REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
75
Kauno kalėjimo Saugumo valdymo skyriaus viršininko pavaduotojas Ruslanas Kulijevas (nuotr. Fotodiena/Aliaus Koroliovo)

Kauno kalėjimas išsiskiria tuo, kad čia bausmę atlieka tik tam tikroms grupėms priklausantys nuteistieji. Čia dienas leidžia buvę pareigūnai, politikai ir tie, kurie nusikaltimus įvykdė būdami nepilnamečiais.

75

Kauno kalėjimas išsiskiria tuo, kad čia bausmę atlieka tik tam tikroms grupėms priklausantys nuteistieji. Čia dienas leidžia buvę pareigūnai, politikai ir tie, kurie nusikaltimus įvykdė būdami nepilnamečiais.

REKLAMA

Kalbėdamiesi su Kauno kalėjimo Saugumo valdymo skyriaus viršininko pavaduotoju Ruslanu Kulijevu akcentavome jauniausius šalies kalinius, darbą su jais bei saugumo užtikrinimą įkalinimo įstaigoje.

„Mūsų skyriaus pagrindinė funkcija yra kalinamųjų asmenų apsauga ir priežiūra. Turime užtikrinti jų apsaugą, taip pat į įstaigą atvykstančių kitų asmenų saugumą“, – pabrėžė šioje įstaigoje jau 4 metus dirbantis R. Kulijevas.

Jis taip pat prisiminė ir šviežiausią pabėgimo iš įkalinimo įstaigos istoriją, kuri nustebino net visko mačiusius pareigūnus. Mat vienas bėglys nepabūgo nušokti nuo 6 metrų aukščio tvoros ir bent kurį laiką pasimėgavo laisve, o sučiuptas tikino, kad taip pasielgė iš nuobodulio.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip keičiasi saugumo sistemos su laiku?

Šioje įstaigoje pradėjau dirbti 2020 metų rugpjūtį. Iš esmės tada jau buvo techninėmis inžinerinėmis priemonėmis vykdoma apsauga. Jau nebeliko gyvos apsaugos bokšteliuose. Dar prieš man pasirodant to jau nebebuvo. Apsaugą stengiamasi užtikrinti techninėmis inžinerinėmis priemonėmis, o tuos pareigūnus iš bokštelių paskirstyti viduje. Tada daugiau pareigūnų gali kontaktuoti su kalinamaisiais asmenimis.

REKLAMA

Man atėjus prasidėjo tobulinimo procesai. Naujų techninių priemonių diegimas ir instaliavimas. Iš esmės kamerų yra nemažai. Pasitelkiamos infraraudonųjų spindulių, judesio daviklių technologijos, vaizdo stebėjimo kameros. Beveik visos kameros yra valdomos, kad būtų galima pamatyti bet kurį reikiamą tašką. Turime apsaugos vaizdo stebėjimo priemonių pultą. Pamainomis, jame budi pareigūnai, kurie stebi viską.

Visa signalizacija suvesta pas juos, jei kažkas kažkur nutinka. Jie žino savo funkcijas, kam ir kaip turi perduoti informaciją. Visa įstaigos teritorija stebima ir kontroliuojama. Tiek skirtinguose aukštuose, tiek koridoriuose. Tai yra sudėtingas darbas, todėl darbuotojai suskirstyti pamainomis, kad būtų išlaikytas budrumas.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie praktiniai iššūkiai tenka įkalinimo įstaigoje užtikrinant saugumą?

Nesinori prisikalbėti, bet Kauno kalėjimas yra bene vienintelė įstaiga, kurioje tų incidentų mažiausiai turime. Mūsų kontingentas yra kitoks, nors ir turime šešias skirtingas nuteistųjų kategorijas. Bet pavyksta viską gerai suvaldyti.

Čia bausmę atlieka buvę pareigūnai. Jų mentalitetas kitoks. Konfliktų į metus gal vienas kitas pasitaiko ir tas žodinis, kai kažkas kažką pasiunčia. Tarp nepilnamečių pasitaiko fizinio smurto, apsistumdo, bet pareigūnai sureaguoja ir viskas greitai išsisprendžia. Viskas stebima vaizdo kameromis. 

Prisiminus save 15-16 metų, ne ką geresni būdavome. Vaikai juk, trūksta to dėmesio. Tvirtesnio žodžio pasakymo. Todėl didelių bėdų įstaigoje neturime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokia situacija įstaigoje su nuteistiesiems draudžiamais daiktais?

Pasitaiko įvairių atvejų. Nors šiais metais dar nė vieno bandymo permesti draudžiamų daiktų nepasitaikė. 2022 m. pabaigoje visiškai atsinaujinome perimetro apšvietimą. Nauja ledinė sistema buvo įdiegta. Atnaujinti davikliai. Kažkiek turime apšvietimo ir į išorę. Praėjusiais metais pasitaikė keletas bandymų. Pagrindas – mobilūs telefonai.

Tendencijos nesikeičia. Problemų dėl narkotikų neturime. Čia didžiausias „narkotikas“ – nepilnamečiams iš kažkur gauti parūkyti. Jie negali cigarečių nusipirkti. Nors kitiems ir 18 metų sueina, bet jie vis tiek negali nusipirkti rūkalų. Kriminogeninė būklė stabili pas mus.

REKLAMA

Buvo pastebėti keli dronai, bet niekas ten nepavyko. Yra dienotvarkė, režimas. Pravieniškėse, pavyzdžiui, nuo 8 val. ryto nuteistieji gali būti kieme. Čia yra grupelėmis išleidžiami. Kai pradeda temti, jie visi jau būna viduje. Taip lengviau galime užtikrinti kontrolę. Šviesiu paros metu yra lengviau pastebėti kažkokius bandymus permetinėti draudžiamus daiktus. Su dronu reikia kuo vėliau skraidyti, kad niekas nepastebėtų. Bet kažkas „siuntinį“ turi paimti lauke, o kas tą padarys, jei visi tuo metu jau būna viduje.

Koks esminis skirtumas tarp suaugusiųjų ir nepilnamečių nuteistųjų?

Kas susiję su nepilnamečiais arba asmenimis iki 24 metų, tai sunkiausia yra rasti bendrą kalbą, kontrolę, saugumą. Kai jų buvo dar daugiau, labai nedrausmingi būdavo. Fizinio smurto pasitaikydavo, apsistumdymų, apsižodžiavimų. Tai replikas pro langus laidydavo. Turime moterų pareigūnių, tai žinote. Švilpaudavo. Ta jų aplinka, jų bendravimas. Kiekvienam geras nebūsi. Nesutarimai jų. Tai gal toks didžiausias skirtumas. Mat suaugusį žmogų tu pakvietei, pabendravai, davei savo žodį, nuteistasis pasakė, jog daugiau taip nesielgs, tai nepasikartos ir viskas. O su nepilnamečiais, kad pasikvietei pokalbiui, tai nereiškia, jog kažkas pasikeis. Tik išėjo, nespėjo iki savo aukšto nueiti, jau kažkas lauke nutiko, girdi per raciją, kad vėl kažką padarė. Tokie tie iššūkiai – rasti bendrą kalbą su jais.

REKLAMA

Kur laikote taisyklėms nusižengusius nuteistuosius?

Vienučių mes neturime. Yra kamerų tipo patalpos. Už drausmės pažeidimus yra skiriama parų bausmė. Būna nuobaudas atlikinėja dviese, po vieną. Bet čia jau turi gerokai prasikalsti. Mat įprastai stengiamės taikyti švelnesnes sankcijas. Kad ir kaip bežiūrėsi, jie yra vaikai. Yra griečiau bausti rankos nekyla.

O šiaip stengiamės sudaryti visas sąlygas, kad jie patys suprastų tinkamo elgesio taisykles ir įvertintų privalumus. Aiškiname, kad dėl blogo elgesio tik jiems bus blogiau, atsiras papildomų suvaržymų. Pavyzdžiui, jei prasikaltote, tai krepšinio ar futbolo turnyre nedalyvausite.

O jiems tai veiklos norisi. Tada jie nurimsta, patys kviečiasi pasikalbėti. Tokiomis priemonėmis bandome su jais dirbti. Iki tos sąmonės prisibelsti. Tikrai dauguma jų yra galvoti vaikinai, siekiantys savo tikslų, kurie tinkamai viską įsivertina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aišku, reikia suprasti, kad ne visų jų gyvenimas buvo klotas rožėmis. Vaikystėje dauguma augę socialinės rizikos šeimose. Kiti iš vaikų globos namų. Ką jie matę? O čia atsiranda ir gerų pavyzdžių. Mato, kad kažkam būna palengvintas režimas. Jie irgi to nori, todėl kai kurie seka gerais pavyzdžiais. Aišku, yra ir tokių, kuriems tie geri pavyzdžiai neįdomūs.

Papasakokite apie saugumo technologijas įkalinimo įstaigoje?

Pagrinde, tai atnaujintas apšvietimas, infraraudonieji spinduliai (jei kažkas judėtų ir per tvoras bandytų lipti). Yra trys tvoros, kurios skiria nuteistuosius nuo laisvės. Tai veikia ne tik su žmonėmis ir su daiktais. Turime daug paukščių, tai kartais suveikia tie davikliai. O pareigūnams reikia apeiti perimetrą ir patikrinti ar kas nepermetė draudžiamų daiktų. Negalime tų paukščių išnaikinti, nes pasirodo į Raudonąją knygą tas porūšis įtrauktas. Negalime nei lizdų ardyti, nei kiaušinių surinkti. Dar kalbant apie apsaugą – vaizdo stebėjimas. Daugiau nieko čia neprigalvosi.

REKLAMA

Turime mobilaus ryšio detektorių aptikimo, mobiliųjų blokatorių. Nuteistieji dažniausiai telefonu naudojasi uždaryti į kameras nakties metu. Praeini ir matai, kurioje yra mobilusis telefonas. Tada lauki ryto, nes žadinti kaip ir negali. Po signalo miegas. Nebent nusikalstama veika daroma arba kažkas su sveikata nutinka. Ryte eini ieškoti. Pasitaiko, kad ir nerandi. Telefonai minimalūs. Sugeba paslėpti. Bet pas mus nedaug tokių atvejų. 

Ar turėjote pabėgimo atvejų iš įkalinimo įstaigos?

Kasti tunelio niekas nebandė. 2022 m. sausį turėjome pabėgimą iš įstaigos. Buvo išvesti pasivaikščioti nuteistieji. Po darbo valandų. Anksti temsta. Yra tokie pasivaikščiojimo kiemeliai. Ten buvo varteliai su nedidele spyna. Tai išėjo mūsų nuteistieji. Vaikščiojo ir 3 sugalvojo pabėgti. Nudaužė tą spynelę, per kameras nepasimatė. Ten nebuvo tos koncertinos, nors jei ji ir būtų buvusi, tai vargu, kiek būtų padėjusi. Jie vienas kitą užkeldami perlipo tvorą. Tada apsauga pamatė per pultą, kad kažkas vyksta.

REKLAMA

Tai du nušoko ir pasidavė patys, o trečias nušoko nuo 6 metrų aukščio tvoros, atsistojo, nusipurtė ir į sodus pabėgo. Tamsu, nepavyko jo surasti iškart. Sulaikėme Rumšiškėse prie prekybos centro. Klausėme, ko bėgai, tai atsakė, kad sugalvojo ir pabėgo. Pridūrė, kad pas mus nuobodu, nėra veiksmo. Ir nieko tu jam nepadarysi. Nėra kalėjimo iš kurio būtų neįmanoma pabėgti. Pamenu seną istoriją Pravieniškėse, kai sugebėjo pasislėpęs vilkike į laisvę išvažiuoti. Iš klaidų mokomės ir tam tikra prasme tobulėjame. Nuteistieji parodo mūsų spragas, kad mes galėtume jas ištaisyti.

Daugiau sukrečiančių gyvenimo dramų, kurių epicentre atsiduria vaikai, pamatykite Edmundo Malūko romano motyvais kurtame draminiame seriale „Šiukšlyno žmonės“ – tik per „Go3“ televiziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų