REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip atskirti tikrą brangakmenį?

Vienuolika iš dvylikos pasaulio deimantų nušlifuojama Indijoje

Nuo senų laikų brangakmeniai buvo laikomi itin svarbia vertybe, kuri buvo perduodama iš kartos į kartą. Gamtoje randami mineralai išsiskiria savo grožiu, retumu, tikėtina ir gydomosiomis savybėmis. Dėl savo paslaptingo švytėjimo ir nepaaiškinamos traukos brangakmeniai dar laikomi ir talismanais. Daugelyje kultūrų, jie buvo amžinos jaunystės, grožio ir ne mirtingumo simbolis. Šiandien brangakmeniai laikomi daugiau prabangos, prestižo ar investicijų preke.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis keliautojų, lankydamiesi svečiose šalyse, susigundo juvelyrinėse parduotuvėlėse įsigyti gražių, bet mažiau negu mano vertingų akmenų. Anksčiau pirkėjai buvo apgaudinėjami kai vietoj brangakmenių naudojo dažytą stiklą, o dabar galimybės apgaudinėti pirkėją tapo kur kas platesnės. Net ir dabar Rusijoje veikia gamyklos, kuriose užauginti sintetiniai korundai, špineliai, aleksandritai buvo naudojami žiedų puošyboje bei populiarūs Sovietinėje Sąjungoje. Šiandien blogiausia tai, kad mažos vertės imitacijos, sintetiniai akmenys, stiklas yra parduodami pirkėjams už tikrų brangakmenių kainą.

REKLAMA

Šalys, kurios aktyviai verčiasi brangakmenių eksportu, rinkoje siekia būti sąžiningomis. Vienuolika iš dvylikos pasaulio deimantų nušlifuojama Indijoje, todėl šalis siekia būti mažiau priklausoma nuo pasaulinių deimantų prekybos centrų pvz.: Dubajaus, Antverpeno. Tai ypač svarbu Indijai, kai brangakmenių eksportas šalyje sudaro 15% ir šalis tampa viena iš pagrindinių deimantų tiekėjų pasaulyje. Pastebima, kad daug brangakmenių falsifikatų Lietuvos keliautojai parsiveža iš Egipto bei Turkijos. Suprantama, kad atsilaikyti prieš įkyrius ir pardavimų psichologiją gerai išmanančius pardavėjus yra itin sunku, tačiau visgi patartina būti budriems perkant brangakmenius iš šių šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo toliau, tuo labiau tampa populiaru įsigytus brangakmenius patikėti gemologams, kurie išsamiai ištiria brangakmenių charakteristikas. Lietuvos prabavimo rūmų Brangakmenių tyrimo laboratorijos vedėja Violeta Kisielienė pastebi, kad vis daugiau žmonių kreipiasi norėdami įsitikinti brangakmenio tikrumu, sužinoti jo charakteristikas, neretas nori sužinoti jų vertę ar įsigyti išduodamą brangakmenių kokybės pažymėjimą. Moters darbo diena kupina iššūkių ir netikėtumų, nes kiekvienas brangakmenis reikalauja ypatingo dėmesio, susikaupimo ir profesionalumo. V. Kisielienė šioje srityje dirba daugiau nei dvidešimt metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per savo darbo patirtį ji matė daugybę brangakmenių falsifikatų. Brangakmenių tyrimų laboratorijos vedėja teigia, jog tobulėjant technologijomis, natūralu, kad tobulėja ir brangakmenių padirbinėjimui naudojami būdai. V. Kisielienė džiaugiasi, kad Brangakmenių tyrimų laboratorija nuolat atnaujina įrenginius, kurie padeda tiksliau ištirti brangakmenį. Štai vienas iš naujausių įsigytų įrenginių – Ramanoir Fotoliuminescencijos (PL) spektometras. Prietaiso pagalba yra užrašomi spektrai ir randami geriausi atitikmenys iš beveik 5000 spektrinių bibliotekų. Didelio jautrumo prietaisas ne tik identifikuoja medžiagą, bet ir padeda atskirti sintetines medžiagas bei spalvų pagerinimo fatktus. Moteris pastebi, jog retas pirkėjas žino, kad pavyzdžiui dauguma parduodamų smaragdų yra dirbtinai dažyti (paveikti aliejų) arba tuštumos užpildytos specialiu vašku.

REKLAMA

Brangakmenių tyrimo laboratorijos vedėja prisimena atvejus, kuomet brangakmenio klastotę gali atpažinti vien vizualiai jį apžiūrėjus. Moteris pasakoja, kad jeigu akmens nušlifuotos vietos atrodo šviesesnės – tai galimai akmuo dažytas, impregnuotas. Arba jeigu ten, kur yra siūlės ir įtrūkimai matyti ryškesnė spalva irgi yra tikimybė, kad akmuo dažytas.

V. Kisielienė pirkėjams pataria visada pasidomėti tuo, ką jie perka, bet geriausia kreiptis į specialistą, kuris gali patarti ir net paaiškinti kaip reikėtų prižiūrėti įsigijus juvelyrinį dirbinį su brangakmeniu. Iš darbinės patirties Brangakmenių tyrimo laboratorijos vedėja pastebi, kad moterys įsigijusios ar dovanų gavusios žiedą su brangakmeniu dažnai jį dėvi net ir atlikdamos namų ruošos darbus. O tai daryti nepatartina, nes brangakmenio įtvirtinimas būna išjudinamas ir akmenukas pradeda judėti ar net iškrenta. Taip atsitikus žmonės dažnai kaltina gamintojus, nors neretai būna kalti patys dėl nemokėjimo elgtis su įsigytu brangakmeniu.

REKLAMA

Brangakmenių tyrimo laboratorijos vadovė mano, kad žmonės pirkdami brangakmenius dažnai susigundo siūloma kaina. Nesvarbu kokioje šalyje viešėtumėte, geros kokybės brangakmenis visur kainuoja daug. Todėl perkant užsienio šalyse pirmasis kriterijus – „protinga“ kaina, atitinkanti kokybę. Žinoma, ne tik užsienio šalyse, bet ir Lietuvoje galime nusipirkti tikrą akmenį, bet tas neatitiks jo tikrosios vertės arba galime įsigyti sintetinį vietoj natūralaus. V. Kisielienė pataria visada pirkti patikimoje vietoje, kitaip sakant, kad esant būtinybei būtų kam pareikšti pretenzijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Kisielienė pastebi, kad brangakmenius perkančių asmenų rinkos išmanymas po truputį keičiasi. Anksčiau žmonės žinojo, kad brangakmeniai – tai deimantai, rubinai ar safyrai. Ir tik nedaugelis žinojo, kad be šių populiarių brangakmenių yra ir daug kitų gražių, spalvingumu žaižaruojančių brangakmenių. Brangakmenių tyrimų laboratorijos vedėja tvirtina, jog yra džiugu, kad pirkėjai po truputį tikrinti neša ir kitus, ypač gražius brangakmenius. Štai pavyzdžiui ypač smarkiai populiarėjantis turmalinas. Jis savo grožiu nenusileidžia nei deimantams, nei rubinams ar safyrams. Turmalinas ypač populiarus dėl savo ryškių, pasakiškai gražių spalvų. Kartais galima pamatyti net kelias spalvas žaižaruojančias viename akmenėlyje. Jis turi plačią spalvų paletę, todėl gali būti mėlynas, raudonas, žalias, geltonas, rudas, juodas, bespalvis ar daugiaspalvis. Tikėtina, kad dėl savo charakteristikos jis dar labiau išpopuliarės ir Lietuvoje. Brangakmenių ir tyrimų laboratorijos vedėja pastebi, kad savo neapsakomu grožiu nenusileidžia ir kitas vis labiau populiarėjantis akmuo citrinas. Geltonos spalvos atspalvius skleidžiantis akmuo pulsuoja energija ir optimizmu, todėl tikėtina, kad turėdami šį akmenį žmonės bus sklidini valios ir veržlumo. Taip pat V. Kisielienė pastebi, jog žmonės aktyviai perka ir kitus brangakmenius, kurie pagal kainą yra nesunkiai daugeliui prieinami tai: ametistai, balti opalai, mėlyni topazai, lazuritas, turkis, žadeitas. Iš gražią išvaizdą turinčių akmenų žmonės gaminasi įvairius pakabukus bei juos naudoja kaip pagal zodiako ženklą sėkmę nešantį talismaną.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų