• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkėjau, Jūs norite balsuoti artėjančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose? Nejuokaukite. Juk turbūt jau girdėjote, jog merai tiesiogiai renkami nebus. Kokia prasmė dalyvauti? Nejaugi atiduosite savo balsą už partiją, kuri formuos kokią nors koaliciją? Atrodo, kad būtent taip į rinkimus žvelgia pati šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė – tokia išvadą perša jos komentaras apie Seimo sprendimą kol kas neleisti tiesioginių mero rinkimų.

REKLAMA
REKLAMA

Prie urnų nėjote, ir toliau neikite

„Tas žingsnis padidins nepasitikėjimą ir atmuš norą žmonėms dalyvauti rinkimuose iš viso", - tokio įvertinimo aukščiausiu lygiu sulaukė Seimo daugumos sprendimas. Simboliška, kad frazės įspūdį stiprino už prezidentės nugaros pūpsantys šiukšlių kalnai – komentaras į viešąją erdvę paleistas D. Grybauskaitei lankantis aplinkos švarinimo akcijoje „Darom“.

REKLAMA

Kokią žinią, kalbėdama šiukšliname fone, tautai paskelbė prezidentė? „Tie, kurie rinkimuose nedalyvaujate, nebalsuojate, esate teisūs. Partijomis aš seniai, kaip ir jūs, nepasitikiu“, - ar ne taip derėtų iššifruoti prezidentės „gerąją“ naujieną. Pasisakymo laikas ir erdvė tokią mintį tik sutvirtino.

Iki šiol visas prezidentės direktyvas Seimas daugmaž klusniai vykdė. Galbūt todėl prezidentės pastabos apie sužlugdytus tiesioginius merų rinkimus viešojoje erdvėje pasirodė tik už kelių dienų nuo Seimo pasipriešinimo prezidentės valiai?

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau džiugi žinia tenenuslopina namisėdų entuziazmo: ta dalis – kiek daugiau nei pusė  – piliečių prie urnų gali ir toliau neiti, o likusiesiems – jų kiek daugiau nei trečdalis (būtent tiek rinkėjų dalyvavo 2007-ųjų savivaldos rinkimuose) – derėtų susimąstyti, ar tai daryti verta? Juk pati prezidentė sako...

Leisti valdžią „uzurpuoti partijoms“? Lietuvoje? Niekada!

Tiesa, šis pasvarstymas apie uzurpatorius, nuskambėjęs, pasak Konstitucijos, „Lietuvos nepriklausomoje demokratinėje respublikoje“, kurioje vis dar „aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus“, netruko sulaukti konstruktyvios ir pamokomos kritikos, o šeštadienį, susipažinus su paskutine D. Grybauskaitės replika, ir įgavo naujų spalvų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gal girdėjote alternatyvą?

Galvoti, kad pareiškimai apie „valdžią uzurpavusias partijas“ ar apie „žingsnį, kuris atmuš norą dalyvauti rinkimuose“ – daromi sąmoningai ir pagal planą, kol kas nesinori.  Demokratiškai išrinkta prezidentė nepatenkinta veikiančia demokratija?  Tokias mintis vykime į šalį. Juolab, kad alternatyvų savivaldos demokratijai pateisinti iš Daukanto aikštės lyg ir nesiūloma. Nebent D. Grybauskaitė ar jos patarėjai savo vizijose regi „tiesioginės demokratijos“ apraiškas toje pat Daukanto aikštėje.

REKLAMA

Visgi, jos kalbas laikyti tiesiog neapgalvotu prezidentės kalbėjimu - tiesiog dar vienu „grybauskizmu“ - būtų neapdairu. Juk prezidentė – ne kokia Sistemos naujokė. Kaip valdininkė-biurokratė ji šalia Sistemos - politinio susitarimo ar pasitikėjimo būdu - egzistavo beveik du dešimtmečius. Todėl keista, kad partijos, noriai talkinusios prezidento rinkimų kampanijos metu, pavyzdžiui, rinkusios D. Grybauskaitei rėmėjų parašus, po kiek mažiau nei metų jau tapo uzurpatorėmis ir blogiu.

Šį keistumą gali pakomentuoti tik pati prezidentė, kurios atsakymą jau galime nuspėti: partijų paramos rinkimų metu ji neprašė – juk jos pačios pasisiūlė, o atsisakyti lyg ir nebuvo prasmės.

REKLAMA

Ar galėjo būti kitaip?

Man tiesiog įdomu: ar po pusantrų metų, kai visi eisime ir rinksime savo miesto ar apskrities atstovus, tarp balsuojančių už „uzurpatorius“ pamatysime ir D. Grybauskaitę? Jei taip, kuriuos ji rinksis? Beje, tiesioginiai merų rinkimai egzistuoja ir „demokratinėje“ Rusijos federacijoje.

O kokios mintys ar idėjos, pasisakant viešai, yra uzurpavusios prezidentę, lieka gili paslaptis. Galbūt todėl prezidentė atkakliai ir, regis, sąmoningai neišduoda savo politinės orientacijos?

Juk tautai buvo galima pasakyti: savo gerovę kuriame patys, jūsų balsas – kaip niekad reikalingas: organizuokitės, burkitės, reikalaukite, jog, tarkime, kandidatai į mero postą būtų paskelbti iš anksto. Nuo šiukšlių apvalyta gamta tarsi pati siūlė idėją: „Darom 2011: iškuopkime ir savivaldybių tarybas". Ar galėjo būti geresnė proga?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja.

„Demokratija yra ne kas kita, kaip gaujos valdžia, kur 51 procentas žmonių gali atimti teises iš likusių 49 procentų“, - yra pasakęs Thomas Jeffersonas, JAV prezidentas.

Įdomu, kurią gaują pasirinko prezidentė?

***

Apie tiesioginius merų rinkimus, jų žalą bei naudą ir apskritai prasmę Lietuvos politiniame kontekste, yra nemažai parašęs politologas Antanas Kulakauskas – nėra reikalo kartotis. Šaržą jau „nupiešė" ir kolega Tomas Čyvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų