REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
25
Donaldas Trumpas ir studentų protestai (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

„Buvau piktas, nuliūdęs, skruostu nuriedėjo keletas ašarų. Rinkimų naktį mačiau, kaip mano šalis nuvažiavo 100-tu metų atgal. Tiesiai prieš mano akis. Tąnakt beveik nemiegojau“, – paklaustas, kaip reagavo į Donaldo Trumpo išrinkimą prezidentu, sakė praėjusiais metais studijas „Butler“ universitete Indianapolyje baigęs Moe Simmonsas.

25

„Buvau piktas, nuliūdęs, skruostu nuriedėjo keletas ašarų. Rinkimų naktį mačiau, kaip mano šalis nuvažiavo 100-tu metų atgal. Tiesiai prieš mano akis. Tąnakt beveik nemiegojau“, – paklaustas, kaip reagavo į Donaldo Trumpo išrinkimą prezidentu, sakė praėjusiais metais studijas „Butler“ universitete Indianapolyje baigęs Moe Simmonsas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats Moe Jungtinėse Valstijose yra tautinių mažumų atstovas. Jis – juodaodis. Kadangi pats lankiausi D. Trumpo susitikime su rinkėjais Indianos valstijoje, jaučiau, kokia neapykanta ore tvyro mažumoms. Jų atstovai nekelia riaušių ir nekursto neapykantos.

REKLAMA

Į tokį susitikimą atėję juodaodžiai dainuoja laisvės dainas. Apsauga juos veja lauk, aplinkiniai rodo pirštais ar net apstumdo. Tuomet protestai persikelia į lauką, kur tenka įsikišti ir policijai. Rasinės neapykantos tiesiog neįmanoma nepajausti.

M. Simmonsas neneigia, kad visuomenė seksistinė ir rasistinė buvo dar prieš rinkimus: „Trumpo išrinkimas tik parodė, kad visa ta neapykanta žmonėms yra priimtina.“

REKLAMA
REKLAMA

Rinkimų naktis – kaip košmaras

Allison Butler – vis dar studentė. Tiesa, baigusi studijas planuoja išvykti padirbėti į Ispaniją. „Visą rinkimų vakarą ir naktį per televiziją įvykius stebėjau su draugais. Verkėme, kai buvo paskelbta, kad Trumpas tapo prezidentu. Buvau pikta ir sukrėsta“, – taip D. Trumpo triumfo naktį prisimena mergina.

Kinijoje gimusi, tačiau amerikiečių šeimos įvaikinta Sarah Jordan šoka baletą, o užaugo Čikagoje. Vis dėlto jos reakcija nebuvo kitokia: „Pirmas jausmas buvo šokas ir negalėjimas patikėti tuo, kas įvyko. Verkiau. Buvau liūdna ir labai pikta, kad Amerika išrinko rasistą, moterų ir kitataučių neapkenčiantį, iš anksto neigiamai nusistačiusį, žmogų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pridūrė, kad ją šokiruoja, kai žmonės kalba, kad D. Trumpas „viską sako taip, kaip iš tikrųjų yra“. „Sakymas, kad nekenti juodaodžių, musulmonų, noras atsitverti siena nuo Meksikos, ir visas seksizmas tik parodo, kokia iš tikrųjų yra valstybė“, – piktinosi S. Jordan.

Graikišką pavardę turinti politikos mokslų studentė Elizabeth Vasilogambros teigia iki paskutinės akimirkos tikėjusi, kad šalis išrinks pirmąją moterį prezidentę ir toliau progresuos kaip valstybė.

„Trumpas pradėjo savo pergalės kalbą ir tik tada supratau, kad tai įvyko. TAI įvyko! Kai žiūrėjau tą baisiausią įmanomą išrinkto prezidento kalbą, vienintelis dalykas, kurį galėjau daryti – tai verkti, šaipytis ir prisiminti, koks nuostabus vis dėlto yra B. Obama“, – Į vatą nevyniojo mergina.

REKLAMA

Kodėl D. Trumpas?

Nors visi kalbinti studentai išreiškė didelį nepasitenkinimą rinkimų rezultatais, jie vis dėlto mato keletą priežasčių, kodėl būtent šis kandidatas tapo prezidentu. Keletas pašnekovų paminėjo nemažą atskirtį tarp miestų ir kaimiškų vietovių gyventojų.

„Mes ignoravome šalimai gyvenančius žmones ir gavome tokį atkirtį. Ne miestuose esančių žmonių gyvenimai nėra tokie, kokių jie norėtų, tad jie kaltina imigrantus ar juodaodžius. Tokius, kurie nėra tokie patys. Tie žmonės nekenčia Vašingtono ir nemėgsta, kaip viskas yra valdoma. Tenka mokėti tokią kainą“, – įžvalgomis dalinasi Elizabeth Vasilogambros.

REKLAMA

Jai antrina ir Allison Butler, kuri sako, kad D. Trumpą rinko mažiau išsilavinę žmonės, taip pat tie, kurie gyvena kaimuose ar mažuose miesteliuose. Tuo tarpu didžiuosiuose miestuose laimėjo H. Clinton.

Sarah Jordan nuomone, Donaldo Trumpo kandidatūra buvo pokštas, kuris nuėjo per toli: „Tai įvyko, nes Trumpas yra kažkas visai kito, jis tiesiog žaidė minia.“

Taip pat su baleto trupe ture po Europą šią vasarą dalyvavusi šokėja pabrėžia, jog daug žmonių tiesiog nėjo balsuoti, nes nemėgo nei vieno kandidato. Tokią nuomonę turi ir Moe Simmonsas: „Aš balsavau už Hillary, nors Bernie Sandersas buvo mano pirmasis pasirinkimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neapykanta Clinton galbūt nubloškė didžiąją dalį neapsispendusių rinkėjų į Trumpo pusę. Daugybė žmonių balsavo už, tarkime, „Gorilą“, ar kitaip sugadino biuletenius, daugiausia tai buvo potencialūs H. Clinton rinkėjai.“

Afganų šeimoje Bloomingtone, Indianos valstijoje, gimusi Mariam Munis įžvelgia ir niekur per visą laiką nedingusio rasizmo įtaką: „D. Trumpas kalbėjo daug blogo, ypač apie musulmonus, meksikiečius. Manau, kad šie rinkimai yra žingsnis atgal po to, kai buvo išrinktas pirmas juodaodis prezidentas Barackas Obama.“

REKLAMA

O kas dabar?

Kalbinti studentai pripažino neįsivaizduojantys, kas Jungtinių Valstijų laukia toliau. Vieni nemato nieko pozityvaus, kiti tikisi, kad nuo kvailų sprendimų D. Trumpą sulaikys protingesni valdžioje esantys žmonės.

„Žiūrint į tai, ką jis kalbėjo apie tarptautinius santykius, yra galimybių, kad daug kas sugrius. Tik neseniai sužinojau, kad Rusija vėl nori būti mūsų geriausia drauge, todėl situacija gali pakrypti įvairiai. Gal ir gerai, jei santykiai su Rusija taps geresni, tačiau, kalbant, tarkime, apie Meksiką, viskas bus tik blogiau. Ypač, jei žadėta siena iš tikrųjų bus pastatyta“, – tokią nuomonę turi Ashley Bannon.

REKLAMA

Sarah Jordan tikisi, kad Senatas nepasiduos D. Trumpo „begalviškoms“ idėjoms: „Aš nuoširdžiai neįsivaizduoju, ką pasakyti. Mano pirma mintis yra tokia, kad sistema sugrius ir visi tie progreso metai, kai ėjome link lygybės, nueis šuniui ant uodegos.“

Graikiškų šaknų turinti Elizabeth Vasilogambros – dar kritiškesnė. Jos manymu, tokie rinkimų rezultatai atvers duris fanatizmui, seksizmui, homofobijai ir islamofobijai. „Ateitis nėra šviesi, nebebūsime pirmaujančia pasaulio šalimi“, – mano studentė.

Moe Simmonsas mano, kad JAV praras iki šiol turėtą kitų valstybių pagarbą. Vaikinas tikina, kad jau dabar jo šalis yra egocentriška, o kitos valstybės galvoja, kad JAV rūpinasi tik savo reikalais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„D. Trumpas pritarė britų „Brexit“ idėjai, jam nelabai rūpi kitos valstybės, ISIS reikalai, jis tikrai neįsileis pabėgėlių, kurių srautai iš vargingų šalių dabar yra labai dideli. O kur dar „Pastatykime sieną“ pasisakymai. Manau, kad šis vyrukas sudegins daug tiltų per ketverius metus Baltuosiuose rūmuose“, – tokią ne itin smagią ateitį tėvynei piešia M. Simmonsas.

Vaikinas mano, kad į rinkimus nebuvo žiūrima rimtai. Žmonės rėkė, kaip jiems nepatinka H. Clinton ar D. Trumpas, tačiau negalėjo argumentuotai paaiškinti savo pasisakymų.

„Linkiu Amerikai prieš kitus rinkimus labiau užsiimti savišvieta, o ne parėkavimais, pasidomėti kandidatais ir daugiau tokių klaidų nekartoti“, – taip pokalbį užbaigė ir visų kalbintų studentų pasisakymus apibendrino Moe Simmonsas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų