• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei prieš dvejus metus, kai krizė pradėjo eiti į pabaigą, viename straipsnyje minėjau, kad ją sukėlė dirbtinės priežastys, todėl padariniams šalinti reikės skubios ir dirbtinės „reanimacijos“. Krizė baigėsi, padarinių liko, „gaivinamieji“ vis dar guli intensyvios priežiūros skyriuje. Kliento vardas Europoje – PIIGS (Portugalija, Italija, Ispanija, Graikija, Airija).

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos gal tik per stebuklą, o gal – rizikuoju būti nepopuliarus – dėl Andriaus Kubiliaus Vyriausybės vykdomos politikos šiame sąraše nėra. Reikia tikėtis, kad ir nebus.

REKLAMA

Šiomis savaitėmis liga paūmėjo Graikijai, o į Portugaliją greitoji pagalba šiaip ne taip išskubėjo. Suomija nenori paremti „manjana“ principu paremtų ekonomikų. Gydytojų konsiliumas, kuriam priklauso ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, priverstas nepaisyti savo bei savo šalių viešosios nuomonės ir suteikti pagalbą pacientui PIIGS. O reitingų agentūros toliau mažina ligonių atsigavimo galimybes.

Tarsi to būtų maža, į sekso skandalą įsivėlė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas. Užvirė kova dėl TVF viršininko posto. Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje neramumai dar nesibaigė, Japonija bando atsigauti po gamtos stichijos smūgio.

REKLAMA
REKLAMA

Žiniasklaidos pranešimų antraštės pesimistinės, tačiau pasaulio ekonomika atsigauna. Europos centrinis bankas net ėmėsi ryžtingų, gal net rizikingų šiuo metu, veiksmų – padidino bazines palūkanų normas, o ateityje žada dar kelti.

Sunku įvertinti, kas labiau paveikė kapitalo rinkas – žemės drebėjimas Japonijoje, Osamos bin Ladeno žūtis ar Graikijos recidyvas... Tai pamatysime po ilgesnio laiko.

Kapitalo rinkose investuotojai atidžiai seka tokius įvykius. Sumenkęs aktyvumas ir krintančios akcijų kainos rodo, kad gerų žinių, gerėjančių rodiklių ir investuotojų optimizmo potencialas yra stipriai sumažėjęs. Kitaip tariant, investuotojai susidūrė su padidėjusia rizika. Vadinasi, metas ne tik peržvelgti, bet galbūt ir pertvarkyti savo portfelius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai daro stambiausi pasaulio investuotojai George'as Sorosas, Johnas Paulsonas, Gregory Zuckermanas ir kt. Individualiam investuotojui sunku sekti jų pavyzdžiu. Vieni skubiai parduoda sidabro atsargas, kiti, pasinaudodami atpigusia žaliava, pildosi portfelius. Aukso situacija tokia pat.

Kol rinkos nepasirinko aiškios krypties, tinkamas metas atlikti savo portfelio „streso testą“.

Peržiūrėkite portfelio pozicijas: gal jose yra „pripūstų burbulų“ ir jau metas pasiimti pelną. O gal kokios nors pozicijos pelną baigia sugraužti įsibėgėjusi korekcija. Arba, neduok Dieve, nusipirkote akciją, pasiekusią kainų piką ir dabar ji skaisčiai raudonuoja. Geriau nuostolių išvengti kiek galima anksčiau. Jei patinka ši akcija (ar bendrovė), spėsite vėl įsigyti, kai ji pradės dominti institucinius investuotojus.

REKLAMA

Laukia sunkus darbas, mat klysta ir profesionalai. Nuspėti naujas galimybes investuoti yra sudėtinga. Reikia įvertinti daug veiksnių, nemažai apskaičiuoti. Atlikus tinkamą analizę, nereikia pamiršti „juodųjų gulbių“ – kaip tada suvaldysite savo portfelį? Šis klausimas svarbesnis už pasirinkimą, kur investuoti.

Kapitalo rinkose galimybių labai daug, kur nors tikrai pataikysite. Galimybė suvaldyti portfelį, kai prasideda krizė, dažniausiai būna tik viena. Tam reikia būti pasiruošus. Kai akcijų kainos kyla, apie tai dažniausiai pamirštama. Tai viena didžiausių pradedančiųjų klaidų.

REKLAMA

Svarbiausi klausimai, į kuriuos turite atsakyti darydami portfelio „streso testą“:

• Infliacija ir palūkanų normos – bene svarbiausi veiksniai, darantys įtaką jūsų portfelio grąžai;

• portfelio įvairinimo lygis – kapitalą paskirstykite pagal kapitalo ir sugebėjimo valdyti galimybes, nepamirškite visada turėti grynųjų atsargą, o gal ne tik atsargą („cash is king“);

• prieš ekonomikos sukrėtimus, karus, politinius ir kitokius neramumus apsisaugokite į portfelius įtraukdami vadinamuosius „safe haven“ instrumentus – tauriuosius metalus, brangakmenius ir pan.;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• ar ne per didelę naudojate maržą?;

• ar bent minimaliai išmanote techninę analizę? Tai padeda nenusipirkti akcijų, kai jos yra pasiekusios kainų piką. Gal pats metas to pasimokyti?

Jei net atlikę šį testą miegate neramiai, procedūrą pakartokite, įtraukite daugiau kriterijų. Rinka – dinamiška, jūsų strategija taip pat turi būti lanksti, tačiau stabili. Tada galima tikėtis stabilaus ir nuolatinio pelno.

Sėkmės!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų