REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„The Whiteley Clinic“ profesoriaus Mark‘o Whiteley‘aus teigimu, kraujo krešuliai susidaro kraujui iš skysčio virtus „pusiau kieta mase“. Profesorius išvardijo pagrindinius kraujo krešulius simptomus, pasireiškiančius kojose, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

„The Whiteley Clinic“ profesoriaus Mark‘o Whiteley‘aus teigimu, kraujo krešuliai susidaro kraujui iš skysčio virtus „pusiau kieta mase“. Profesorius išvardijo pagrindinius kraujo krešulius simptomus, pasireiškiančius kojose, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

REKLAMA

Labai svarbu žinoti, kokie simptomai gali išduoti susidariusius kraujo krešulius, nes juos atpažinus laiku galima kreiptis į gydytoją, kol situacija dar yra pataisoma, rašo express.co.uk.

Svarbu žinoti, kad yra dviejų tipų kraujo krešuliai – arteriniai ir veniniai. Arteriniai kraujo krešuliai yra tie, kurie susidaro arterijose, veniniai kraujo krešuliai susidaro venose.

Jei kraujo krešuliai susidaro arterijose, tai gali sukelti mirtinus širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, tokius kaip širdies smūgis ar insultas.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius sakė: „Kraujo krešulių simptomai gali skirtis, priklausomai nuo jų susidarymo vietos, nuo to, ar jie visiškai užkemša kraujagyslę, ar dalinai, ir nuo to, ar jie atitrūksta ir įvyksta embolija.“

REKLAMA

Į kokius požymius būtina atkreipti dėmesį?

„Kojų arterijose kraujo krešuliai paprastai susidaro staiga, sukelia didelį skausmą, kojų oda būna labai išblyškusi ir šalta“, – perspėjo profesorius.

Jis tęsė: „Tokiu atveju būtina skubi medicininė pagalba, jei per kelias valandas nebus atstatytas kraujo tekėjimas, kojos audiniai gali žūti (gangrenuoti).

Dalinai kraujagyslę užkemšantys krešuliai arterijose ne tokie pavojingi, tačiau vaikštant gali sukelti staigų blauzdos skausmą.“

Arterijose susidarantys krešuliai padidina širdies smūgio ir insulto riziką, o venose susidarantys krešuliai didina trombozės riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius teigė: „Giliųjų venų trombozė paprastai pasireiškia patinimu ir jautrumu kojose. Jei krešulys yra apatinėje kojos dalyje, gali būti pažeista tik blauzda, tuomet simptomai dažnai klaidingai maišomi su mėšlungiu.

Jei krešulys susidaro šlaunies venose arba dubenyje, gali patinti visa koja, atsirasti jautrumas. Jei yra kokių nors įtarimų dėl giliųjų venų trombozės, rekomenduojama atlikti tyrimą, kad įsitikintumėte, kad nesusidarė krešulys.

Jei aptinkamas susidaręs krešulys, skiriami kraują skystinantys vaistai, kad situacija nepablogėtų, krešulys neatitrūktų ir neįvyktų plaučių embolija.“

Profesorius Whiteley‘us perspėja, kad paviršinių venų trombozę, dar vadinamą flebitu, išduoda kojoje susidaręs uždegiminis kietas gumbas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei vena yra netoli paviršiaus ir pakankamai didelė, ji gali būti panaši į ilgą ploną skausmingą vamzdelį, taip pat dažnai toje vietoje parausta oda.

Jei kraujo krešulys yra blauzdoje arba šlaunyje per 5-7 cm nuo jungties su giliąja vena, yra tikimybė, kad krešulys gali patekti į giliąsias venas, tuomet kyla 1 proc. tikimybė, kad įvyks plaučių embolija.“

Kokią grėsmę kelia kraujo krešuliai kojose?

Nors tai nėra kraujo krešulys širdyje ar smegenyse, kraujo krešuliai kojose gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Profesorius paaiškino: „Per trumpą laiką negydoma trombozė kojose gali sukelti audinių randėjimą arba atitrūkti ir nukeliauti į kitas kūno dalis, dažniausiai į širdį ir plaučius, taip sukelti plaučių emboliją, kuri gali būti mirtina.“

REKLAMA

Tačiau net ir tie krešuliai, kurie lieka venose ir nepatenka į širdį ir plaučius, gali padaryti nemenką žalą venų sienelėms ir vožtuvams.

„Nors tai nėra mirtina, tačiau tai gali sukelti problemą, vadinamą potromboziniu sindromu. Jis paprastai pasireiškia dubens ir kojų venose. Dėl to gali patinti kojos, pakisti kulkšnių spalva, vaikštant kankinti skausmas ir atsirasti opos (atviros žaizdos).“

Kada kreiptis pagalbos?

Jei pastebėjote bet kokį simptomą, kuris gali išduoti trombozę, profesorius Whiteley‘us ragina nedelsiant kreiptis pagalbos.

Jis tęsė: „Kaip visada, jei žmogui pasireiškia bet kuris su tromboze susijęs požymis ar simptomas, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į venų ligų specialistą.

REKLAMA

Visiems, kuriems įtariama trombozė, reikėtų nedelsiant atlikti dvigubą ultragarsinį venų tyrimą, kad būtų galima nustatyti problemos priežastį ir paskirtį geriausią gydymo būdą.“

Kraujo krešuliai kelia nerimą ir gali sukelti mirtinas būkles, tačiau keletas įpročių gali padėti jų išvengti. Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) rekomenduoja išlikti aktyviems, gerti daug vandens, stengtis numesti svorio, jei turite antsvorio, ir mūvėti kompresines kojines, kurios pagerina kraujotaką.

Rekomenduojama ilgai nesėdėti vienoje vietoje nejudant, nevartoti alkoholio ir nerūkyti. Rūkymas didina ne tik širdies, bet ir onkologinių ligų riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų