REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje ne tik lemia didesnę infliaciją, bet daro įtaką ir pensijų fondams. Anot fondų valdytojų, gyventojų sukaupto turto vertė jau sumažėjo 5 proc. Jų teigimu, daugiausiai pinigų prarado jaunesni gyventojai, kurių pinigai investuojami į rizikingiausius fondus. Tačiau tiek pensijų fondų valdytojai, tiek Lietuvos bankas ramina, kad svyravimai yra laikini ir ilguoju laikotarpiu gyventojai pinigų nepraras.

Karas Ukrainoje ne tik lemia didesnę infliaciją, bet daro įtaką ir pensijų fondams. Anot fondų valdytojų, gyventojų sukaupto turto vertė jau sumažėjo 5 proc. Jų teigimu, daugiausiai pinigų prarado jaunesni gyventojai, kurių pinigai investuojami į rizikingiausius fondus. Tačiau tiek pensijų fondų valdytojai, tiek Lietuvos bankas ramina, kad svyravimai yra laikini ir ilguoju laikotarpiu gyventojai pinigų nepraras.

REKLAMA

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Tadas Gudaitis sakė, kad nuo metų pradžios bendra pensijų fondų turto vertė sumažėjo apie 5 proc. 

Anot jo, pernai gyventojų sukauptas turtas siekė 5909,61 mln. eurų, šiemet gyventojų turtas siekė 5589,1 mln. eurų. Šią sumą kaupia 1 388 228 gyventojų, jų turtas per metus sumažėjo apie 230 eurų. 

„Tačiau šis kritimas yra laikinas. Žiūrėdami į istoriją, matome, kad lokaliai apibrėžti konfliktai turėdavo trumpalaikį poveikį pasaulio finansų rinkoms, kurios po kurio laiko sugrįždavo prie ilgamečių vidurkių. 

REKLAMA
REKLAMA

Karinė agresija Ukrainoje pastaruoju metu lemia svyravimus vertybinių popierių, valiutų ir žaliavų rinkose. Reaguoja visos ekonomikos, rinkos, smukimus matome nuo metų pradžios apie 3–9 proc.“ – sakė LIPFA vadovas. 

REKLAMA

Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus atstovė Viktorija Dičpinigaitienė tikino, kad investavimas į pensijų fondus yra maratonas. 

„Netgi ir ramiais laikotarpiais, nesant sukrėtimų pasitaiko ir akcijų biržos pakilimų, ir nuosmukių. Tačiau bendra tendencija rodo, kad ilgalaikis investavimas pensijų fonduose generuoja teigiamą grąžą. 

Kaupimas pensijai, remiantis gyvenimo ciklo principu pagrįstas tuo, kad jaunystėje didesnė dalis investuojama į akcijas, o su amžiumi investiciniame krepšelyje daugėja mažiau rizikingų aktyvų, t. y. obligacijų,“ – teigė Lietuvos banko specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau pinigų prarado jaunesni gyventojai 

V. Dičpinigaitienės teigimu, natūralu, kad daugiau rizikos prisiimančių t .y. turinčių daugiau akcijų, pensijų fondų vertės svyruoja labiau, o mažesnę riziką turinčių, vyresnių amžiaus grupių, pensijų fondų vertės svyruoja mažiau. 

„Taip pat vertėtų nepamiršti periodinio investavimo naudos. Tai leidžia investuoti visais ekonomikos ciklais ir iš to uždirbti. Kai pensijų fondų kainos krenta, dalyviams atsiranda galimybė jų įsigyti pigiau ir taip ateityje gauti didesnę naudą,“ – aiškino investicijų specialistė. 

Anot T. Gudaičio, pagal amžiaus grupes veikiantys pensijų fondai pasiekia skirtingų rezultatų, būtent dėl tam tikram amžiui skirtos investavimo strategijos ir prisiimamos rizikos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, jeigu žiūrėtume vyriausių žmonių, 1954–1960 metų gimimo, pensijų fondus, jie pakrito tarp 4–5 proc. O jauniausių amžiaus grupių – 7–9 proc. 

Gyvenimo ciklo fondų strategija taip ir veikia – kuo arčiau pensijos yra žmogus, tuo konservatyviau jo kaupiamos lėšos investuojamos, tuo mažiau jos yra paveikiamos rinkos svyravimų. Ir atvirkščiai, kuo žmogus jaunesnis, didesnė dalis jo kaupiamo turto investuojama į rizikingesnes priemones, todėl ir svyravimai didesni,“ – komentavo LIPFA vadovas. 

Akcijų rinkos reaguoja į sankcijas Rusijai 

T. Gudaičio teigimu, investicijų Rusijoje pensijų fondai neturėjo jau nuo 2014 m. Krymo aneksijos. 

REKLAMA

„O netiesioginių investicijų įtaka nykstama maža – apie 0,1 proc. didžiausios rizikos, tik į įmonių akcijas investuojančiuose fonduose. Kituose, mažesnės rizikos fonduose, šis įtaka siekia kelias šimtąsias procentinio punkto dalis. 

Vis dėlto karinis konfliktas paveikė bendras investuotojų nuotaikas ir situaciją rinkoje. Dėl išaugusios geopolitinės įtampos ir augančių palūkanų pasaulio akcijų rinkos šiemet yra smukusios iki 10 proc. ir tai dabar turi didesnę tiesioginę įtaką pensijų fondų vertės sumažėjimui. Tikėtina, kad artimiausiomis dienomis ir savaitėmis rinkose matysime ženklesnius svyravimus, investuotojams bandant įvertinti vis naują informaciją,“ – sakė LIPFA vadovas. 

REKLAMA

Pasak jo, rinka reaguoja, į tai, kokios sankcijos yra paskelbiamos Rusijai. 

„Investuotojai vertina, kokią žalą ekonomikai jos gali padaryti. Nors Rusijos akcijų rinka užpraeitą savaitę neteko trečdalio vertės. O atsidarius akcijų biržoms greičiausiai neteks dar daugiau negu pusės vertės. Tačiau viso pasaulio įmonių akcijų indeksai, nepaisant nuosmukio kovo 3 d. per savaitę pakilo beveik procentu. 

Pasikeitusi geopolitinė situacija ir pabrangusios žaliavos gali lemti, kad didžiųjų valstybių centriniai bankai nuosaikiau griežtins pinigų politiką ir taip padės šalių ekonomikoms prisitaikyti prie vykstančių pokyčių. Tokias naujienas finansų rinkos dalyviai sutiktų palankiai, nes jos sušvelnintų paaštrėjusios situacijos įtaką. Svyravimų, matyt, šiuo metu neišvengsime, bet čia svarbu atsiminti, kad kaupimas pensijai – yra ilgalaikis procesas, kuriame svyravimai ir trumpalaikis turto vertės sumažėjimas yra neišvengiami,“ – komentavo T. Gudaitis. 

Dieve ,Dieve, kiek dar mumis vedžios už nosies.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų