REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net ir ne taip dažnai sergantys žmonės gali patvirtinti, kad kas jau kas, bet sloga kartkartėmis aplanko mus visus. O dar gerokai dažniau – vaikus. Ką reikėtų žinoti apie vaikų slogavimą, pasakoja Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadovė doc. dr. Lina Jankauskaitė.

Net ir ne taip dažnai sergantys žmonės gali patvirtinti, kad kas jau kas, bet sloga kartkartėmis aplanko mus visus. O dar gerokai dažniau – vaikus. Ką reikėtų žinoti apie vaikų slogavimą, pasakoja Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadovė doc. dr. Lina Jankauskaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, gal tai ir keltų mažai nerimo, jei sloguojant būtų visada galima eiti į darželį ar mokyklą, ar jei sloga baigtųsi taip, kaip ir prasidėjusi.

Gydytoja pateikė svarbiausius patarimus, ką reikėtų žinoti apie vaikus taip dažnai užklumpančią slogą.

Sirguliuoti gali ir 12 kartų per metus

Visų pirma ji priminė, kad sloga yra natūrali organizmo reakcija, kuri skirta pašalinti visokiems virusams, jų dalelėms, visokiems dirgikliams.

„Dažniausiai vaikams sloga būna kartu su viršutinių kvėpavimo takų virusiuku. Organizmas čiaudėdamas, kosėdamas, o taip pat ir sloguodamas taip bando apsisaugoti ir neleidžia toliau „keliauti“ patogenams.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikai, ypač lankantys kolektyvą (darželį) gali sloguoti ar sirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis 7–12 kartų per metus. Taip, tėveliams tai kelia nerimą, tačiau toks yra natūralus imuninės sistemos brendimo kelias.

REKLAMA

Slogai (virusinei) gydyti efektyviausias gydymo metodas yra nosies plovimas, sekreto atsiurbimas, arba jei vaikas gali – išsipūtimas. Visi kiti metodai yra arba trumpalaikiai, arba labai riboto efektyvumo. O kai kurie (pvz., tokie kaip pseudoefedrino preparatai) ypač mažiems vaikams negalimi vartoti“, – aiškino L. Jankauskaitė.

Nerimauja, kad sloga „nusileis“

Pasak jos, tėveliai labai dažnai nerimauja dėl to, kad sloga „nusileis“ – t. y. taps plaučių uždegimu, arba vaikui atsiras sinusitas.

„Sinusitas, ypač mažiems vaikams, yra arti neįmanomo, nes jų sinusai yra dar besiformuojantys – tiesiog nėra kur tam sinusitui atsirasti. Dažniausiai sloga trunka 7–10 dienų ir, jei bendra vaiko būklė nėra blogėjanti, neatsiranda „antros bangos“ karščiavimo (aukštesnio nei 38–38,5 laipsniai), tokiu atveju tokia eiga yra natūrali slogos (arba virusinės viršutinių kvėpavimo takų ligos) eiga“, – aiškino gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai nerimaujama ir dėl slogos sekreto spalvos: „Žalia dar nereiškia bakterijų (nes tokia spalva atsiranda po kelių dienų natūraliai sveikstant). Daugiausiai viruso nosiaryklėje būna dar iki simptomų pasireiškimo ir esant skaidriai slogai (apie 2–3 dienas po pirmų simptomų).“

Kada eiti į darželį?

Klausimas – kada ir ar išvis eiti į darželį? „Kiekvienas darželis nusistato savo kriterijus, kada ir kaip. Tačiau bendrai reikėtų vertinti pačio vaiko būklę. Dėl užsitęsusios slogos (daugiau nei 10 d. ar dar ilgiau) reiktų kreiptis dėl tolesnio ištyrimo ir gydymo į šeimos gydytoją.

Į skubios pagalbos skyrių reiktų atvykti tik esant labai ūmiai vaiko būklei (sąmonės sutrikimas, traukuliai, vangumas, ryškus skysčių netekimas, dusulys ar apsunkintas kvėpavimas išvalius ir atsiurbus nosį ir kt.). Šeimos gydytojas yra tas specialistas, į kurį reiktų pirmiausia kreiptis esant tiek ūmiai, tiek užsitęsusios slogos atvejais, kad gydytojas įvertintų, sektų simptomus dinamikoje, paskirtų reikiamus tyrimus ir/ar konsultacijas (LOR gydytojo, gydytojo alergologo ar kt.)“, – dėstė L. Jankauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ji ragino nepamiršti, kad peršalimo (taip pat ir slogos) atvejus mažina standartinės higienos priemonės: dažnas rankų plovimas, dažnai liečiamų paviršių valymas, patalpų vėdinimas, taisyklingas čiaudėjimas ir kosėjimas (ne į „orą“ ar į draugą/artimąjį/kolegą), taip pat ir vaikų žaislų higiena. Peršalimo ligų piko metu vertėtų nepamiršti nesilankymo masinio susibūrimo vietose, ypač su ypač mažais vaikais).

„Jei vaikas sloguoja ir jaučiasi prastai – nosies plovimas, ramybė, miego režimas, pilnavertė mityba, skysčiai – padės greičiau įveikti virusą“, – patarė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų