REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atlikus didelę 29 mln. vakcinų Jungtinėje Karalystėje peržiūrą nustatyta, kad dūris į ranką „AstraZeneca“ vakcina tikrai padidina kraujo krešulių riziką, tačiau vakcinos nauda didesnė.  

Atlikus didelę 29 mln. vakcinų Jungtinėje Karalystėje peržiūrą nustatyta, kad dūris į ranką „AstraZeneca“ vakcina tikrai padidina kraujo krešulių riziką, tačiau vakcinos nauda didesnė.  

REKLAMA

Oksfordo universiteto vadovaujama komanda taip pat nustatė padidėjusią insulto riziką po „Pfizer“ vakcinos, tačiau ir vėl kur kas mažesnę, nei pagauti koronavirusą. 

Mokslininkai teigė, kad tai dar kartą parodė didelę vakcinacijos naudą. 

Laikraščio BMJ paskelbtame dokumente teigiama, kad tarp 10 mln. žmonių, pasiskiepijusių „AstraZeneca“, buvo septyni smegenų venų sinusų trombozės (CVST) atvejai, o sergančių koronavirusu žmonių buvo 20. 

Kraujo krešulių venoje (venų tromboebolijos) atvejų tarp 10 mln. „AstraZeneca“,paskiepytų žmonių – 66.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad kraujo krešulių venoje iš visų 10 mln. „AstraZeneca“, paskiepytų žmonių atsirado tik 66 atvejai, kai 12 tūkst. iš 10 milijonų sergančiųjų koronavirusu vėliau patyrė arterinę tromboeboliją.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai apskaičiavo, kad iš 10 milijonų „Pfizer“ vakcina paskiepytų žmonių 143 ištiko išeminis insultas, o tarp sergančių koronavirusu tokių buvo 1699. 

REKLAMA

Jie sako, kad vakcinos neturi jokių sąsajų su kraujo krešuliais arterijoje, tačiau tarp COVID-19 pacientų tokių atsirado 5000.  

Anksčiau apie tikrąsias rizikas nežinojo

Iki šiol didžiausi tyrimai apie vakcinų šalutinį poveikį buvo padaryti tik po to, kai dėl „AstraZeneca“, vakcinos komplikacijų mirė BBC radijo žinių vedėja.  

Gegužę, praėjus kiek daugiau nei trims savaitėms po pirmosios dozės, Lisa Shaw mirė. Jai buvo 44-eri metai. 

Koroneris teigė, kad moteris sirgo vakcinos sukelta tromboze ir trombocitopenija. Ši liga apibūdinta kaip reta ir agresyvi komplikacija, susijusi su „AstraZeneca“ vakcina, dėl kurios ji ir mirė.  

REKLAMA
REKLAMA

Oksfordo universiteto profesorė Julia Hippisley-Cox sakė, kad nors tokia mirtis yra labai liūdna, bet koks galimas vakcinos poveikis, lyginant su COVID-19 infekcija, turėtų būti įtraukiamas į kontekstą, rašo mirror.co.uk.  

„Labai liūdna, reiškiu užuojautą Lizos šeimai. Bet, žiūrint į bendrą vaizdą, tai labai reti atvejai ir didžioji dauguma pacientų dėl vakcinų nejaus jokių padarinių.“ 

Ekspertas, kuris tyrime nedalyvavo, bet yra Vyriausybei patariančios Mokslinės pandeminio gripo modeliavimo grupės narys, sakė, kad visada bus tragiškų atvejų, tačiau „daug rizikingiau yra sirgti Covid“. 

Vakcinos kerta kelią mirtims

Daktaras Mike Tildesley sakė tikįs, kad naujasis tyrimas, kuriame dalyvavo milijonai žmonių, išlaikys pasitikėjimą vakcinomis ateityje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad reikia žvelgti į bendrą vaizdą. 

Tokių tragiškų atvejų, kaip Liza, deja, visada bus, bet tai dar nereiškia, kad iš tikrųjų skiepų rizika yra labai didelė, vis tiek daug rizikingiau susirgti koronavirusu ir dėl jo kentėti nuo kraujo krešulio“. 

Remiantis nauja Public Health England informacija skaičiuojama, kad vakcinos jau užkirto kelią daugiau nei 100 tūkstančių mirčių. Šis tyrimas – didesnio masto, nes buvo tiriama daugiau nei 29 milijonai 16 ir vyresnio amžiaus sulaukusių žmonių, kurie gruodžio - balandžio mėnesiais Anglijoje gavo pirmąją „AstraZeneca“, ar „Pfizer“ dozę.  

Jų rezultatai rodo, kad trombocitopenijos – ligos, dėl kurios pacientas turi mažą trombocitų, kurie padeda kovoti su kraujo krešuliais, kiekį rizika žmogui, sergančiam koronavirusu, yra beveik 9 kartus didesnė nei žmogui, gavusiam pirmąjį „AstraZeneca“,skiepą. 

REKLAMA

Profesorius Azizas Šeichas, taip pat dalyvavęs tyrime, sakė, kad jų darbe pastebėta padidėjusi trombocitopenijos rizika yra panaši į kitas dažnai naudojamas vakcinas Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, į gripo vakciną. 

Ryšio tarp vakcinos ir kai kurių ligų nėra

Mokslininkai nerado ryšio tarp „AstraZeneca“, vakcinos ir insulto, ar tarp vakcinos „Pfizer“ su padidėjusia trombocitopenijos rizika. 

Oksfordo universiteto klinikinės epidemiologijos ir bendrosios praktikos profesorius Hippisley-Cox sakė, kad padidėjusi rizika, kurią jie aptiko, buvo tik trumpą laiką po vakcinų, lyginant su ilgu laikotarpiu, jei žmogus užsikrėtęs virusu, rašo mirror.co.uk. 

REKLAMA

Insulto atveju su „Pfizer“ rizika padidėjo 15-21 dieną po vakcinacijos. 

O trombocitopenija su „AstraZeneca“ truko nuo aštuonių iki 14 dienų. 

Edinburgo universiteto Usherio instituto direktorius prof. Šeichas sakė, kad tyrimas svarbus „sudarant bendrą vaizdą“ apie saugumą lyginant su rizika, jei užsikrėsite infekcija, ko, pasak jo, kiti tyrimai iki šiol nepadarė. 

Prof. Hippisley-Cox sakė: „Su bet kokiais vaistais visada jaučiamas nelauktas poveikis ir manau, kad šis tyrimo planas yra pats tvirčiausias būdas pažvelgti į šių reiškinių aptikimą ir juos įtraukti į tam tikrą bendrą vaizdą.“ 

Oksfordo universiteto mokslininkė Martina Patone sakė: „Mes per 28 dienas nuo bet kurios vakcinos dozės žiūrėjome į kraujo krešulių statistiką, ir tai, ką nustatėme, yra padidėjusi rizika pasiskiepijusiems žmonėms, bet vis dėlto kraujo krešulių rizika yra daug didesnė, jei sergate Covid-19 prieš vakcinaciją, arba po jos.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų