REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokyklos viena po kitos tampa koronaviruso židiniais, tačiau ką daryti mokykloje patvirtinus naują atvejį, neaišku. Epidemiologai skelbia rekomendacijas tėvams.

Mokyklos viena po kitos tampa koronaviruso židiniais, tačiau ką daryti mokykloje patvirtinus naują atvejį, neaišku. Epidemiologai skelbia rekomendacijas tėvams.

REKLAMA

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pateikė elgesio algoritmus mokykloms, kuriose patvirtintas koronavirusas. Tėvams pateikiami trijų situacijų elgesio algoritmai: kaip elgtis, jei koronavirusu užsikrėtė vaikas, jei jis turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju ir jei mokyklos darbuotojas susirgo Covid-19.

Jei susirgo jūsų vaikas

Jei liga patvirtinta jūsų vaikui, NVSC pirmiausia rekomenduoja iš karto izoliuotis.

Epidemiologės Ginretos Megelinskienės teigimu, svarbu, kad izuoliuotis turintis asmuo gyventų atskirame bute ar name su atskiru sanitariniu mazgu.

„Jei nėra galimybės užtikrinti šių sąlygų, sąlytį turėjęs asmuo gali būti izoliuotas atskirame gerai vėdinamame kambaryje“, – NVSC mokymuose ugdymo įstaigoms kalbėjo epidemiologė G. Megelinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Antra, dėl tolimesnių gydymo veiksmų, NVSC rekomenduoja tartis su vaiko gydytoju. Kai saviizoliacija jau pasirūpinta, reikėtų telefonu susisiekti su ugdymo įstaigos vadovu ir jam pranešti, kad vaikui buvo nustatytas koronavirusas.

REKLAMA

Vėliau su vaiku reikėtų aptarti galimus kontaktus.

„Prisiminti, su kuo vaikas ugdymo įstaigoje bendravo ilgiau nei 15 min., artimiau nei 2 metrų atstumu be asmeninių apsaugos priemonių 72 val. iki simptomų pradžios (arba teigiamo testo rezultato, jei simptomai nepasireiškė) ir visas dienas po to“, – rašoma NVSC sukurtame algoritmų leidinyje.

G. Megelinskienės teigimu, svarbu kontaktus ne tik prisiminti, bet ir su jais susisiekti.

„Reikia sudaryti sąrašus: sąlytį turėjusių asmenų ir vietų, kuriose lankėsi. Būtų gerai sąlytį turėjusius asmenis informuoti“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tada belieka laukti NVSC skambučio.

„NVSC specialistai susisieks su Jumis per 24 val. nuo informacijos gavimo. Jeigu praėjus parai nuo teigiamo testo atsakymo gavimo nesulaukėte skambučio iš NVSC, kreipkitės telefono numeriu (85) 264 9676“, – rekomenduoja NVSC.

Nurodytu numeriu skambinti galima visą savaitę nuo 8:00 iki 17:00, išskyrus penktadienius: šią dieną numeris pasiekiamas nuo 8:00 iki 15:45.

Jei izuoliuojantis jums ar jūsų vaikui pasireikštų ūmios kvėpavimo takų infekcijos, žarnyno infekcijų ar kitokie požymiai, NVSC rekomenduoja nedelsiant skambinti trumpuoju skubios pagalbos numeriu 112.

Vaikas į ugdymo įstaigą galės grįžti tik tada, kai šeimos gydytojas nustatys, kad vaikas pasveiko. Tėvai į darbą galės grįžti pasibaigus NVSC nustatytam saviizoliacijos laikotarpiui, bet tik tuomet, jei nepasireikš koronavirusui būdingi simptomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei jūsų vaikas turėjo sąlytį su sergančiuoju

Pirmiausia, NVSC rekomenduoja nedelsiant saviizoliuotis ir laukti specialistų skambučio.

Antra, rekomenduojama kuo greičiau telefonu informuoti ugdymo įstaigos vadovą apie vaiko sąlytį su sergančiuoju.

Jei per parą nesulaukiate NVSC specialistų skambučio, internete reikėtų užpildyti sąlytį turėjusių asmenų anketą arba paskambinti numeriu (85) 264 9676. Nurodytu numeriu skambinti galima visą savaitę nuo 8:00 iki 17:00, išskyrus penktadienius: šią dieną numeris pasiekiamas nuo 8:00 iki 15:45. Sąlytį turėjusių asmenų anketą galima rasti NVSC interneto tinklalapyje.

Saviizoliacijos laikotarpį jums ir jūsų vaikui nustatys NVSC specialistas. Jei šiuo laikotarpiu jums ar jūsų vaikui pasireikštų bent vienas ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos požymis, NVSC rekomenduoja susisiekti su šeimos gydytoju arba skambinti trumpuoju numeriu 1808.

REKLAMA

Jei susirgo ugdymo įstaigos mokinys ar darbuotojas

NVSC šiuo atveju rekomenduoja išlikti ramiais ir laukti ugdymo įstaigos vadovo nurodymų.

„Ugdymo įstaiga kartu su NVSC specialistais išsiaiškins, ar Jūsų vaikas turėjo sąlytį su sergančiu asmeniu bei nustatys sąlyčio riziką“, – rašoma NVSC leidinyje.

Jei NVSC specialistai nustatys, kad jūsų vaikas turėjo sąlytį su sergančiuoju, specialistai su jumis susisieks, nurodys tolimesnius veiksmus, paaiškins apie saviizoliaciją ir ištyrimo poreikį.

Gydytojas Valerijus Morozovas sako, kad atsakomybė dėl viruso krenta visiems, tad rūpintis virusu turėtų ne tik įvairios įstaigos, bet ir patys tėvai.

REKLAMA

„Išlikime sąmoningi, nes tik tokiu būdu galime apsisaugoti. Ir tai galime padaryti patys, o ne gydytojai, ne visuomenės sveikatos specialistai. Aiškios rekomendacijos – nevesti sergančio vaiko į ugdymo įstaigą, stebėti, kaip keičiasi vaiko savijauta. Ir, žinoma, patys neikime į darbus, jei blogai jaučiamės“, – sako gydytojas V. Morozovas.

NVSC pateikė rekomendacijų ne tik tėvams: algoritmai sudaryti ir ugdymo įstaigų vadovams bei darbuotojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų