• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmoji rašomoji mašinėlė pasirodė dar 1868 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tada visos raidės buvo išdėliotos dviem eilėmis pagal abėcėlę. Nors logikos ir yra, tačiau toks išdėstymas pasirodė labai nepatogus. Tiesa, ir novatoriškoji QWERTY klaviatūra nebuvo iš karto su džiaugsmu priimta.

REKLAMA
REKLAMA

Klavišų išdėstymas abėcėlės tvarka sudarė rūpesčių greitai spausdinti įgudusiems teksto rinkėjams ar rašytojams. Greta esančių raidžių TH (pirmoje ir antroje eilėje) ar ST (viena šalia kitos) metalinės kojelės, ant kurių būdavo iškaltos metalinės raidės, susikirsdavo ir užstrigdavo.

REKLAMA

Tais pačiais metais klaviatūra buvo perdėliota, tačiau žymių pokyčių padaryta nebuvo. Naujų mašinėlių klaviatūrose padaryti didesni tarpai tarp dažniausiai naudojamų klavišų, tačiau tai bėdos neišsprendė – pasidarė sunku rasti reikiamą raidę.

1872 metais Kristoferis Šolsas (Christopher Latham Sholes), tas pats žmogus, kuris 1868 m. išrado rašomąją mašinėlę, pristatė pasauliui naujai išdėliotą QWERTY klaviatūrą. Nors beveik visi nesklandumai spausdinant buvo panaikinti, žmonės šiuo išradimu nebuvo sužavėti. Tiesa ta, kad tuo metu apskritai ne daugelis žavėjosi „mašininiu“ rašymu, o mašinėle rinktą tekstą netgi laikė įžeidžiančiu.

REKLAMA
REKLAMA

Po ketverių metų tie patys gamintojai pristatė dar vieną naujovę – didžiąsias ir mažąsias raides. Klavišas „Shift“ (liet. pakelti, paslinkti) pakeldavo pirmąją raidžių eilę ir leisdavo surinkti didžiąją raidę. Šiandien „Shift“ klavišas nieko nekelia, tačiau pavadinimas išliko.

Vis labiau populiarėjant spausdinimo mašinėlėms, gyventojai ėmė mokytis kuo greičiau ir tiksliau rinkti tekstą QWERTY klaviatūra. Per visą istoriją į rinką bandė brautis dar kelios, kitokios rikiuotės, klaviatūros, tačiau nė viena plačiai neprigijo.

Vienas iš kitokios klaviatūros kūrėjų Dr. Dvorakas (Dr. Dvorak) vėliau teigė, kad klaviatūros išdėstymo pakeitimas būtų tarsi Dešimties Dievo įsakymų išjuokimas ir moralės principų nepaisymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų