REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos monarchė Elizabeth II demonstruoja tiesiog pavyzdinį taupumą.

Nežiūrint Britanijos žurnalistų pastangų, informacija apie gyvenimą Bekingemo rūmuose ne taip jau dažnai pasiekia visuomenę. Vis dėlto, nors saugumo tarnybos rūpinasi, kad tarp karališkąją šeimą aptarnaujančio personalo būtų kuo mažiau „šaltinių“, informuojančių spaudą, karališkoji šeima yra pakankamai didelė, kad gandų apie asmeninį princų ir hercogienių gyvenimą užtektų bulvarinei kronikai.

REKLAMA
REKLAMA

Retkarčiais spaudoje pasirodo žinučių ir apie pačios Britanijos karalienės Elizabethos II kasdienybę. Pavyzdžiui, dienraštis „The Daily Mail“ neseniai parašė, kad vienas karalienės liokajus sugadino naują kilimą. Pranešimas apie įvykį buvo toks detalus, jog abejonių neliko: rūmuose yra informatorius.

REKLAMA

Pasirodo, kad vos prieš šį nelemtą įvykį rūmų salėje seni kilimai buvo pakeisti nauja kilimine danga, sudaryta iš trijų dalių. Kiekvieną jų kainavo 60 tūkst. svarų sterlingų, o įskaičiavus užmokestį darbininkams, tris dienas klojusiems kiliminę dangą, interjero atnaujinimo kaštai būtų 250 tūkst. svarų sterlingų. Dar viena kilimo dalis buvo palikta atsargai. Būtent ja ir buvo pakeista kiliminė danga, kurią arbata ir kava apipylė liokajus.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, apkaltinti karalienės išlaidumu ir užsiminti, kad rūmų išlaidas turi padengti mokesčių mokėtojai, „The Daily Mail“ nesiryžo. Kitaip ir negalėjo būti: 82 metų karalienė Elizabetha II demonstruoja deramą taupumo ir kuklumo pavyzdį. Nepaisant to, kartais ir ji neišvengia antimonarchistiškai nusiteikusių aktyvistų priekaištų.

Dar būdama princesė Elizabeth II tapo pirmąja Anglijos ledi, tarnavusia armijoje - karo metais ji vairavo sunkvežimius. Per visą savo valdymo laikotarpį karalienė nebuvo išleidusi skandalingai didelės sumos kokiai nors savo užgaidai. Dešimtys jai dirbusių Bekingemo rūmų darbuotojų yra parašę memuarus apie gyvenimą karališkojoje rezidencijoje, tačiau nei vienas jų nerado dėl ko būtų galima prikišti karalienei. Elizabeth niekuomet nesižavėjo įmantriu egzotišku valgiu. Priešingai, karalienė teikia pirmenybę paprastiems patiekalams, kuriuos valgo nedidelėmis porcijomis. Būtent tai, anot artimųjų, ir yra puikios karalienės sveikatos priežastis. Pasakojama, kad valgio likučiai nuo karališkosios šeimos pietų stalo kitą dieną panaudojami ruošiant ragu: karalienė skatina tokią praktiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Elizabeth II 1957 metais

Net ir jaunystėje Elizabeth II nešvaistė didelių sumų prašmatniems rūbams, teikdama pirmenybę konservatyviam stiliui, o bėgant laikui savo išlaidas garderobui visai sumažino. Vieną kartą ji netgi leido sau nusižengti etiketo taisyklėms ir du kartus oficialiame renginyje pasirodė apsirengusi tuo pačiu kostiumu. O neseniai karalienė įsakė siuvėjui pasiūti jai aprangą iš audinio, kurį ji iš kažkurio Artimųjų Rytų valstybių lyderių gavo dovanų prieš du dešimtmečius.

Nors tai išskirtinis atvejis, nes daugumą savo dovanų karalienė pagal paskirtį panaudoja kur kas anksčiau. Žinodami apie Anglijos valdovės praktiškumą, artimieji jai dovanoja praktiškus daiktus. Pavyzdžiui princas Andrew karalienei kažkada padovanojo jos pirmąjį mobilųjį telefoną (pakankamai kuklų ir paprastą naudoti), o praeitų metų kovo 8-ąją dovanų ji gavo naują paradinę karietą (žinoma, tris tonas svėrusi karieta buvo papuošta dešimtimis deimantų, bet juk kitaip karalienei nepridera), ministrų kabineto nariai gimtadienio proga dovanoja jai porcelianinius servizus (pomėgis gerti arbatą - viena iš nedaugelio Elizabeth silpnybių).

REKLAMA

Leisti pinigus pramogoms karalienė taip pat nepratusi. Laisvalaikiu ji sprendžia kryžiažodžius, kuriuos jai iškerpa iš laikraščių. Kaip interviu pasakojo buvęs Elizabeth II spaudos sekretorius Dickie Arbiteris, karalienė vengia lankytis teatruose ir koncertuose, nes nenori „sukelti ant kojų“ saugumo tarnybų. Karalienė bet kada gali paprašyti, kad jos mėgstama muzikos grupė ar solistas surengtų pasirodymą rūmuose, tačiau nepiktnaudžiauja tuo. Išimtis daroma tik tuomet, kai pas Elizabeth II svečiuojasi kitos valstybės vadovas. Tiesa, iš savo tėvų ji paveldėjo meilę jojimui ir žirgams, todėl dažnai apsilanko žirgų lenktynėse, pasipuošusi žavia skrybėlaite ir nešina savo įprastu aksesuaru - rankine.

REKLAMA

Apie šiuos Elizabeth II aksesuarus net buvo išleista atskira knyga. Savo darbe „Kas slypi karalienės rankinėje: ir kitos karališkos paslaptys“ Philas Dampieras ir Ashley Walton skaitytojams atskleidė, kad rūmuose jau susikaupė 200 karalienės rankinių kolekcija. Atrodytų, skaičius nemažas, tačiau įvertinus, kad karalienės valdymo laikotarpis trunka jau 57 metus, paaiškėtų, jog per metus Elizabeth II įsigydavo ne daugiau nei keturias rankines. Šis rodiklis nesiskiria nuo Europos vidurkio: vidutiniškai kiekviena moteris naują rankinę perka kas keturis mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant karalienės taupumo, 2008 metais Britanijoje klausimas, kiek mokesčių mokėtojams atsieina karališkos šeimos išlaikymas, tapo itin aktualus. Pagal oficialų Bekingemo rūmų spaudos tarnybos pranešimą, suma palyginti nedidelė - 40 milijonų svarų sterlingų per metus (t.y. - kiekvienam šalies gyventojui tai kainuoja 66 pensus). Didžiausią išlaidų dalį sudaro rezidencijos išlaikymui ir karalienės užsienio vizitams skirti pinigai. Monarchijos priešininkai priekaištavo karalienei ir jos sutuoktiniui dėl pernelyg brangių skrydžių bei dėl to, kad vieną kartą į žirgų lenktynes jie skrido sraigtasparniu. Kritikų teigimu, tikslių duomenų mokesčių mokėtojai vis tiek nesužino, o realios išlaidos yra keletą kartų didesnės nei oficialiai skelbiama.

REKLAMA

Kai 2009 metų sausio mėnesį Bekingemo rūmų administratoriai paprašė papildomų 4 milijonų svarų sterlingų rezidencijos išlaikymui, britų parlamento atsakymas buvo neigiamas. Politikai patarė karalienei į muziejų ir uždaras rūmų patalpas įsileisti daugiau lankytojų, ir tokiu būdu patiems užsidirbti lėšų savo nekilnojamojo turto išlaikymui. Beje, daugeliui rūmų patalpų jau reikia remonto: netgi Bekingemo rūmuose varva pro stogą, kitose patalpose išbluko tapetai. O ir žiniasklaidos dėmesio sulaukęs kilimas už 250 tūkstančių svarų sterlingų pakeitė seną, nusidėvėjusią dangą, kuri ant salės grindų gulėjo ilgiau nei karalienė Elizabeth sėdi savo soste.

REKLAMA

Taigi, jeigu Britanijos mokesčių mokėtojams taip jau rūpi taupyti pinigus, jiems vertėtų pradėti nuo kažko kito. Pavyzdžiui, nuo šalies policininkų, kurie keleto limonado butelių vagystės tyrimui išleido 200 tūkstančių svarų sterlingų. Ar nuo pašto darbuotojų, kurie kiekvienais metais pradangina laiškų ir siuntų už 10-12 milijonų svarų sterlingų. Bet ne nuo karalienės. Juk ji taip stengiasi gyventi kukliai ir taupiai.



Elizabeth II su šeima, 1960

Scanpix nuotraukos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų