REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalas „Foreign Policy“ pateikia penkių dvasininkų, kurie gali priversti baimintis Dievo bet kurį politiką, sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA

Pastorius Rickas Warrenas

Šalis: JAV

Religija: pietų baptistas

Kas jis toks? Kaip vienos didžiausių Amerikos bažnyčių, Kalifornijoje vienijančios 23 tūkst. pasekėjų, įkūrėjas jis džiaugiasi tiek moraline, tiek politine įtaka JAV bei pasaulyje. Jo 2002 metais išleista knyga „Tikslu paremtas gyvenimas“ JAV jau tapo visų laikų geriausiai parduodama knyga kietais viršeliais. Visame pasaulyje šios knygos jau parduota 40 mln. kopijų. Įtakingi pamokslininkai JAV istorijoje nėra naujiena. Štai Billy Grahamas patarinėjo prezidentams nuo pat Dwighto D. Eisenhowerio iki George‘o W. Busho. Tuo tarpu R. Warrenas pretenduoja tapti jaunosios kartos evangelikų rinkėjų lyderiu.

REKLAMA

2004 metų prezidento rinkimuose jis laikėsi neutraliai, tačiau nuolat priminė, kad yra keli klausimai, dėl kurių derybos nėra galimos – abortas, tos pačios lyties žmonių santuokos ir eutanazija. Iš to buvo galima daryti prielaidą apie pastoriaus paramą G. W. Bushui. Tačiau ganėtinai nuosaikūs R. Warreno pareiškimai, kuriuose kalbama ir apie savęs patenkinimą ar tokias tradicines liberalias vertybes kaip skurdas, klimato kaita, ŽIV ir AIDS, suteikė jam rėmėjų žymiai platesnėje visuomenėje, o ne tik konservatyviuose jos sluoksniuose. Per rugpjūtį transliuotą televizijos forumą iš jo Saddlebacko bažnyčios abu potencialūs kandidatai į JAV prezidentus pirmą kartą sutiko dalintis bendra scena. R. Warreną ir Baracką Obamą sieja artimi ryšiai – jie abu kartu kalbėjo apie AIDS. Tai kelia dešiniųjų nepasitenkinimą, tačiau, kad ir kas laimėtų rinkimus, R. Warrenas išliks įtakingas veikėjas.   

REKLAMA
REKLAMA

Ajatola Ali al-Sistani

Šalis: Irakas

Religija: musulmonas šiitas

Kas jis toks? Vienas įtakingiausių pasaulyje musulmonų šiitų dvasininkų, Ali al-Sistani taip pat yra laikomas svarbiausiu Irako lyderiu po Amerikos invazijos. Jo pasekėjus Irake ir Irane galima skaičiuoti milijonais, o pats dvasininkas dažnai vadinamas „marja al-taqlid“ arba sektinu pavyzdžiu. Po Saddamo Husseino nuvertimo iškilęs iš izoliacijos, jis greitai tapo įtakinga figūra, vadovaujančia Irake dominuojančiai šiitų bendruomenei. Be to, savo atstovybes ajatola turi dar 15 valstybių. Ali al-Sistani taip pat naudojasi ir žiniasklaida. Jo žiniasklaidos tinklui priklauso įtakingiausias pasaulyje šiitų internetinis puslapis, per dieną atsakantis į daugiau nei 1 tūkst. pasekėjų klausimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ajatola savo galią pademonstravo dar 2004 metų sausį, kai efektyviai suorganizavo masinius nesmurtinius protestus, reikalaujančius demokratinių rinkimų bei Jungtinių Tautų įsitraukimo. Ali al-Sistani atvaizdai dažnai matomi per šiitų masinius susibūrimus. Be to, jais naudojosi ir politinės partijos, siekiančios pritraukti kuo daugiau rėmėjų. Tiesa, ši praktika Irake dabar uždrausta. Artėjant susitarimui dėl JAV karių pasitraukimo iš Irako, šalies ministras pirmininkas Nuris al-Malikis intensyviai ragina ajatolą pritarti Irako vyriausybės pozicijai.

REKLAMA

Popiežius Benediktas XVI

Šalis: Italija

Religija: Romos katalikas

Kas jis toks? Dėl savo ištikimybės konservatyviajai katalikų doktrinai „Dievo rotveileriu“ pramintas dvasininkas, kadaise žinomas Josepho Ratzingerio vardu, politikus Dievo baimintis vertė dar prieš tapdamas Romos katalikų bažnyčios vadovu. Jo galią 2004 metais pajuto JAV demokratų partijos kandidatas į prezidentus Johnas Kerry, kuris, būdamas katalikas, pasisakė už abortus. Tuo metu dar kardinolu buvęs J. Ratzingeris liepė JAV vyskupams nedalinti Komunijos abortų šalininkams (vadinamiesiems pro choice aktyvistams). J. Kerry tai labai pakenkė ir tradiciškai už demokratus balsuodavę katalikai daugumą simpatijų atidavė G. W. Bushui.

REKLAMA

Popiežiaus įtaka jaučiama visame pasaulyje, tačiau būtent Italijoje ši įtaka išryškėja labiausiai. Pirmasis didelis galių susirėmimas vyko 2005 metais, kai jis atvirai priešinosi pastangoms panaikinti įstatymą, draudžiantį dirbtinį apvaisinimą. Referendumas žlugo didele balsų persvara. Suerzintas šalyje vyraujančios materializmo kultūros, Benediktas XVI rugsėjį paragino valstybę į paviršių iškelti naują katalikų politikų kartą. Popiežius teigė, kad Italijai būtinai reikia įsipareigojusių krikščionių, kurie vystymąsi galėtų susieti su kompetencija ir moraliniu griežtumu. Galiausiai, kai Italijos premjeras Silvio Berlusconis siekė įvesti itin griežtas bausmes už nelegalią imigraciją, Vatikanas oficialiai sukritikavo tokias priemones ir S. Berlusconis turėjo nedelsdamas susitikti su pontifiku, kad išsklaidytų jo susirūpinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arkivyskupas Peteris Akinola

Šalis: Nigerija

Religija: anglikonas

Kas jis toks? Griežtai priešindamasis homoseksualiems santykiams, P. Akinola tapo centrine figūra globaliniuose kultūrų karuose. Nors visa anglikonų bažnyčia juda link didesnės tolerancijos gėjams ir lesbietėms, Afrikos anglikonų bažnyčios galva griežtai laikosi tradicionalistų nubrėžtos linijos ir taip ne tik tapo pagrindiniu Vakarų anglikonų priešu, tačiau ir visame pasaulyje užsitarnavo milijonų konservatyvių tikinčiųjų paramą. Kelios Amerikos bažnyčios netgi prisijungė prie P. Akinolos revoliucijos ir atsiskyrė nuo gėjams draugiškos episkopalinės bažnyčios.

REKLAMA

P. Akinola taip pat yra labai rimtas politinis žaidėjas savo šalyje. Nigerija yra giliai religinga šalis, kurioje yra 18 mln. aktyvių anglikonų. Politikai nuolat įtraukia Dievą ir religiją į Nigerijos politiką, daro didelius šou aukodami pinigus bažnyčioms ir pelnosi iš religinių lyderių paramos. Per savo reguliarius vizitus po visą šalį P. Akinola lankosi pas visus – pradedant gubernatoriais ir baigiant prezidentu. Pagrindinis vizitų tikslas – raginimas, kad Dievas būtų iškeltas į pirmą vietą. 2006 metais, raginant arkivyskupui, vyriausybė priėmė visoje šalyje galiojantį įstatymą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų draudimo. Kai kurie P. Akinolos raginimai yra labiau specifiniai: dabar jis ragina vyriausybę skirti prioritetą elektros energijos tiekimui. Tačiau didelė dvasiškio įtaka lemia tai, kad Nigerijos politikai turi jo klausyti.

REKLAMA

Rabinas Ovalia Yosefas

Šalis: Izraelis

Religija: ultraortodoksinis judaizmas

Kas jis toks? O. Yosefas yra ultraortodoksinės partijos „Shas“ lyderis. Jis yra žinomas dėl kontroversiškų pamokslų, neapykantą arabų atžvilgiu kurstančių kalbų ar švaistymųsi prakeiksmais. Štai uraganą Katrina jis pavadino Dievo kerštu. O. Yosefas neatrodo esąs ta figūra, su kuria norėtų tapatintis valdžioje vyraujantys politikai. Tačiau „Shas“ Knesete turi 12 vietų ir taip įgyja didelę įtaką Izraelio politikai, o taip pat ir Vidurio Rytų taikos procesui. Partija už ultraordodoksų bendruomenės ribų beveik jokio palaikymo neturi, tačiau pačioje bendruomenėje turi tvirtą ir stabilią paramą.

„Shas“ pagarsėjo tuo, kad nuolat keičia savo politinius sąjungininkus. Tradiciškai konservatyvia laikoma partija buvo susidėjusi su įvairiausiais politikais nuo Yitzhako Rabino iki Benjamino Netanyahu, jei tik jie sutikdavo ginti partijos interesus: remti religines mokyklas ar kovoti, kad Jeruzalė nebūtų padalinta. Pastarosiomis savaitėmis „Shas“ svarstė, ar jungtis prie naujosios vyriausybės, kurią formuoti buvo pavesta užsienio reikalų ministrei Tzipi Livni. Ji „Shas“ partijai žadėjo skirti 1 mlrd. šekelių vaikų gerovei kelti, tačiau „Shas“ atsisakė priimti pasiūlymą jungti koaliciją ir Izraelyje veikiausiai vyks pirmalaikiai rinkimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų