REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apsukrūs verslininkai, siekdami atsikratyti skolų ir nenorėdami, kad jų vardas būtų siejamas su reputaciją praradusia bendrove, savo įmones perleidžia valkatoms. Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje iš naujai įregistruotų 2983 uždarųjų akcinių bendrovių ir individualiųjų įmonių vadovų net 2,5 proc. vadovauja ir kitoms bendrovėms, kurios turi didelių įsiskolinimų, yra areštuotas jų turtas arba jos jau yra likviduojamos.

REKLAMA
REKLAMA

Nenori prisiminti praeities

Kaune veikiančios „Baumann Baltic“ bendrovės vadovas, paragintas grąžinti skolas, išrėžė: „Darykit ką norit, įmonė bankrutuos, atidarysiu kitą ir gyvensiu toliau“.

REKLAMA

Tikriausiai šios bendrovės vadovas susidūrė su kitomis įmonėmis, kurios jam negrąžino skolų, o kai pabandė išsiaiškinti, sužinojo, kad jų vadovai jau dirba kitoje, panašų pavadinimą turinčioje įmonėje, o senoji palikta skęsti ir kamuoti kreditorius.

Registrų centro duomenys – tik apytiksliai. Iš tikrųjų tokių bendrovių yra gerokai daugiau. Pasak „Creditinfo Lietuva“ generalinio direktoriaus Audriaus Bogdanovičiaus, tiek bendrovių užfiksuota tik pagal vadovų pavardes, o juk įmonėse dar dirba jų valdymui įtaką darantys akcininkai, valdybų nariai, direktorių pavaduotojai ir net vadinamieji pilkieji kardinolai – įmonių vadovų patarėjai, konsultantai, o iš tikrųjų – tikrieji jų vadovai. Kiek tokių įmonių įsteigta?

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad tokių įmonių gali būti du kartus daugiau, t. y. apie 5–6 proc. naujai steigiamų bendrovių, ir jų daugės“, – sako A.Bogdanovičius.



Įmonių likvidavimo ir steigimo lyderiai

Žlungančių bendrovių steigimu pasižymi Povilionių šeima – Deividas, jo žmona Kristina ir tėvas Jonas. Su šia šeima siejama keliolika įmonių. Vienos paliekamos likimo valiai, kitos likviduojamos ir tuoj pat steigiamos kitos, žinoma, nuslepiant praeitį. Žlugusių įmonių finansiniai įsipareigojimai, žinoma, likdavo neįvykdyti, tačiau teisinės atsakomybės D.Povilionis išvengdavo – pagal veikiančius įstatymus UAB atsako tik savo turtu, o jo bankrutuojančiose bendrovėse nelikdavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį įmonių steigimo ir likvidavimo rezginį neseniai atskleidė UAB „Skolų išieškojimo biuras“ (SIB). Jos vadovas Almantas Čelkonas „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad Povilionių šeimą galime drąsiai laikyti įmonių likvidavimo ir steigimo lyderiais Lietuvoje.

„Vilnietis D.Povilionis steigia bendroves, jos prisiskolina pinigų iš verslo partnerių, o tada dingsta. Vėliau steigia kitą įmonę“, – sako A.Čelkonas.

Darbavosi iš peties

Nuo 2002 m. birželio iki 2008 m. liepos D.Povilionis darbavosi iš peties – ekonominio pakilimo laikais steigė vieną įmonę po kitos ir vieną po kitos palikdavo su skolomis.

REKLAMA

Tikriausiai kai kurie VL skaitytojai turėjo reikalų su UAB „Einora“, UAB „Dažytojas“ (buvusi UAB „FM Group Baltic“), UAB „Dažytojas ir Ko“ (buvusi UAB „Ages Construction management“), UAB „Agesina“, UAB „Vandens takas“, UAB „Ages gaisrinės saugos paslaugos“, UAB „Ages priešgaisrinių paslaugų kompanija“ (buvusi UAB „Ages signalizacijų ženklai“), UAB „Agesinos priešgaisrinių asmenų kompanija“ (buvusi UAB „APCC“), UAB „Ages business development company“ (buvusi UAB „ABDC“), UAB „Ugnies gesintuvų techninės priežiūros centras“.

REKLAMA

Kai kurios bendrovės dar veikia, dar ieško verslo partnerių. Ne visi verslininkai perskaitys šias eilutes, o kokios nors viešai skelbiamos ofi cialios informacijos apie tokio pobūdžio įmones ir jų vadovus bei akcininkus nėra. Kodėl nėra? Todėl, kad viešumu nesuinteresuoti asmenys pasirūpino, kad tokia informacija nebūtų platinama.

Mėto pėdas

Rinkoje užtikome ir daugiau bendrovių, užsiimančių likvidavimo ir steigimo verslu. Daug klausimų kelia nekilnojamojo turto verslu užsiimanti UAB „Altesta“ (buvusi UAB „Ritesta“). Jos vadovas R.Benevičius vadovauja ir kitoms įmonėms: UAB „Durisolis“, UAB „Durisolis ir partneriai“, taip pat yra siejamas su UAB „Durisolio statybinės medžiagos“ veikla. Pasak A.Čelkono, prieš iškeliant bankroto bylą, R.Benevičius sudarinėjo sandorius, kurių nepajėgė įvykdyti. Tačiau teismas nepripažino tyčinio bankroto fakto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Katilines ir vėdinimo sistemas montuojančiai UAB „City Co“ iškelta bankroto byla. Paaiškėjo, kad ši bendrovė net kelis kartus mėtė pėdas – keitė pavadinimus. Iš pradžių „Valterma“ buvo pavadinta „Ekselkomu“, o pastaroji – „City Co“ ir pasiekė bankrotą. Aiškinamasi, ar tai tyčinis, ar netyčinis bankrotas, o įmonės vadovas Š.Perminas toliau vadovauja kitoms įmonėms – UAB „City company projektavimas“, UAB „City Co investicijos“ ir UAB „Urbanpolis“.

Bendrovei vadovauja... valkata

Plinta dar vienas atsikratymo įsiskolinusiomis bendrovėmis metodas – akcijų perleidimas fiktyviam investuotojui. Siekdami atsikratyti skolų ir nenorėdami, kad jų vardas būtų siejamas su reputaciją praradusia bendrove, apsukrūs verslininkai akcijas tariamai parduoda ar perleidžia fiktyviam investuotojui, dažnai tiesiog asocialiam asmeniui.

REKLAMA

SIB duomenimis, tokia schema galbūt pritaikyta į skolų liūną patekusiai UAB „Miesto klubas“. Nors įmonės įsiskolinimas susidarė, kai jai vadovavo Stepas Visockis, dabar apie įmonės paliktas skolas jis kalba abejingai. UAB „Propaganda PUB“ įmonės steigėjas bei direktorius S.Visockis tikina „Miesto klubui“ seniai nevadovaujantis ir su bendrovės skolomis neturintis nieko bendro. O kas vadovauja šiai bendrovei? SIB išsiaiškino, kad naujasis vadovas yra asocialus asmuo R.Ž. Kas jis toks? Iki karjeros šuolio šis žmogus dirbo UAB „Rekostata“ pagalbiniu darbuotoju. Pasak įmonės vadovo, R.Ž. nuolat girtaudavo, prastai dirbo, todėl jam teko atsisveikinti su darbu šioje bendrovėje. Dabar jis formaliai vadovauja žlugusiai bendrovei, bet tikriausiai net nesuvokia tapęs jos vadovu.



Kodėl tyli valdžia?

REKLAMA

Kas turi imtis reguliavimo? Gal valdžia? A.Bogdanovičius sako, kad valdžia nepagelbės, nes ta pati valdžia pasistengė, kad įstatymai turėtų spragų. STT, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir kt. struktūros ne kartą ragino politikus ir valdininkus įteisinti viešą bendrovių akcininkų registrą.

„Tačiau šiuo metu deklaruoti privaloma tik turint 100 proc. bendrovės akcijų. Labai dažnai įmonės akcijas turi du asmenys. Pavyzdžiui, dukrai priklauso 90 proc., o jos motinai – 10 proc. akcijų. Tokiu atveju dukra išvengia viešo deklaravimo“, – sako A.Bogdanovičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VL duomenimis, pirmiausia patys Seimo nariai nesuinteresuoti įteisinti privalomojo akcijų registravimo. Jų interesai kitokie. Į Seimą patekę politikai labai dažnai tik teoriškai perduoda kitiems valdyti savo buvusias įmones ar akcijas, o iš tikrųjų jie tebėra tikrieji savininkai ir neketina elgtis kitaip. Argi vilkas vilką pjaus?



Įsiskolinimai auga kaip ant mielių

Daugiausia naujų įmonių, kurių vadovai turi neigiamų veiklos sąsajų, įsteigta didmeninės ir mažmeninės prekybos, autoservisų, statybos, apdirbamosios gamybos, nekilnojamo turto, transporto ir saugojimo bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklų srityse.

REKLAMA

Tačiau šių įmonių finansinės problemos neabejotinai turi įtakos ir kitiems sektoriams. Augantis įsiskolinimas lemia vis ilgėjančią skolininkų grandinę, todėl nemažai bendrovių dar šįmet turėtų ištikti vadinamasis techninis bankrotas.

Kreditų biuro „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, per liepos mėnesį bendras įmonių pradelstų įsiskolinimų portfelis pastorėjo 300 mln. Lt, o nuo metų pradžios padidėjo daugiau nei 2,5 karto ir pasiekė beveik 2 mlrd. Lt. Šiek tiek vilčių teikia pastebėjimas, kad naujų skolininkų gretos gausėja lėčiau, tačiau skolų portfelį sparčiai augina jau itin sudėtingoje finansinėje padėtyje esančios įmonės. Liepą užregistruoti 2303 nauji įmonių turto arešto atvejai – net 77 proc. daugiau nei per tą patį mėnesį pernai. Tačiau šių metų liepą užregistruota 320 mažiau įmonių turto areštų nei prieš mėnesį.

Albinas ČAPLIKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų