REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ekspertų, 2014-aisiais Kinijoje pastebimos mikroekonomikos ir makroekonomikos svyravimo tendencijos. Šalies vyriausybė numatė reformų paketą, kurį įgyvendinant dėmesys turi būti skiriamas galimam neigiamam poveikiui realiajai ekonomikai dėl šių reformų, taip pat dėl kredito rizikos, susijusios su didėjančiomis finansavimo išlaidomis.

Pasak verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ekspertų, 2014-aisiais Kinijoje pastebimos mikroekonomikos ir makroekonomikos svyravimo tendencijos. Šalies vyriausybė numatė reformų paketą, kurį įgyvendinant dėmesys turi būti skiriamas galimam neigiamam poveikiui realiajai ekonomikai dėl šių reformų, taip pat dėl kredito rizikos, susijusios su didėjančiomis finansavimo išlaidomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokyčius skatina reformos

 

Realiojo BVP augimas 2014-aisiais Kinijoje išliks stabilus, bet lėtas, augs nežymiai iki 7,2 %, dalinai dėl didesnės infliacijos. Vyriausybės numatytas mažesnis šalies BVP augimas rodo valdžios ketinimus paspartinti reformų vykdymą, kurios numatomos po trečiosios 18-ojo Kinijos komunistų partijos Centrinio komiteto plenarinės sesijos. Siekiama skatinti urbanizaciją, efektyviau valdyti vietinės valdžios skolą. Tikimasi, kad vyriausybė ir toliau skatins privataus sektoriaus investicijas į infrastruktūrą, ypač į „miestų tinklų“ vystymą Vidurio vakarų ir Šiaurės rytų regionuose. Kadangi valdžia jau parodė, kad fiskalinė politika išliks stabili, tikimasi, jog privatus sektorius finansuos šiuos projektus.

REKLAMA

 

Dėl palūkanų normų liberalizavimo, įvesto 2013-ųjų liepą, bankų skolinimas gali tapti labiau orientuotas į rinką, ir spaudimas tarpbankinėje rinkoje gali privesti prie aukštesnių palūkanų normų. Svertinė vidutinė palūkanų norma Kinijoje nežymiai pakilo 2013-aisiais. Ši tendencija rinkos sąlygomis turėtų tęstis ir 2014-aisiais. Tai ypač aktualu smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms, kurios tradiciškai negavo banko kreditavimo lengvatų.

REKLAMA
REKLAMA

Augant pragyvenimo lygiui prireikia lietuviškų prekių

 

„Paskutiniu metu suintensyvėjo Lietuvos maisto pramonės įmonių susidomėjimas Kinijos rinka dėl natūralių veiksnių. Visų pirma, Kinijoje auga pragyvenimo lygis, kas kuria mokią viduriniąją klasę, galinčią sau leisti įsigyti aukštesnės kokybės, bet brangesnės produkcijos, kurią gali pasiūlyti Lietuvos gamintojai“, – teigia „Coface“ komercijos direktorius Lietuvai Mantvydas Štareika.

 

Dalyvaujant tik kainos veiksniui eksporto galimybės net nebuvo įdomios, o palaipsniui kylant aukštesnės kokybės maisto paklausai šioje daugiau nei milijardą gyventojų turinčioje valstybėje, atsiranda vietos ir brangesnei produkcijai tiek iš vietos gamintojų, tiek iš Vakarų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galima pastebėti, jog maisto pramonės ekspansija į Kiniją yra tik pradžia – ateityje bus juntama didėjanti paklausa bene visų rūšių Lietuvos gamintojų produkcijai, todėl įmonių orientavimasis į Kinijos rinką jau dabar yra sveikintinas ir perspektyvus“, – tikina Mantvydas Štareika.

Gali išaugti buitinių prietaisų paklausa

 

Kalbant apie atskirus sektorius, dėl vyriausybės pastangų išspręsti perteklinių gamybos pajėgumų problemas smulkesni ir neefektyvūs dalyviai plieno bei anglies pramonės šakose patirs spaudimą dėl didėjančių išlaidų ir politikos neaiškumo.

REKLAMA

 

2013-aisiais plieno pramonės panaudojimo koeficientas išliko žemas. Be to, nuo 2013-ųjų lapkričio didelių ir mažų plieno gamyklų įsipareigojimų ir nuosavo kapitalo santykis išliko maždaug aukščiausiame lygmenyje (t. y. 231 %). Prognozuodami, kad pelno maržos gali likti esamame lygmenyje ir atsižvelgdami į grynųjų pinigų srautų problemas, „Coface“ ekspertai teigia, kad santykio augimas gali reikšti didesnę šių įmonių bankrutavimo ir nemokumo riziką.

 

Kinijoje su anglies paklausa susijusi rizika yra žymiai sumažėjusi labiausiai dėl sektoriaus pajėgumų sumažėjimo bei naujų aplinkosaugos standartų įvedimo įvairiose pramonės šakose. Dėl perteklinės pasiūlos vietiniu bei tarptautiniu mastu ir palyginti vienodos paklausos plieno bei cemento sektoriuose augimo tempas, pastebėtas 2013-aisiais, gali būti netvarus, o plieno kaina gali likti gana vienoda 2014-aisiais ir vėliau.

REKLAMA

2013-aisiais paklausa rinkos viduje išliko gana sveika, tačiau eksporto rinkoje vidutinio dydžio buitinės technikos sektorius patyrė recesijos spaudimą. Spaudimas buvo labiausiai pastebimas Europoje ir JAV. Atsižvelgiant į šių regionų ekonomikos atsigavimą, 2014-aisiais šių prietaisų paklausa galėtų išaugti.

 

Kalbant apie kredito riziką mažmeninės prekybos sektoriuje, šios pramonės įmonėms vis dar sekasi gerai, tačiau perspektyva yra neaiški dėl įvairių veiksnių, įskaitant vyriausybės pastangas susidoroti su korupcija, mažinant pajamų ir kapitalo išlaidų augimą, importo muitus ir PVM bei Kinijos ženminbi juanio (CNY) kurso kilimą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų