REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Skausmas – tikrai labai nemaloni būsena. Jo stiprumas, intensyvumas, tipas, pobūdis gali būti įvairūs, tačiau būtina paminėti, kad suvokimas apie skausmą taip pat labai skiriasi – tai subjektyvus suvokimas ir situacijos priėmimas. Manoma, kad didesnį skausmą gali iškęsti moterys arba tokio paties intensyvumo skausmą moterys iškenčia lengviau nei vyrai, nes jų skausmo slenkstis yra aukštesnis.

Skausmas – tikrai labai nemaloni būsena. Jo stiprumas, intensyvumas, tipas, pobūdis gali būti įvairūs, tačiau būtina paminėti, kad suvokimas apie skausmą taip pat labai skiriasi – tai subjektyvus suvokimas ir situacijos priėmimas. Manoma, kad didesnį skausmą gali iškęsti moterys arba tokio paties intensyvumo skausmą moterys iškenčia lengviau nei vyrai, nes jų skausmo slenkstis yra aukštesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai pirmieji skausmo epizodai pasireiškia jau pačioje gyvenimo pradžioje – kai kūdikį kamuoja skausmingi pilvo diegliukai ar nemaloniai dygsta pieniniai dantys. Vis dėlto su vaikų skausmu kyla šie tiek daugiau problemų – visai maži vaikai dar nemoka pasakyti, kur ir kaip jiems skauda, o didesni vaikai skausmu kartais pradeda „manipuliuoti“ ir sakyti, kad skauda pilvą ar galvą, kai šių kūno dalių iš tikrųjų visai neskauda. Juk taip gera, kai visas mylimųjų dėmesys ir vėl sutelktas tik jam... Pakalbėkime apie vaikų skausmą – ką apie jį reikėtų žinoti kiekvienam iš mūsų? 

REKLAMA

Kas yra skausmas? Pateikiame skausmo sąvoką ir dažniausiai išskiriamas jo rūšis, jo klasifikaciją pagal trukmę ir pagal jo intensyvumą 

Skausmą tyrinėjanti asociacija jį apibūdina kaip „nemalonų fizinį ar emocinį jausmą ir išgyvenimą, kuris kyla dėl audinių pažeidimo“. Skausmas pagal savo kilmę skirstomas į tris pagrindines kategorijas: 

· Nocicepcinį skausmą – somatinį (kai pažeidžiami išoriniai audiniai), gilų somatinį (kai pažeidžiami gilieji audiniai) ir visceralinį skausmą (kai dirginami vidaus organuose esantys skausmo receptoriai); 

REKLAMA
REKLAMA

· Neuropatinį skausmą – jis atsiranda tuomet, kai pažeidžiamas ar net nutraukiamas nervas ir sutrinka normali skausmo „kelionės“ grandinė. Toks skausmas gali būti suvokiamas kaip deginimas, dilgčiojimas, tirpimas, niežėjimas, įkyrūs kutenimas, varginantis maudimas ir panašiai; 

· Psichogeninį skausmą – toks skausmas susijęs su vaiko emocijomis, jausmais, mintimis. 

Skausmas skirstomas pagal trukmę: 

· Ūminis skausmas trunka iki 6 savaičių (pusantro mėnesio); 

· Poūmis skausmas trunka nuo pusantro mėnesio iki trijų mėnesių; 

· Lėtinis skausmas trunka ilgiau kaip 3 mėnesius ir gali kamuoti metų metus. 

Pats skausmo intensyvumas gali būti įvardijamas kaip lengvas, vidutinio sunkumo ir sunkus, stiprus skausmas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip vertinamas vaikų skausmas? Ką svarbu apie tai žinoti? 

Jei vaikas jau kalba ir moka reikšti mintis, svarbu išsiaiškinti šiuos dalykus. Su vaikui reikėtų kalbėti jam suprantama ir papildomo streso nekeliančia forma: 

· Kaip stipriai (lengvai, vidutiniškai ar stipriai) ir kur skauda; 

· Kur skausmas atsirado ir ar jis kur nors plinta; 

· Kaip ilgai jau skauda ir kokie veiksniai pasunkina ar palengvina skausmą – gal labiau skauda pavalgius ar pajudinus tam tikrą kūno dalį; 

· Kaip kinta skausmo intensyvumas, galbūt labiau skauda rytais, o gal vakarais; 

· Ar skausmas trukdo užsiimti kasdiene veikla, tarkime, valgyti ar žaisti, o galbūt jis kamuoja ir naktį bei trukdo pailsėti, o dieną dėl to kamuoja nuovargis, negalėjimas susikaupti ir t.t. 

REKLAMA

Kūdikių ir mažų, dar nekalbančių vaikų skausmą vertinti gana sudėtinga dėl kalbos barjero. Vertėtų stebėti: 

· Vaiko savijautą ir veido išraišką; 

· Vaiko kūno judesius ir pozas; 

· Vaiko verksmą – jo intensyvumą, dažnį; 

· Kokie faktoriai skausmą galimai pasunkina, o kokias priemonės – galimai palengvina ir t.t. 

Vaikų skausmo vertinime labai pasitarnauja tam tikros skalės. Tarkime, mažiems vaikams gali būti naudojamos skalės su veidukais, tačiau vaikui labai svarbu tiksliai ir suprantamai paaiškinti, ką kiekvienas veidelis reiškia. Vyresni vaikai gali rinktis tam tikrą balą nuo 1 iki 10, tokiu būdu tiksliau įvardindami, kokio intensyvumo skausmas juo kamuoja. Tačiau bet kuriuo atveju apie skausmą reikia gauti kuo daugiau informacijos – tik tuomet pavyks tinkamai jį diferencijuoti, diagnozuoti galimą jo priežastį ir parinkti patį efektyviausią ir tinkamiausią gydymą. 

REKLAMA

Kaip gydomas vaikų skausmas? Pateikiame bendruosius gydymo principus 

Skausmo gydymu siekiama: 

· numalšinti ar ženkliai sumažinti skausmo intensyvumą; 

· kontroliuoti skausmo pasireiškimą ir išvengti jo pasikartojimų ateityje. 

Skausmo gydyme svarbiausia atrasti, kontroliuoti ar panaikinti jį sukėlusią priežastį, tačiau labai svarbu ir tai, kad vaikas jaustųsi kuo komfortiškiau, nepatirtų fizinės ir emocinės žalos dėl jį kamuojančio skausmo. 

Vienos populiariausių vaistinių medžiagų vaikų skausmo gydyme yra paracetamolis ir ibuprofenas (pavyzdžiui, Ibustar geriamoji suspensija). Šios vaistinės medžiagos tinkamos lengvam ir vidutiniam skausmui malšinti, tuo tarpu stipriam skausmui malšinti gali prireikti opioidinių analgetikų arba vartojami vaistinių medžiagų deriniai tam, kad būtų pasiekiamas optimalus veiksmingumas. Kai kuriais atvejais prireikia ir kitų vaistinių medžiagų, pavyzdžiui, antihistaminių ar anticholinerginių vaistų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų