ir puodeliams bei lėkštelėms Seimo nario biurui, knygoms įsigyti, mokymosi kursams.

REKLAMA
REKLAMA

Kanceliarinėms išlaidoms numatyti pinigai Seimo nariams pervedami į jų specialiai atsidarytas banko sąskaitas. Kiekvieną mėnesį už panaudotas lėšas parlamentarai turi atsiskaityti Seimo kanceliarijos Finansų departamentui, o jis dokumentus perduoda Seimo EPK. Šiai komisijai pavesta kontroliuoti, ar parlamentarai tinkamai naudoja skirtus pinigus. Pasibaigus ketvirčiui Seimo nariai privalo visiškai atsiskaityti už išlaidas per tuos 3 mėnesius. Per šį laikotarpį nepanaudoti pinigai grąžinami į biudžetą.

Šiandien Seimo EPK turėtų nuspręsti, kokios bus parlamentarų ataskaitų peržiūrėjimo ir tvirtinimo procedūros. LŽ vakar kalbintas Seimo EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas prisipažino girdėjęs, kad kai kurie parlamentarai pageidautų, jog duomenys apie kanceliarines išlaidas nebūtų viešinami. Tačiau, jo nuomone, šiuo klausimu jokių paslapčių neturėtų būti. „Seimo valdyba yra parengusi tvarką, numatančią, kaip parlamentarai turi naudoti kanceliarinėms išlaidoms skirtus pinigus. Seimo nariai privalo ja vadovautis ir galiausiai atsakyti už savo veiksmus“, - įsitikinęs A.Salamakinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Seimo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis taip pat mano, kad nederėtų nuo visuomenės slėpti, kaip panaudojami parlamentinei veiklai skiriami pinigai. „Priešingai, šis reikalas, mano nuomone, turėtų būti kuo viešesnis“, - pabrėžė V.Mazuronis.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnui Jurgiui Razmai irgi nekyla minčių, kad Seimo narių parlamentinės veiklos išlaidos galėtų būti neviešinamos. Pasak jo, ne pagal paskirtį valstybės pinigus išleidę parlamentarai, šiaip ar taip, turi juos grąžinti Seimo kanceliarijai. Visuomenės rūstybės galima išvengti paprasčiausiai pripažinus padarytas klaidas.

REKLAMA

J.Razma tikisi, kad Seimo EPK objektyviai, nepaisydama politinės priklausomybės ar interesų, vertins Seimo narių pateiktas išlaidų ataskaitas. „Manau, parlamentarai jaustųsi labiau užtikrinti, jei Seimo EPK patvirtintų išsamesnę, pavyzdžiais paremtą instrukciją apie tinkamas ir ne kanceliarines išlaidas“, - svarstė konservatorius.

Roberta Tracevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų