REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant vasarai, nemažai lietuvių pradeda dairytis sodybų toliau už miesto, tačiau praūžusi pandemija ir prasidėjęs karas Ukrainoje smarkiai paveikė ekonomiką: kito paklausa, pasiūla, kainos ir net sodybų įsigijimo priežastys.

Artėjant vasarai, nemažai lietuvių pradeda dairytis sodybų toliau už miesto, tačiau praūžusi pandemija ir prasidėjęs karas Ukrainoje smarkiai paveikė ekonomiką: kito paklausa, pasiūla, kainos ir net sodybų įsigijimo priežastys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, kiek šiuo metu kainuoja sodyba užmiestyje ir kokie pokyčių tikėtis?

Pandemija stipriai paveikė sodybų pirkimus

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertas Ligitas Bernatavičius patikina, jog artėjant vasarai sodybų paklausa stipriai padidėja: „Sodybų pardavimai tiesiogiai susiję su gerais orais ir ateinančia vasara. Taip pat jaučiamas ir pasiūlos padidėjimas prasidedant geresniems orams“.

REKLAMA

Jam pritaria ir „Capital.lt“ biuro vadovė bei brokerė Vlasta Maslinskienė.

Ji teigia, jog gruodis–vasaris nėra sodybų pirkimo laikas, ypač jei yra sniego: „Daugelio dalykų žiemą galima nepastebėti: ar drėgna vietovė, ar lygus reljefas, koks privažiavimas. O pirkėjai jau yra pakankamai išprusę, taigi žiemą sodybų pirkimai praktiškai nevyksta. Nebent perkamos sodybos, kuriose galima iš karto gyventi“.

Pašnekovai patvirtino, kad Covid-19 ir su juo susiję ribojimai turėjo didelį poveikį sodybų užmiestyje pirkimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl pandemijos padidėjo pirkimų skaičius ir pakilo sodybų kainos. Labai ryški tendencija, kad pirkėjai perka sodybas poilsiui, bet su galimybe ateityje ten gyventi nuolat, manau, tai – pandemijos įtaka“, – sako V. Maslinskienė.

Ji atskleidžia, kad jei anksčiau sodybas pirkdavo bet kur, netgi be privažiavimo, tai dabar geras privažiavimas – labai aktualu: „Netgi jei yra privažiavimas žvyruotu keliu, iš pirkėjų sulaukiu komentarų, kad nusibodo važiuoti žvyrkeliu“.

Taip pat visi sodybose nori komforto: didelis privalumas, jei name jau įvestas vanduo ir kanalizacija. Pasak brokerės, už tai žmonės gali ir daugiau sumokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O L. Bernatavičius priduria, jog dėl koronaviruso atsirado didesnis poreikis turėti savą kiemą, kuriame galima bet kada išeiti į lauką: „Viena vertus, didesnis nuosavo kiemo poreikis, iš kitos pusės – tam įtakos turi ir nuotolinis darbas. Nemaža dalis sodybų užmiestyje pirkėjų yra būtent tie, kuriems nereikia važiuoti į biurą, o turi galimybę dirbti iš bet kurio Lietuvos ar pasaulio kampelio“.

Anot jo, dėl šių priežasčių pandemija turėjo teigiamą įtaką sodybų pirkimui. Pašnekovas dar pabrėžia, kad iki 30 proc. pirkėjų sodybas perka būtent verslui: „Reikėtų išskirti, kad sodybos perkamos tiek sau, tiek investicijai ar verslui vystyti“.

REKLAMA

Ir nors šis pavasaris, palyginti su praeitų metų pavasariu, yra ramesnis pandemijos atžvilgiu, NT eksperto teigimu, rinka išliko aktyvi: „Didelių pasikeitimų nematyti. Pirkėjų lūkesčiai ir norai drastiškai nepasikeitė“.

Tačiau, pasak brokerės V. Maslinskienės, šiemet sodybų pardavimai dar tik įsibėgėja, nes pavasaris tik prasideda.

„Be to, pernai, palyginti su šiais metais, buvo didesnė pasiūla ir, sakyčiau, mažesnės sodybų kainos“, – priduria pašnekovė.

Karas rinką sustabdė tik laikinai

Vis dėlto šiemet NT rinką supurtė karas Ukrainoje. Brokerė V. Maslinskienė pripažįsta, jog karas neigiamai paveikė visą NT rinką.

REKLAMA

Pasak jos, pernai COVID–19 pandemija stipriai padidino sodybų pirkimą. Tačiau, kai pandemija tik prasidėjo, NT rinka kelias savaites buvo sustojusi. Taip pat nutiko ir prasidėjus karui: kelias savaites ir pirkėjai, ir pardavėjai laukė, kas bus, susidomėjimas NT objektais buvo sumažėjęs.

„Viso NT turto, tame tarpe ir sodybų, pardavimą karas pristabdė kelioms savaitėms. Dabar NT rinka  jau atsigauna – karą ukrainiečiai laimi, be to, labai didelė infliacija, kai neverta laikyti pinigų. O sodybų pirkimą papildomai pradeda veikti ir pavasaris, kai žmonės tradiciškai nori pabėgti iš miesto“, – sako brokerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O L. Bernatavičius įžiūri ir kitokį karo poveikį. Jo teigimu, karas Ukrainoje tik dar labiau paskatino tuos, kurie dar svarstė arba keletą metų galvojo, bet nesiryžo pirkti.

„Po karo pradžios mano klientas pasakė: „Žinai, Ligitai, mano svajonė turėti sodybą, žvejoti ir leisti laiką su šeima gamtoje. Pagalvojau, o kada, jei ne dabar? Perku.““, – pasakoja NT ekspertas.

Spėjama, kad NT kainos dar kils

V. Maslinskienės teigimu, šiemet kainos, lyginant su pernai metais, nekilo. Tačiau lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, sodybų kainos pakilo apie 20–30 proc.

REKLAMA

Paklausus, už kiek dabar galima nusipirkti sodybą užmiestyje, iki 100 km spinduliu nuo Vilniaus ar Kauno, brokerė atsako, kad kainos – labai įvairios ir priklauso nuo sodybos būklės.

„Nuo  20 tūkst. eurų už labai prastos būklės, o nuo 120 tūkst. eurų ir daugiau už renovuotas, pritaikytas visus metus gyventi sodybas“, – atskleidžia ji.

NT ekspertas L. Bernatavičius patvirtina, kad sodybų kainos labai svyruoja, kadangi kažkas ieško senos, autentiškos sodybos vienkiemyje, kitam prioritetas – didelis sklypas, ežero pakrantė ir dar ne bet koks, o kuriame galės plaukioti vandens motociklu ar kateriu.

REKLAMA

„Nusakyti kainos vienareikšmiškai negaliu, viskas priklauso nuo vietos, stovio, infrastruktūros ir t.t. Sodyba gali kainuoti ir 30 tūkst. eurų, bet ieškantys prabangos ir komforto sutinka mokėti ir pusę milijono.

Nors pirmas kelias savaites po karo pradžios rinkoje buvo sustojimas, natūralu, dalis pirkėjų išsigando, buvo daug neatsakytų klausimų, tai šiandien viskas grįžo į savo vėžes“, – patirtimi dalinasi pašnekovas.

Deja, kainų kritimo artimoje ateityje esą dar nebus. V. Maslinskienė pripažįsta, kad kainos dar kils, nes vyrauja labai didelė infliacija ir mažėja sodybų pasiūla.

„Nematau jokių ženklų, negaliu pasakyti ir priežasčių, kodėl kainos turėtų mažėti. Sodybų poreikis išlieka didelis, statybinių medžiagų brangimas akivaizdus, sklypų kainos per paskutinius metus padidėjo kai kur ir 50 proc.“, – papildo L. Bernatavičius.

Daugumoj sodybos baisingai apleistos, nugyventos ir belieka tik nugriaut. Susidaro vaizdas, kad jose gyvenę lietuvaičiai baisiai biedni ir visiški nieko neišgalintys vargšai, arba asocialai. O tas nugyventas griuvenas parduoda jų vaikai, kuriems buvo nusispjaut kaip tėvai gyveno.. . Reta sodyba tvarkinga.
Nupirkti Lietuvoje tvarkingą sodybą už padorią kaina - didžiulis iššūkis. Perkant pigiai, apleistą sodybą, ateities perspektyvos tiek remonto tiek apsaugos klausimu labai miglotos. Daugeliui tokių sodybų bankai net paskolos neduoda. Perki už savas lėšas ir aukoji savo laiką, nervus ir pinigus kuriant ateities vizija. Retai kada toks variantas atsiperka... O geros, tvarkingos, likvidžios sodybos kainuoja tikrai daug. Rizika šiuo atveju tik tame, kad ilgainiui krenta ir tokios sodybos kaina. Bet komforto ir saugumo atžvilgiu neabejotinai išlošiama. Perkant bet kokį NT reikia nereiktu vadovautis vien emocijomis. Reiktu vadovautis logika, turėti omenyje, kad kažkada tą turtą reikės ir parduoti.
Blogiausias laikas dabar mums, NT perekūpams. Parduoti gera kainą nupirktą likvidų NT laikas vis dar neblogas, bet kažką nupirkti jau rizikinga: gali nebespėti parduoti už norimą kaina jeigu užsitęstu remontai arba net ir aplamai nebeprduoti dėl vis blogėjančios ekonominės ir geopolitinės situacijos. Į NT investuoti Lietuvoje darbar jau aplamai nebeapsimoka. Kol kas dar ant bangos nuomos rinka, bet tai laikina. Rizika nepalyginamai didesnė nei nauda. Ką dabar gausi už nuomą, vėliau prarasi krentant NT kainai. Vadinasi nuomininkas gyvens nemokamai, nes realiai pliuso ilguoju periodu nuomotojas neturės. Situacija NT srityje dabar labai nedėkinga. Kainos realiai jau nebekyla, nes viskam aplinkui brangstant, NT kaina lieka tą pati. Ne už kalnų laikotarpis, kai bus išparduodamas NT kurio išlaikymo ir eksploatacijos kaštų nepadengs pajamos iš jo nuomos. Tada prasidės grandininė reakcija ir pamatysime tos mūsų investicijos į NT nėra tokios jau ir tvarios...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų