REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar lapkričio 17 d. patvirtinta tvarka, kad trečią (arba, priklausomai nuo gamintojo, antrą) COVID-19 skiepo dozę galima gauti ir praėjus 4 mėnesiams. Specialistai pažymi, kad būtent po tokio laiko jau pradeda slopti vakcinų apsauga. Kita vertus, revakcinuotis jau po 4 mėnesių nesiūloma pulti visiems. Nuo ko priklauso, kada skiepytis papildoma vakcinos doze?

Dar lapkričio 17 d. patvirtinta tvarka, kad trečią (arba, priklausomai nuo gamintojo, antrą) COVID-19 skiepo dozę galima gauti ir praėjus 4 mėnesiams. Specialistai pažymi, kad būtent po tokio laiko jau pradeda slopti vakcinų apsauga. Kita vertus, revakcinuotis jau po 4 mėnesių nesiūloma pulti visiems. Nuo ko priklauso, kada skiepytis papildoma vakcinos doze?

REKLAMA

Dabar visi pilnamečiai gyventojai gali revakcinuotis trimis vakcinomis: „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) sustiprinančioji dozė skiriama, praėjus keturiems mėnesiams po pilnos vakcinacijos, „Spikevax“ (gam. „Moderna“) – po šešių mėnesių.

Kaip ir iki šiol, sustiprinančioji „Janssen“ vakcinos dozė gali būti skiriama tik tiems gyventojams, kurie pirmą kartą pasiskiepijo būtent šia vakcina. „Comirnaty“ arba „Spikevax“ sustiprinančioji dozė skiriama gyventojams, vakcinuotiems bet kuria iš keturių Lietuvoje naudojamų vakcinų nuo COVID-19 ligos. „Vaxzevria“ vakcina nebus naudojama revakcinacijai

REKLAMA
REKLAMA

Jei revakcinacijai skiriama „Spikevax“ vakcina, vadovaujantis gamintojo ir Europos vaistų agentūros (EVA) rekomendacijomis, imuniteto sustiprinimui bus suleidžiama pusė įprastos šios vakcinos dozės.

REKLAMA

Kam trečią kartą skiepytis pirmiau?

Revakcinacijos tvarkos pakeitimai ir galimybė papildoma doze pasiskiepyti ne tik po 6, bet ir po 4 mėnesių motyvuoti moksliniais tyrimais, kurie patvirtina, kad jau praėjus 4 mėnesiams po paskutinės skiepo dozės organizmo apsauga pradeda slopti.

„Šis patikslinimas buvo įvestas todėl, kad yra nemažai žmonių, kuriems po dviejų skiepo dozių antikūnų arba visai neatsirado, arba jų yra labai mažai. Todėl šiems žmonėms, kurie intensyviai plintant virusui jaučiasi nesaugiai, ir įvestas toks palengvinimas“, – portalui tv3.lt yra aiškinusi VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vadovė prof. Aurelija Žvirblienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nors ir atsirado galimybė pasiankstinti revakcinaciją, tai tikrai nereiškia, kad visiems, kuriems praėjo 4 mėnesiai, ir jauniems žmonėms, reikia skubėti revakcinuotis.

„Šiuo atveju vis dėlto būtų svarbu išsitirti antikūnų lygį, nes po tokio trumpo laiko žmonėms, kurie dar turi daug antikūnų, matuojant tūkstančiais vienetų, pasiskiepijus gali būti nepageidaujamos reakcijos“, – įspėjo imunologė.

Visgi pašnekovė išskyrė žmonių grupę, kam reikėtų revakcinuotis anksčiau, – tai pasiskiepijusieji „Janssen“ vakcina. Taip pat paskubėti skiepytis trečią (ar antrą) kartą turėtų vyresni nei 65 m. asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, dirbantys padidintos rizikos sąlygomis ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar būtina visiems išsitirti antikūnus?

Nors nei vakcinų gamintojai, nei agentūrų neteikia rekomendacijos, kad prieš vakcinuojantis reikėtų išsitirti antikūnų lygį, specialistai tokią praktiką pateisina.

„Galiu tik rekomenduoti, kad tam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata, prieš revakcinuojantis būtų naudinga pasidaryti antikūnų tyrimą. Jei jis yra neigiamas ar arti kažkokios slenkstinės reikšmės, tai tokiam žmogui yra saugu revakcinuotis. Bet jei antikūnų lygis yra aukštas, jis turi žinoti, kad tai, kaip minėjau, gali būti susiję su ryškesnėmis nepageidaujamomis reakcijomis“, – pažymėjo A. Žvirblienė.

Onkoimunologas dr. Marius Strioga vertinant antikūnų kiekį siūlė orientuotis delta atmainai apsibrėžiant 1000 BAU/ml vertę.

REKLAMA

„Taigi nors neturime tikslaus skaičiaus, bet bent nusibrėžkime empirinę ribą remiantis esamais duomenimis. Jei atlikus tyrimus prie alfa atmainos ta riba buvo 500 BAU/ml, tai prie užkrečiamesnės atmainos padauginkime iš 2. Tai bus žmonėms kiek aiškiau, kai bus riba. O jei yra 3000–5000 BAU/ml, tai kam tą imuninę sistemą papildomai dirginti?“ – pasakojo jis.

Tiesa, tokia kad ir rekomendacinė riba nebus sąlyga galimybių pasui gauti, tai orientacinė vertė sprendžiant dėl revakcinacijos.

Kaip yra pabrėžęs M. Strioga, tie, kurie nori įsitikinti, kiek turi antikūnų, ir įsivertinti riziką, pirmiausiai neturėtų patys skubėti vertinti tyrimo rezultatų.

REKLAMA

„Tą turėtų atlikti ne pats žmogus, bet šeimos gydytojas ar kitas medicinos specialistas. Nes antikūnai gali būti tiriami prieš visą S baltymą, prieš tam tikrą jo sritį, prieš jo vadinamą RBD sritį – tą, kurią virusas naudoja jungtis prie mūsų ląstelės receptorių. Šie antikūnai turbūt yra vieni informatyviausių ir labiausiai koreliuojantys su galimu veiksmingumu“, – sakė jis.

Persirgimas prilyginamas trečiai dozei

Gyventojai, kurie po pilnos vakcinacijos, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo COVID-19 liga, nebus skiepijami sustiprinančiąja vakcinos doze – persirgus įgytas imunitetas jiems turėtų užtikrinti pakankamą organizmo apsaugą. Tai reiškia, kad persirgimas COVID-19 liga yra prilyginamas sustiprinančiajai vakcinos dozei. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tie gyventojai, kurie susirgo dar nepabaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 d. turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma, kad persirgimas veikia dar labiau nei papildoma vakcinos dozė. Ir čia vienareikšmis atsakymas, kad tai turi būti traktuojama kaip persirgimas ir skaičiuojamas laikas iki revakcinacijos kaip po persirgimo.

Nes man irgi skambina žmonės, sako, kad pasiskiepiję persirgo, klausia, kada reikia trečio skiepo. Tai mano atsakymas, kad toks žmogus neturi vakcinuotis. Tai kaip tik yra susidariusio labai stipraus imuniteto variantas. Čia lygiai taip pat, kaip ir persirgę žmonės gali skiepytis viena vakcinos doze, nes sakoma, kad tai yra labai stiprus ir ilgalaikis imunitetas. Manau, kad tokiais atvejais trečio skiepo klausimas bent kol kas yra nesvarstytinas“, – pasakojo A. Žvirblienė.

REKLAMA

Retais atvejais galima revakcinuotis dar anksčiau 

Retais atvejais, kai po pilnos vakcinacijos žmogaus organizme nesusiformuoja antikūnai, gauti sustiprinančiąją dozę bus leidžiama anksčiau, praėjus bent 28 dienoms po paskutinio skiepo. Tokiu atveju, ne anksčiau kaip 28-tą dieną po pilnos vakcinacijos gavus neigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, gyventojas turėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti jo rekomendaciją, pateikiant įrašą e. sveikatoje, anksčiau pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Revakcinuotis taip pat galima pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kur gyventojai gauna šeimos medicinos paslaugas. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

Be kita ko, Vyriausybė yra apsisprendusi dėl galimybių paso galiojimo laiko trumpinimo, kas reiškia, kad nuo gruodžio 28 d. visi pilnamečiai asmenys, norintys toliau naudotis galimybių pasu, privalės pasiskiepyti sustiprinančia skiepo doze. Kaip minėta, skubėti revakcinuotis nereikės, jei žmogus yra persirgęs COVID-19 liga ar turi teigiamą antikūnų testą, kuris galioja 60 dienų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų