REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo sausio įsigaliojus įstatymui, nurodančiam, kad visos gyventojų pajamos turi būti pervedamos į sąskaitas, kaimų ir mažesnių miestelių gyventojai susidūrė su problema. Prireikus grynųjų pinigų – neturi kur jų išsigryninti. Lietuvoje bus pastatyta papildomai bankomatų, bet jie išdygs tik vasarą.

Nuo sausio įsigaliojus įstatymui, nurodančiam, kad visos gyventojų pajamos turi būti pervedamos į sąskaitas, kaimų ir mažesnių miestelių gyventojai susidūrė su problema. Prireikus grynųjų pinigų – neturi kur jų išsigryninti. Lietuvoje bus pastatyta papildomai bankomatų, bet jie išdygs tik vasarą.

REKLAMA

Dabar žmonės verčiasi, kas kaip išmano. Ir kaimynų prašo iš miesto pinigų parvežti, ir kaimo parduotuvės apgultos. Iš terminalų galima išimti grynųjų, bet jų neretai tiesiog pritrūksta.

Joniškio rajone, Skaistgirio miestelyje – apie 800 gyventojų. Nuo šių metų pradžios tiek algos, tiek pensijos žmonėms yra pervedamos į sąskaitas, o ne išmokamos grynaisiais, kaip iki šiol. Ypač vyresni žmonės sako, kad tai jiems – nemenkas iššūkis. Pinigų žmonės eina į vietos parduotuvę, kad pardavėjos išgrynintų „Perlo“ terminale. Bankomato miestelyje nėra.

Seniūnė sako, kad iš žmonių dabar neretai girdi nusiskundimus, jog liko be grynųjų pinigų.

„Gyventojams kyla keblumų dėl pinigų išgryninimo. Nes grynųjų mūsų kasdienybėje dar tikrai reikia. O bankomatai yra Joniškyje, kuris yra už 17 kilometrų, ir Žagarėje, virš 10 kilometrų“, – sako Skaistgirio seniūnė Virgija Kaikarienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ne visi kaimo gyventojai turi automobilius, bet ir važiuoti sako, kad lėkti į kitą gyvenvietę pinigų – nėra patogu:

„Žagarė nėra toli, 10 kilometrų. Bet, aišku, galėtų būti Skaistgiryje. Bet mašiną turime – nėra problemų.“

REKLAMA

„Kurie turi galimybę, važiuoja į Joniškį nusiimti grynų pinigų, senesnio amžiaus žmonės prašo kaimynų, draugų, paslaugos. Gyvenimas nuo to nesustoja, bet keblumų yra“, – tikina V. Kaikarienė.

Seimo opozicija sako, kad valdantieji padarė klaidą įteisinę grynųjų pinigų įstatymą nuo sausio, kai papildomus bankomatus atokesnėse vietovėse planuojama pastatyti tik vasaros viduryje. Žmonės mažesniuose miesteliuose susiduria su grynųjų problemomis.

„Kai turi mašiną – gerai. Bet jei autobusu, tai ir tam autobusui reikia pinigų. Tai juokiamės, kad tuoj bus organizuojamas viešas transportas nuvežti išsigryninti pinigų, bet čia juokas pro ašaras yra. Ir dabar, iki liepos, žmonės tampa įkaitais tos situacijos, kai savo pinigų negali išsigryninti“, – kalbėjo valstietė Guoda Burokienė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius sako, kad pirmiau reikėjo atokesniuose miesteliuose pastatyti bankomatus, o tik paskui uždrausti grynuosius.

„Tai yra klaida Biudžeto ir finansų komitete, kai buvo diskutuojama, nuo kada tai turėtų įsigalioti. Tai gal kai kurie vilniečiai komiteto nariai neįsivaizduoja, ką reiškia gyvenimas kaime arba mažame miestelyje, kur nėra bankomatų“, – sako A. Butkevičius.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė didelių problemų nemato. Vyriausybės valandoje ji teigė, kad žmonės gali ir nuvykti į kitą vietovę, kur stovi bankomatas, arba pasiimti pinigų „Perlo“ terminale, galų gale atsiskaitinėti kortelėmis, o ne grynaisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš rekomenduočiau naudotis kortelėmis, kas yra gerokai paprasčiau. Bankomatų tinklas yra toks, koks yra šiandien. Ir nukeliauti iki artimiausio bankomato turbūt yra įmanoma. Taip pat parduotuvėse yra „Perlo“ terminalai“, – teigia G. Skaistė.

Tik štai kaimų krautuvėse grynų pinigų pritrūksta. Vilkaviškio rajono, Alvito miestelio gyventojai su tuo susiduria: „Prireikus nusiimame, bet ne visada būna pinigų. Kai dabar žmonės atsiskaito kortelėmis, parduotuvė pritrūksta pinigų. Bankomatas būtų labai gerai.“

„Kartais būna, bet išsprendžiame šitą problemą. Mokesčius neša, tai surenkame grynuosius. Jaunimas dažniausiai atsiskaitinėja kortele, o pagyvenę žmonės atsiskaitinėja grynais“, – sako parduotuvės vedėja Ingrida.

REKLAMA

Pasitaiko ir kuriozų. Kai žmonės važiuoja į bankomatą grynųjų, o vėliau jais susimoka parduotuvėje, užuot iš karto atsiskaitę kortele. Lietuvos bankų asociacija sako, kad šalyje bus pastatyti 100 papildomų bankomatų atokesnėse vietovėse. Žmonėms dar pusmečiui teks apsišarvuoti kantrybe, mat tai įvyks ne anksčiau kaip liepą. Įstatymas jau galioja, dabar ieškoma bankomatams vietų.

„Tiekėjas ieško konkrečių vietų, kur bus įrengti bankomatai, kalbasi su pastatų savininkais ir derina sutarčių sąlygas. Tai yra, reikia kiekvienam bankomatui surasti vietą, kur jis bus įdiegtas, ir pasirašyti sutartis su to pastato savininku“, – aiškina bankų asociacijos vadovė Eivilė Čipkutė.

Seimo opozicija siūlo iki liepos leisti žmonėms bent dalį mokėti grynais pinigais, kol bus įrengta daugiau bankomatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų