REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdietis karys savanoris pralaimėjo principinę kovą prieš Lietuvos kariuomenės vadovybę. Prieš kelis mėnesius pastaroji viešai priminė, kad mūsų šalies kariai negali būti barzdoti, mat barzdos pažeidžia bendrą tvarką.

Klaipėdietis karys savanoris pralaimėjo principinę kovą prieš Lietuvos kariuomenės vadovybę. Prieš kelis mėnesius pastaroji viešai priminė, kad mūsų šalies kariai negali būti barzdoti, mat barzdos pažeidžia bendrą tvarką.

REKLAMA

Karininkas iš uostamiesčio viešai paskelbė, kad trejus metus augintos barzdos nesiskus ir geriau pasitrauks iš kariuomenės. Vis dėlto dabar vyras barzdą nusiskuto – viešai. Teisininkai pastebi, kad klaipėdietis paskubėjo – pradėjęs teisinius ginčus, galėjo juos laimėti.

Klaipėdietis keliautojas, taip pat karys savanoris Aurimas Mockus sėdosi į barzdaskučio kėdę, o šis nurėžė 15 centimetrų ilgio, trejus metus augintą Aurimo barzdą. Tokio žingsnio vyras nusprendė imtis supratęs, kad negali laimėti prieš sistemą.

Neįprasta istorija prasidėjo paskutiniais praėjusių metų mėnesiais. Tuomet, keliaudamas po Kalnų Karabachą, Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų karininkas Aurimas internete perskaitė jam pasipiktinimą sukėlusį viešą Lietuvos kariuomenės vadovybės priminimą, kad kariai privalo būti be barzdų.

REKLAMA
REKLAMA

Savanoriai kažkur užkliuvo su barzdom. Kažkas kažkur įlindo, gal ten, kur neturėjo, į viešumą, žurnalistai ar kažkas užfiksavo, na ir prasidėjo visas dalykas, kad pasikėlė statutą, statutas to reikalauja, bet į mus tolerantiškai žiūrėjo iki šiol. Bet gavosi taip, kad įžeidė vadus, paviešindami tą informaciją, vadai ėmėsi kardinalesnių priemonių“, – sako karininkas Aurimas Mockus.

REKLAMA

Tada vyras tokiais reikalavimais labai pasipiktino ir net išplatino vaizdo įrašą, kuriame išsakė viską, ką galvoja apie kariuomenės vadovybės reikalavimą kariams skustis barzdas.

„Turbūt nekiltų klausimas tiems vadams, kad žmogus, kuris gina jo nugarą, yra su barzda ar be barzdos, ar jis turi koją, ar neturi kojos, ar jo veidas patinka, ar nepatinka. kada jis gins jo nugarą, jis supras, kad jam tai visiškai nesvarbu“, – pasakoja A. Mockus.

Be to, vyras pažadėjo tarnybą kariuomenėje sustabdyti, mat su barzda nei rikiuotėje, nei pratybose dalyvauti negali.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš gausiu stabdyti savo tarnybą, nebebūti aktyvus, žinau, kad yra įsakymas šalinti iš tarnybos, aš pats nepasiduosiu – išmeskit mane, nes aš neisiu į pratybas tik dėl to, kad negalėsiu su uniforma būti ir nešioti barzdą“, – teigia A. Mockus.

Po šiuo vaizdo įrašu vyras sulaukė daugybės komentarų. Nuomones rašė ir kiti kariai. Vieni palaikė tokią karininko kovą už teisę kariams patiems pasirinkti – nešioti barzdas ar ne, kiti gi aiškino, kad tvarka yra tvarka ir vadų įsakymų reikia paisyti. Nenusileido ir Lietuvos kariuomenės atstovai. Komentuodami TV3 Žinioms šį karininko pasipriešinimo gestą, jie pranešė, kad dėl to net atliko tarnybinį patikrinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Asmeninės karių nuomonės gali būti kitokios, tačiau įsakymų vieša kritika kariams yra draudžiama. Jiems privaloma vykdyti nustatytą tvarką ir jiems galioja aukštesni elgesio ir išvaizdos standartai nei kitiems Lietuvos piliečiams. To reikalauja ne tik karinė vadovybė, to tikisi ir Lietuvos piliečiai. Todėl jokių kitų išimčių galiojančiai ir neseniai atnaujintai tvarkai šiuo metu nesvarstome. Norime pridėti, kad jokių A. Mockaus prašymų išeiti iš tarnybos nesame gavę, jo atžvilgiu yra atliktas tarnybinis patikrinimas, jis yra įspėtas.“

Tad Aurimas galų gale nusileido ir pasiryžo barzdą nusiskusti.

„Aš labai norėčiau, kad būtų atkreiptas dėmesys, kad mes ir tai padarėm, nors nenorėjom daryti, ir ne vienas aš toks esu. Yra žmonių, kurie išėjo iš kariuomenės savanoriškos krašto apsaugos vien dėl to įsakymo, bet kiekvienas renkamės ir darom savo kažkokį sprendimą“, – kalbėjo A. Mockus.

REKLAMA

Barzdos skutimą jis transliuoja viešai, tiesiogiai iš barzdaskučio kėdės. Vis dėlto, teisininkai sako, kad vyras barzdą nusiskusti paskubėjo. Jei būtų ėjęs iki teismo, tikėtina, kad bylą laimėtų. Nurodymas kariams būti be barzdų galimai prieštarauja Konstitucijai. Ypač, jei barzdas verčiami skustis kariai savanoriai. Šie vyrai ir moterys pareigą tėvynei atlieka skirdami savo laisvalaikį, mat turi nuolatinius darbus ar studijuoja.

„Kiekvienas savanoris didžiąja savo gyvenimo dalį yra civilis asmuo, jis turi savo gyvenimą, savo saviraiškos laisvę. Šios taisyklės tam tikrai atžvilgiais, tam tikrų savanorių atžvilgiu gali pažeisti jų teisę į saviraiškos laisvę, tai yra konstitucinis teisės pažeidimas, tai gali juos diskriminuoti dėl išvaizdos“, – sako advokatė Jurita Repšienė.

REKLAMA

O klaipėdiečių nuomonės, ar reikia versti karius skustis barzdas, ar ne, išsiskyrė. Vieni samprotavo pasiremdami logika, kiti – emocijomis:

„Pats gražiausias vyro aksesuaras.“

„Jei rikiuotės aikštėj, na, barzdos turėtų būti tvarkingos. Jei kareivis yra ne kareivis, o operatyvinis ir jo rikiuotės aikštėje nepamatysi, tai nematau problemos. Saviraiškos čia toks aspektas. Jei leidžiamos tatuiruotės, tai kodėl barzdos turėtų būti neleidžiamos?“

„Man iš viso vyrai su barzdom nepatinka.“

Ir vis dėlto, jei kuris barzdotas karys kreiptųsi į teismą ir bylą laimėtų, tai, pasak teisininkų, sukurtų precedentą, kuris ateityje nurodymus kariam būti be barzdų galėtų gerokai pakoreguoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų