REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kolumbijos kariuomenės kovos su narkotikų platinimu brigados karys džiunglėse aptikto kvaišalų gamybos fabrikėlį. Kolumbijos gynybos ministerijos nuotrauka

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, iš Pietų Amerikos nelegaliai įvežamas kokainas yra vienas brangiausių narkotikų, kaina gerokai pranokstantis iš Afganistano ir kitų Azijos šalių atgabenamą heroiną bei įvairias kitas narkotines medžiagas. Tačiau dabar kokaino pasiūla mūsų šalies rinkoje, policijos pareigūnų teigimu, auga.

REKLAMA

Kovoja net kariuomenė

Tikrasis kokainmedis, dažnai vadinamas koka, iš kurio lapų gaminami kvaišalai, auga Pietų Amerikos šiaurės vakarinėje dalyje – Kolumbijoje (čia pagaminama 48 proc. pasaulio rinkai patiekiamo kokaino), Peru

(33 proc.), Bolivijoje (18 proc.), Venesueloje, Ekvadore. Šiose šalyse kvaišalų gamyba yra ne tik kriminalinė, bet ir politinė bei socialinė problema. Kokaino gamyba yra pagrindinis pajamų šaltinis ne tik nusikaltėliams, bet ir įvairiems promarksistiniams kariniams judėjimams, kurių partizanai veikia Kolumbijos džiunglėse. Būtent Kolumbijoje yra didžiausi pasaulyje kokos lapų perdirbimo fabrikai, čia veikia stambiausi narkotikų prekybos karteliai. Kolumbijos narkobaronai pasaulio rinkai per metus patiekia apie 350 tonų grynų narkotikų, o daliai labai skurdžiai gyvenančių šalies gyventojų kokos lapų rinkimas, perdirbimas, narkotikų gabenimas yra pagrindinis pajamų šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA

Kolumbija, kaip ir Meksika bei kai kurios kitos pagrindinės kokaino gamybos arba tranzito šalys, gauna solidžią užsienio šalių (visų pirma JAV) paramą kovai su narkomafija. Kolumbijos kariuomenėje netgi suformuota unikali kovos su narkotikų platinimu brigada, kurioje tarnauja keli tūkstančiai karių. Jie šukuoja džiunglių, kalnų rajonus ir ieško nelegalių kokos lapų perdirbimo fabrikėlių.

Nusikaltėlių laivynas

Kokainas į Europą dažniausiai gabenamas laivais, triumuose gudriai paslėptas tarp kitų krovinių. Kartais į Senąjį žemyną kvaišalai atgabenami ir per tarpines stotis, kurias narkomafija yra įkūrusi Vakarų Afrikos uostuose. Į JAV didžioji dalis narkotikų taip pat patenka jūros keliu arba per Meksiką, o į ten iš Kolumbijos, Peru ir kitų šalių neretai atplukdomi ne tik krovininiais laivais, bet ir savadarbiais povandeniniais laivais. Liepos mėnesį Gvatemalos karinės jūrų pajėgos vandenyne sulaikė 17 metrų ilgio savadarbį povandeninį laivą, kuriuo į JAV buvo gabenamos 5 tonos narkotikų. Laivo įgula – keturi Kolumbijos piliečiai – buvo suimti. Pernai rudenį Gvatemalos teritoriniuose vandenyse pareigūnams pavyko sulaikyti dar didesnį povandeninį lavą, gabenusį net 10 tonų kokaino. Ekvadore šios šalies kariškiai aptiko 31 metro ilgio povandeninį laivą. Jis buvo paslėptas netoli vandenyno pakrantės esančiose džiunglėse ir pratakais galėjo būti nesunkiai išplukdytas į atvirus vandenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad minipovandeniniais laivais į JAV ir Kanadą atgabenama apie trečdalį čia sunaudojamo kokaino. Narkomafija neatsisako planų povandeniniais laivais gabenti kvaišalus ir per Atlantą.

Nusikaltėlių vaizduotė ieškant būdų, kaip į Vakarų pasaulio šalis įvežti narkotikų, yra neišsemiama. Viename Kolumbijos oro uoste muitininkai sulaikė asmenį, bandžiusi į Ispaniją išgabenti ką tik pasibaigusio pasaulio futbolo čempionato taurės kopiją. Ji buvo pagaminta iš kokaino, apdoroto benzinu bei acetonu, ir nudažyta auksine spalva. „Suvenyru“ paverstas kokainas Ispanijos juodojoje rinkoje galėjo kainuoti apie milijoną eurų (3 mln. 452 tūkst. Lt).

REKLAMA

Šių metų sausį Kolumbijos pareigūnai aptiko šunidę, kurioje labradorų veislės šuniukams į pilvus buvo įsiūti paketai su narkotikais. Prekeiviai ketino po operacijos pagijusius šuniukus legaliai išgabenti į užsienį. Tačiau kur kas dažniau kokainą narkotikų kurjeriai gabena savo skrandžiuose. Tai mirtinai pavojinga, nes paketėliui plyšus skrandyje žmogus mirtų.

Rusijos muitininkai vieną narkotikų siuntą rado balnuose, atsiųstuose iš Argentinos. Kitas įsimintinas atvejis – narkotikai buvo suslėpti invalido vežimėlio ertmėse. Olandijos pareigūnai 500 kg kokaino aptiko ananasų muliažuose. Jie buvo meistriškai pagaminti ir sukaišioti tarp tikrų vaisių, kurių siunta iš Lotynų Amerikos buvo atplukdyta į Europą. Iš Salvadoro į JAV buvo bandoma įvežti narkotikus, paslėptus viščiukų skrodenose. Į Slovakiją iš Venesuelos atkeliavo 164 kg skysto kokaino, kuris muitinėje buvo deklaruotas kaip raudonasis vynas.

REKLAMA

Meksikos pasieniečiai net 900 kg kokaino aptiko Karibų jūroje patikrinti sustabdytame laive. Narkotikai buvo paslėpti šaldytuose rykliuose.

Rekordinis laimikis

Sėkminga operacija Karibų jūroje – ne pirmas Lietuvos policijos padalinių sėkmingo tarptautinio bendradarbiavimo atvejis šiais metais. Sausio mėnesį Klaipėdos uoste buvo sulaikytas konteineris, atplukdytas su legaliu šaldytų žuvų kroviniu iš Ekvadoro. Per krovinio apžiūrą pareigūnai aptiko rekordinį kiekį – net 400 kg – aukščiausios kokybės kokaino. Bendradarbiaujant su užsienio kolegomis, vienoje iš Pietų Amerikos valstybių buvo sulaikyti už nelegalaus krovinio išsiuntimą atsakingi asmenys. Kratos metu papildomai aptikta apie 20 kg kokaino. Balandį Rygos uoste iš Pietų Amerikos atplukdytame krovinyje – medinėse lentose – aptikta 200 kg kokaino. Jis aptiktas atliekant tarptautinį tyrimą, kuriame labai svarbus vaidmuo teko Lietuvos pareigūnams.

Anot kriminalistų, pastaruoju metu mūsų šalyje pastebimas kokaino apyvartos padidėjimas. Lietuvos organizuotos nusikalstamos grupuotės užmezga vis naujus ryšius su šių narkotikų tiekėjais Pietų Amerikoje.

Daumantas MUSNICKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų