REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaune katastrofiška situacija tęsiasi. Avarinės būklės namo, nuo stogo iki pat pamatų skilusio daugiabučio, remontas niekaip neprasideda. Gyventojai priversti glaustis kas kur, o penkiaaukštis, pasak jų, ir toliau skyla. Vien pradinė namo tvarkymo kaina skaičiuojama dešimtimis tūkstančių, o galutinė augs gal ir keliskart.

Kaune katastrofiška situacija tęsiasi. Avarinės būklės namo, nuo stogo iki pat pamatų skilusio daugiabučio, remontas niekaip neprasideda. Gyventojai priversti glaustis kas kur, o penkiaaukštis, pasak jų, ir toliau skyla. Vien pradinė namo tvarkymo kaina skaičiuojama dešimtimis tūkstančių, o galutinė augs gal ir keliskart.

REKLAMA

Susijaudinusi kalba garbaus amžiaus kaunietė Danutė. Savo butą Biržiškų gatvės 11 name, kuriame gyveno kone pusšimtį metų ji buvusi priversta iškeisti į laikiną kambarėlį Krizių centre Panemunėje. 

Moteris čia jau glaudžiasi daugiau kaip mėnesį, nuo liepos pabaigos, kai kilus aliarmui, kad skilusiame penkiaaukštyje pavojinga likti, pirmos laiptinės gyventojai skubiai evakuoti:

„Maistas kur, reik vis prašyt, kad kas atvežtų, o ten Biržiškų gatvėje aplink parduotuvės.“

Savivaldybės pastate gyvena ir sutuoktiniai. Jie sako tą dieną, kai vyko evakuacija, net namie nebuvę:

REKLAMA
REKLAMA

„Suvaržytas ir norisi namo grįžti, nu, ne namai ir viskas, nėra visų daiktų, kiekvieną kartą nuvažiuoji, pasiimi ko trūksta. Nu, kartą į savaitę įleidžia, reikia pasirašyt, kad mes žinom riziką.“

REKLAMA

„Aš tai nė karto negalėjau nuvažiuoti. Nu, kaip aš galėsiu, įleidžia 10-11, o aš dirbu.“

Dalis gyventojų išsikėlė pas gimines, kitus priglaudė kaimynai, o nuomininkai išvyko su visam. Pašalinių į daugiabučio pirmąją laiptinę niekas nebeįleidžia, net pašto dėžutės perkeltos.

Skilusioje laiptinėje gyventojai darė nuotraukas, namas trūkęs perpus, plyšiai tokio dydžio, kad matyti laukas:

„Mano nėra stora ranka, tai ji laisvai tilpo, ir gali dar… jeigu matot čia viršuj plyšį, tai jisai kiaurai šviečiamas.“

Tačiau patys remonto darbai dar net nepradėti. Žmonės jaučiasi apgauti, esą žadėta, kad grįžti leis jau po mėnesio:

REKLAMA
REKLAMA

„Melavo, sakė po mėnesio, o jie po mėnesio tvarkyt pradėjo…juokas.“

„Vers namą ir paskui nuspręs, ar galim grįžt, o tada kiti darbai, ten pamatų atkasimai.“

Pro laiptinės langus matyti, kad tik pakopos sutvirtintos metaliniais strypais, tačiau esą pastato būklė ir toliau prastėja:

„Laiptų pakopos yra ant tiek atitrūkę, kad jau yra griuvimo pavojus, tai kas nesugriūtų, o sugriuvus nežinau kas būtų.“

O pirmieji įtrūkimai name pastebėti prieš ketverius metus. Kaltė krito ant trečiojo buto savininko, kuris esą be leidimų išgriovė laikančiąją sieną. Šis kaltino ir paplautus namo pamatus. Žmonės sako, kad per ketverius metus namą administruojanti bendrovė nesiėmė ryžtingų žingsnių. Šie atkerta, tada viskas buvo parengta, bet esą dalis, ypač kitų laiptinių gyventojų, nesutiko su projektu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Realiai trūko bendradarbiavimo iš jų pusės, mes negalėjome jų priverstinai spausti, nes tai jų pasirinkimas. Jie moka pinigus ir renkasi, ar dabar daryt tuos darbus – ir gyventojai tuo pačiu kaip ir delsė“, – teigia bendrovės „Būsto valda“ direktorius Gintaras Bilevičius.

Tačiau ir dabar situacijai tapus jau katastrofiškai, administratoriui tik daugiau kaip po mėnesio pavyko prisibelsti pas galimą skilimų kaltininką.

„Patekit pas trečio buto gyventoją, tam, kad patikrinti būklę ir to skilimo, ten yra laikančioji siena išgriauta. Projektuotojas negalėjo užbaigti projekto, tam kad pradėtų įgyvendinti statybos darbus“, – sako G. Bilevičius.

REKLAMA

Beje, remontuoto buto langai po nelaimės aklinai uždangstyti, vengė vyras ir susitikimų: juos nukėlė gal triskart. O štai delsimas pražūtingas, mat kieme sutikti gyventojai sako, kad įtrūkimų daugėja ir kitose vietose:

„Tai ir sakė jau anam gale, kad kažkur jau sienos trūkinėja, kažkur sakė, tai įtrūkę.“

Administratorius vis žeria priekaištus ir gyventojams dėl šių vangumo:

„Galbūt galėjo tai būti anksčiau. Mes jau turėjome vieną rangovą, kuris galėjo tuos darbus atlikti, galbūt net rugsėjo pradžioj, bet dalis gyventojų norėjo pasitikrinti rinką.“

Gyventojai sako, norintys konkurso, jį ketinama paskelbti pirmadienį. Gal bus palankesnės sąlygos, mat pasiūlyme vien pirmo etapo remonto darbai kainuoja apie 70 tūkstančių. Tai nemaži pinigai, o jų reikia iš karto. Tikisi rasti ir paramos:

REKLAMA

„Bet tai tik vienas etapas. Neaišku, kiek dar bus ir kiek dar prisidės tos sumos, augs, augs… Ir, aišku, mes prašėm, gyventojai surinkę parašus savivaldybės, kad jie kažkiek kompensuotų.“

Savivaldybė žada pagalbą, bet ji bus nedidelė, o ir pasiektų po tai, kai viskas būtų sutvarkyta.

„Iki penkiolikos procentų sąmatos galėtų prisidėti, bet tik tada, kai gyventojai imsis aktyvių veiksmų, po to, kai bus atlikti darbai, kada bus sumokėta ir likusioji dalis, tada savivaldybė prisidėtų“, – sako administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

O štai bendra namo sutvarkymo sąmata gali išaugti net iki 200 000 eurų. Pinigus teks dalytis solidariai viso namo butams, o jų name 60.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų