• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kučgalyje esančiame vaikų socializacijos centre antradienį vėl dužo langai, į centrą važiavo sustiprintos policijos pajėgos. Kalbama, kad nepilnamečio įniršį paskatino abejotinos kvalifikacijos, situacijos valdyti negebantys ir tarpusavy nuolat kovojantys centro darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Įstaigos istorija

Vaikų socializacijos centras „Širvėna", trumpasis pavadinimas - VSC „Širvėna".

Kučgalio pagalbinė mokykla-internatas įsteigta 1976 m. rugsėjo 1 d.

1992 m. rugpjūčio 5 d. pavadinta Kučgalio specialiąja-internatine mokykla.

2002 m. birželio 28 d. Kučgalio specialioji - internatinė mokykla reorganizuota į Kučgalio specialiojo ugdymo centrą.

REKLAMA

2008 m. birželio 25 d., vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymu, Kučgalio specialiojo ugdymo centras pertvarkytas į Panevėžio apskrities vaikų socializacijos centrą.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 501 Centro savininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija.

Tai, kas ketvirtus metus vyksta dabartiniame Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžiame Vaikų socializacijos centre „Širvėna", galima pavadinti tik mėsmale. Dar nuo senų laikų darbuotojų nesutarimais, vaikų išnaudojimu garsėjusios neįgaliųjų ugdymo įstaigos vadovai ir darbuotojai kone „urmu" perėjo dirbti į tuometinės Panevėžio apskrities entuziastingai įsteigtą (šitiek milijonų galėta „įsisavinti"!) sunkiai auklėjamų nepilnamečių ugdymo įstaigą. Kartu su senaisiais, darbo su bejėgiais neįgaliaisiais kvalifikaciją bei patirtį turinčiais darbuotojais į naują įstaigą perėjo ir jų tarpusavio nesantaika.

REKLAMA
REKLAMA

Žiauri realybė, kad nusikalsti linkę ir teismo sprendimu į Kučgalį perauklėti atvežti vaikai pateko į rankas tų, kuriems ir patiems, kaip galima manyti, reikia pagalbos. Vadovų tarpusavio santykių aiškinimasis teismuose, ginčai dėl turto, šeimyninės rangos problemos ir kiti įsisenėję dalykai negailestingai atsisuko prieš vaikus, kurių gyvenimas jau ir taip sulaužytas.

Įvairios skundus tiriančios komisijos atvažiuoja ir išvažiuoja, o Socializacijos centras vis labiau tampa panašus anaiptol ne į ugdymo įstaigą, o į nežinia kieno valdomą pamišėlių bendruomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Ne sykį rašyta apie Socializacijos centre mušamus vaikus, rankų nevaldančius pedagogus ir jų atžvilgiu pradėtus ikiteisminius tyrimus. Į Kučgalį vyksta policija, savivaldybės vaiko teisių apsaugos darbuotojai, lankosi Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai.

Sužaloti (ar susižaloję) nepilnamečiai bijo kalbėti, o prabilę sulaukia įvairios suaugusiųjų reakcijos. Gyvenimo daužyti kai kurie paaugliai įsigudrina naudotis auklėtojų ir pedagogų siūlomomis išimtimis ir netgi bandymus juos papirkti - pavyzdžiui, už atlygį „paauklėti" silpnesnius likimo draugus. Užmokestis - cigaretės, naudojimasis mobiliuoju telefonu, išskirtinės sąlygos patekti už centro teritoriją juosiančios tvoros ir pan.

REKLAMA

Negavę reikiamo „atlygio" vaikinai niršta - daužo langus, spardo duris, keikiasi. Pajutę darbuotojų spaudimą kalbėti „tai, ką reikia", įniršta taip, kad tampa sunkiai valdomi. Už tai nepilnamečiams gresia įvairios sankcijos.

Kovo 14 dieną pranešta, kad Biržų policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šešiolikmečio socializacijos centro auklėtinio elgesio.

Biržų rajono policijos komisariato pranešime spaudai - žinia, kad kovo 13 dieną 9. 34 val. į policiją kreipėsi Vaikų socializacijos centro direktorė Laima Vaičienė. Ji pranešė, kad šešiolikmetis globotinis išdaužė lango stiklą, keikėsi necenzūriniais žodžiais, grasino susidoroti.

REKLAMA

„Nusikalstamos veikos padarymu įtariamas I. L. sulaikytas pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnį", - rašoma pranešime. Viešosios tvarkos pažeidimą padaręs nepilnametis buvo sulaikytas dviem paroms.

Tylos siena, šykštūs komentarai ir po kaimą sklindančios kalbos

Norėdami gauti kuo daugiau informacijos „Šiaurės rytai" kreipėsi į įvairias institucijas.

„Kadangi pradėtas ikiteisminis tyrimas, apie įvykį nieko nekalbėsiu. Taip esame sutarę su policija", - sakė Socializacijos centro direktorė L. Vaičienė.

Redakcijai pavyko sužinoti, kad tą rytą, kai įvyko pirmas incidentas, direktorė buvo išsiruošusi važiuoti į Panevėžyje vykusį jos ir atleistos pavaduotojos teismą. Šešiolikmetis kažką negražaus pasakęs jau automobilyje sėdinčiai direktorei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau, įstaigos vadovei jau išvykus, darbų kabinete neva susipyko mokytojas Ričardas Užkurėnas (direktorės gyvenimo draugas) ir penkiolikos ar šešiolikos metų paauglys A. Incidentas baigėsi kabineto lango dūžiu.

Lyg tyčia tą rytą Kučgalyje dirbo galbūt ankstesnius signalus bei skundus tiriantys Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovai.

Ką jie aiškinosi, tiksliai sužinoti nepavyko. Gali būti, kad instituciją pasiekė informacija apie smurtą ir manipuliavimą auklėtiniais.

Pasakojama, kad ŠMM išvykus ir į Kučgalį apie 13.30 val. grįžus direktorei, vyko pokalbis su auklėtiniais. Neva buvo bandoma išgauti prisipažinimą iš šešiolikmečio I. L., kad jis esą sukurstęs kitą auklėtinį A. išdaužti langą.

REKLAMA

„Girdėjau kalbant, kad jis buvo taip spaudžiamas kažką prisipažinti, jog įniršo ir tapo beveik nevaldomas. Išdaužė du langus, kažkam lyg ir grasino, smogė jį sulaikyti bandžiusiam darbuotojui", - pasakojo žinias apie įvykius centre girdėjęs asmuo. Panašiai tik su kitokiomis detalėmis apie incidentą pasakojo dar vienas asmuo. Esą iš pykčio pusiausvyrą praradęs auklėtinis apkandžiojo sargą. Abu kalbinti žmonės tikino, kad centro auklėtiniai yra psichologiškai labai paveikti, išgąsdinti, nebežinantys, kam paklusti.

REKLAMA

Tuo metu, kai klostėsi minėti įvykiai, centre dirbo dar rytą atvykę policijos pareigūnai. Jie ir darbuotojai buvo bejėgiai sutramdyti įpykusį paauglį. Auklėtinio siautėjimas baigėsi policijai išsikvietus pastiprinimą. Šešiolikmečiui buvo uždėti antrankiai, suaugusieji tapo iš pusiausvyros išvesto auklėtinio aukomis.

Ikiteisminis tyrimas priklausys nuo įstaigos vadovų ir pedagogų liudijimo. Gali būti, kad ir nuo to, ar paauglys sutiks prisiimti kaltę ir nurodyti tam tikras kieno nors pageidaujamas aplinkybes.

Policijos, pedagogų ir įvairių institucijų rankose - ne tik šio vaiko likimas. Redakciją pasiekia žinios apie savižudybę kalbančius, maištaujančius, vieni kitus ir auklėtojus bei vadovus kaltinančius paauglius. Esą kai kurie prašo juos vežti bet kur, tik nepalikti Kučgalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra nusikaltimas - nesiimti priemonių, kad pirmiausiai būtų įvesta tvarka tos įstaigos vadyboje. Nejaugi reikia laukti kokios nelaimės?" - sako buvusi Socializacijos centro darbuotoja. Kučgalyje ištvėrusi neilgai, tačiau darbą ir tarnybinius santykius prisimenanti kaip košmarą.

„Apie tai, kas antradienį įvyko Kučgalyje, sužinojome iš policijos", - vakar „Šiaurės rytams" sakė Biržų rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Giedra Gedvilienė. Tačiau trečiadienį Vaikų socializacijos centre vedėja sakė apsilankiusi ne dėl minėto incidento, o dėl kitos priežasties.

„Informacija apie įvykius Kučgalyje gauta, turėsime atlikti tyrimą", - vakar „Šiaurės rytams" sakė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus patarėjas Egidijus Meilus.

Alfreda Gudienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų