REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Vyksta pokyčiai, kurių nematėme 100 metų“, – praėjusį mėnesį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui sakė Kinijos lyderis Xi Jinpingas, baigdamas valstybinį vizitą Rusijoje. „Kreipkime tuos pokyčius kartu“. Į tai Rusijos vadovas atsakė: „Sutinku“. Ši iš pažiūros improvizuota, tačiau kruopščiai sudėliota scena užfiksavo Xi kelionės į Rusiją rezultatus ir trajektoriją, kuria jis ir Putinas užmezgė Kinijos ir Rusijos santykius, rašo „Foreign Affairs“.

„Vyksta pokyčiai, kurių nematėme 100 metų“, – praėjusį mėnesį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui sakė Kinijos lyderis Xi Jinpingas, baigdamas valstybinį vizitą Rusijoje. „Kreipkime tuos pokyčius kartu“. Į tai Rusijos vadovas atsakė: „Sutinku“. Ši iš pažiūros improvizuota, tačiau kruopščiai sudėliota scena užfiksavo Xi kelionės į Rusiją rezultatus ir trajektoriją, kuria jis ir Putinas užmezgė Kinijos ir Rusijos santykius, rašo „Foreign Affairs“.

REKLAMA

Xi vizitas praėjusį mėnesį visų pirma buvo palaikymo suvaržytam ir pasaulyje nepopuliariam Rusijos lyderiui demonstravimas. Tačiau tikrai reikšmingi dalykai vyko per uždaras, asmenines diskusijas, kurių metu Xi ir Putinas priėmė keletą svarbių sprendimų dėl Kinijos ir Rusijos gynybos bendradarbiavimo ir tikriausiai susitarė dėl neviešų ginklų sandorių.

Karas Ukrainoje ir su juo susijusios Vakarų sankcijos Rusijai mažina Kremliaus galimybes ir padidina Rusijos ekonominę ir technologinę priklausomybę nuo Kinijos iki precedento neturinčio lygio. Šie pokyčiai suteikia Kinijai vis didesnį svertą prieš Rusiją. Tuo pat metu dėl sudėtingų Kinijos santykių su Jungtinėmis Valstijomis Maskva yra nepakeičiama jaunesnioji Pekino partnerė. Kinija neturi kito draugo, kuris tiek daug dėtų ant bendro stalo. Kai Xi ruošia Kiniją ilgalaikei konfrontacijai su galingiausia planetos šalimi, jam reikia visos įmanomos pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA

Draugai ir priešai

Vyresnieji Kinijos komunistų partijos veikėjai atvirai diskutavo apie glaudesnės partnerystės su Rusija poreikį, nes supranta priešprieša su JAV didėja, o draugų niekada nebus per daug. 

REKLAMA

Kinijos užsienio reikalų ministras Qin Gang po kelionės Kinijos valstybinei žiniasklaidai sakė, kad partnerystė su Rusija yra labai svarbi tuo metu, kai kitos jėgos pasisako už „hegemonizmą, vienašališkumą ir protekcionizmą“ ir yra skatinamos „šaltojo karo mentaliteto“.

Šios priežasties iškėlimas į priekį atskleidžia ir paaiškina, kodėl Xi nusprendė asmeniškai apsilankyti pas Putiną, nepaisant nepalankios atmosferos iškart po to, kai Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė Rusijos lyderio arešto orderį.

Xi kelionės žinia buvo aiški: Kinija iš santykiuose su Rusija tikisi daug naudos, ji ir toliau išlaikys tuos ryšius aukščiausiu lygiu, o Vakarų kritikai jos neatbaidys. Siekdamas atremti augančią JAV ir Europos kritiką dėl Kinijos paramos Rusijai, Pekinas sugalvojo sudėtingą diplomatinę schemą ir vasario 24 d., minint vienerių metų Rusijos įsiveržimo į Ukrainą metines, pristatė savo poziciją dėl Ukrainos krizės.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad pasiūlyme trūksta konkrečios informacijos apie esminius klausimus, tokius kaip sienos ir atsakomybė už karo nusikaltimus, yra ypatybė, o ne klaida. Pekinas puikiai supranta, kad nei Kijyvas, nei Maskva šiuo metu nėra labai suinteresuoti kalbėtis, nes abu nori toliau kovoti, kad padidintų savo svorį iki to laiko, kai teks sėsti prie derybų stalo. Kinijos pasiūlymas buvo tik šiek tiek daugiau nei Xi vizito langų puošyba. Tikrasis veiksmas vyko užkulisiuose, privačiose Putino ir Xi derybose.

Daugiau nei akys mato

Kelionės pabaigoje Kremlius paskelbė 14 Kinijos ir Rusijos pasirašytų dokumentų sąrašą, įskaitant du Xi ir Putino pareiškimus. Iš pirmo žvilgsnio tai buvo iš esmės nereikšmingi ministerijų memorandumai. Didelių naujų susitarimų nebuvo paskelbta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atidžiau pažvelgus atsiskleidžia visiškai kitoks vaizdas, kurį Pekinas ir Maskva turi priežasčių slėpti nuo išorinio pasaulio. Nukrypdamas nuo įprastos praktikos, Kremlius nepaskelbė derybose dalyvaujančių pareigūnų ir verslo lyderių sąrašo. Jų vardus galima sužinoti tik peržiūrėjus viršūnių susitikimo filmuotą medžiagą ir nuotraukas bei perskaičius Putino padėjėjo užsienio politikos klausimais Jurijaus Ušakovo komentarus Kremliaus spaudos korpusui.

Atidžiau pažvelgus paaiškėja, kad daugiau nei pusė Putino komandos, dalyvavusios pirmajame oficialių derybų su Xi ture, buvo pareigūnai, tiesiogiai susiję su Rusijos ginklų ir kosmoso programomis. Tame sąraše yra buvęs prezidentas Dmitrijus Medvedevas, kuris dabar yra Putino pavaduotojas prezidentinėje karinio pramonės komplekso komisijoje, gynybos ministras Sergejus Šoigu, Dmitrijus Šugajevas, vadovaujantis federalinei karinio techninio bendradarbiavimo tarnybai, Jurijus Borisovas, vadovaujantis Rusijos kosmoso agentūrai ir iki 2020 m. dešimtmetį vadovavęs Rusijos ginklų pramonei ir Dmitrijus Černyšenko, ministro pirmininko pavaduotojas, vadovaujantis dvišalei Kinijos ir Rusijos tarpvyriausybinei komisijai ir atsakingas už mokslą ir technologijas Rusijos ministrų kabinete. Ši pareigūnų grupė greičiausiai buvo suburta siekti vieno pagrindinio tikslo: gilinti bendradarbiavimą gynybos srityje su Kinija.

REKLAMA

Nors Pekinas ir Maskva nepaskelbė jokių naujų susitarimų, yra pagrindo manyti, kad Xi ir Putino komandos pasinaudojo kovo mėnesio susitikimu, kad susitartų dėl naujų gynybos susitarimų. Po ankstesnių Xi-Putino viršūnių susitikimų lyderiai privačiai pasirašė su ginklų sandoriais susijusius dokumentus ir tik vėliau informavo pasaulį.

Pavyzdžiui, 2014 m. rugsėjį, Rusijai aneksavus Krymą, Kremlius pardavė savo „žemė-oras“ raketų sistemą S-400 Kinijai, todėl Pekinas tapo pirmuoju pažangiausios Rusijos oro gynybos įrangos pirkėju. Tačiau sandoris buvo atskleistas tik po aštuonių mėnesių, interviu su Anatolijumi Isaykinu, pagrindinės Rusijos ginklų gamintojos Rosoboronexport generaliniu direktoriumi, metu.

REKLAMA

 2017 m. JAV Kongresui priėmus įstatymą „Kovos su Amerikos priešais per sankcijas“, Maskva ir Pekinas nebeatskleidžia savo karinių sutarčių. Šis JAV įstatymas paskatino sankcijas Kinijos armijos ginkluotės skyriui ir jo vadovui generolui Li Shangfu (kuris kovo mėn. buvo paskirtas Kinijos gynybos ministru). Nepaisant to, retais atvejais Putinas pasigiria naujais susitarimais, pavyzdžiui, 2019 m., kai paskelbė, kad Maskva padeda sukurti Kinijos išankstinio perspėjimo apie raketas sistemą.

Ranka ranką plauna

Kinija nuo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio rėmėsi Rusijos karine įranga, o Maskva buvo vienintelis jos modernių užsienio ginklų šaltinis po to, kai ES ir JAV įvedė ginklų embargo po 1989 m. Tiananmenio aikštės žudynių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laikui bėgant, tobulėjant pačios Kinijos karinei pramonei, jos priklausomybė nuo kitų sumažėjo. Pekinas dabar gali pats gaminti modernius ginklus ir turi akivaizdų pranašumą prieš Rusiją daugelyje šiuolaikinių karinių technologijų, įskaitant bepiločius orlaivius, srityse. 

Tačiau siekdamas sustiprinti savo mokslinius tyrimus, plėtrą ir gamybą, Pekinas vis dar trokšta prieigos prie Rusijos technologijų, skirtų naudoti žemė-oras raketose, naikintuvų varikliuose ir povandeninėje karo įrangoje, pavyzdžiui, povandeniniuose laivuose ir povandeniniuose dronuose.

Prieš dešimtmetį Kremlius nenorėjo parduoti pažangiausių karinių technologijų Kinijai. Maskva nerimauja, kad kinai gali pakeisti technologiją ir sugalvoti, kaip ją pagaminti patys. Rusijai taip pat kilo didesnis susirūpinimas dėl galingos šalies, besiribojančios su retai apgyvendintais ir išteklių turtingais Rusijos regionais, Sibiru ir Tolimaisiais Rytais, apginklavimo.

REKLAMA

Tačiau gilėjanti schizma tarp Rusijos ir Vakarų po 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos pakeitė šį požiūrį. O pradėjusi karą Ukrainoje ir paskatinusi visišką ryšių su Vakarais nutrūkimą, Maskva neturi kitos išeities, kaip tik parduoti Kinijai pažangiausias ir brangiausias technologijas.

Dar prieš karą kai kurie Rusijos gynybos pramonės analitikai pasisakė už bendrus projektus, dalijimąsi technologijomis ir vietos išskyrimą Kinijos kariuomenės tiekimo grandinėje. Jie teigė, kad tai yra geriausias būdas Rusijos karinei pramonei modernizuotis, o be šios pažangos dėl spartaus pačios Kinijos mokslinių tyrimų ir plėtros Rusijos technologijos greitai pasentų.

REKLAMA

Šiandien tokios pažiūros Maskvoje tapo įprastas. Rusija taip pat pradėjo atverti savo universitetus ir mokslo institutus Kinijos partneriams ir integruoti savo mokslinių tyrimų infrastruktūrą su Kinijos kolegomis. Pavyzdžiui, „Huawei“ padidino savo tyrimų personalą Rusijoje tris kartus.

Jaunesnis brolis

Nei Pekinas, nei Maskva nėra suinteresuoti atskleisti kokių nors privačių diskusijų, vykusių Xi-Putino viršūnių susitikimo metu, detalių. Tas pats pasakytina ir apie tai, kaip Rusijos įmonės galėtų gauti geresnę prieigą prie Kinijos finansų sistemos – tai buvo priežastis, kodėl Elvira Nabiullina, Rusijos centrinio banko pirmininkė, buvo svarbi dvišalių derybų dalyvė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši prieiga Kremliui tapo labai svarbi, nes Rusija sparčiai tampa vis labiau priklausoma nuo Kinijos, kaip pagrindinės eksporto paskirties vietos ir kaip pagrindinio technologinio importo šaltinio, o juanis tampa Rusijos pageidaujama valiuta prekybos atsiskaitymams, santaupoms ir investicijoms.

Kai kurių didžiausių Rusijos prekių gamintojų vadovų dalyvavimas rodo, kad Xi ir Putinas taip pat diskutavo apie Rusijos gamtos išteklių pardavimo Kinijai plėtrą. Tačiau šiuo metu Pekinas nėra suinteresuotas atkreipti dėmesį į tokius sandorius, kad išvengtų kritikos dėl pinigų skyrimo Putino karo skryniai.

Kinijos svertas šiose tyliose diskusijose tik auga: Pekinas turi daug potencialių pardavėjų, įskaitant tradicinius partnerius Artimuosiuose Rytuose ir kitur, o Rusija turi mažai potencialių pirkėjų.

REKLAMA

Galiausiai Kremlius gali norėti, kad bent kai kurie kovo mėnesį sudaryti sandoriai taptų vieši, kad parodytų, jog rado būdą kompensuoti nuostolius, kuriuos patyrė Europai nustojus importuoti rusišką naftą ir sumažinus rusiškų dujų importą. Tačiau Kinija nuspręs, kada ir kaip bus pasirašyti ir paskelbti nauji susitarimai dėl išteklių. Rusija neturi kito pasirinkimo, kaip tik kantriai laukti ir atsiduoti savo galingesnės kaimynės pageidavimams.

Kinijos ir Rusijos santykiai tapo labai asimetriški, tačiau nėra vienpusiai. Pekinui vis dar reikia Maskvos, o Kremlius gali suteikti tam tikro unikalaus turto šioje strateginės konkurencijos tarp Kinijos ir JAV eroje.

REKLAMA

Pažangiausių Rusijos ginklų ir karinių technologijų įsigijimas, laisvesnė prieiga prie Rusijos mokslo talentų ir turtingi Rusijos gamtos ištekliai, kurie gali būti tiekiami per saugią sausumos sieną, daro Rusiją nepakeičiama Kinijos partnere.

Rusija taip pat išlieka antiamerikietiška didžioji galia, turinti nuolatinę vietą JT Saugumo Taryboje – patogus draugas pasaulyje, kuriame Jungtinės Valstijos palaiko glaudesnius ryšius su daugybe Europos ir Indo-Ramiojo vandenyno šalių, o Kinija turi nedaug draugų. Kinijos ryšiai yra atviresni sandoriai nei Vašingtono palaikomi gilesni aljansai. Tai reiškia, kad nors Kinija turi didelę įtaką Kremliuje, ji nekontroliuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Šiek tiek panašus ryšys egzistuoja tarp Kinijos ir Šiaurės Korėjos. Nepaisant didžiulės Pchenjano priklausomybės nuo Pekino ir bendro priešiškumo JAV, Kinija negali visiškai kontroliuoti Kim Jong Uno režimo ir turi elgtis atsargiai, kad Šiaurės Korėja būtų šalia.

Rusija yra susipažinusi su tokiais santykiais, nes palaiko lygiagrečius santykius su Baltarusija, kurioje Maskva yra vyriausia partnerė, galinti spausti, įkalbinėti ir priversti Minską, bet negali diktuoti Baltarusijos politikos visoje srityje.

Rusijos dydis ir galia gali suteikti Kremliui klaidingą saugumo jausmą, nes jis užsimezga asimetriškuose santykiuose su Pekinu. Tačiau šių santykių patvarumas, be didelių nenumatytų trikdžių, priklausys nuo Kinijos gebėjimo valdyti silpstančią Rusiją.

Ateinančiais metais Putino režimas turės išmokti įgūdžių, nuo kurių priklauso jaunesni partneriai visame pasaulyje, kad išgyventų: todėl kaip slopinti savo puikybę?

Rusija naujoji Kinijos provincija
Rusija naujoji Kinijos provincija
Kalbasi trys jauni rusai:
-mokausi vokiečių kalbos, važiuosim į Vokietiją dirbti,
- mokausi anglų kalbos, į Ameriką emigruosiu,
- mokausi kinietiškai, liksiu Rusijoje
Kinija potencialus Rusijos priešas
Kinija potencialus Rusijos priešas
Kinijoje publikuotas Sibiras kaip istorinė Kinijos dalis. Ten gyvenančios rusės ženinasi su kiniečiais, nes tie neprasigėrę kaip vietiniai rusai. Gavę pilietybę kinai superka žemes, vyksta tyli okupacija, Putleriui po nosimi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų