REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Tautos pranešė, kad žmogaus teisių vadovė vėliau trečiadienį paskelbs ilgai lauktą ataskaitą apie įtariamus teisių pažeidimus Kinijos Sindziango regione, nepaisant didelio Pekino spaudimo jos neviešinti.

Jungtinės Tautos pranešė, kad žmogaus teisių vadovė vėliau trečiadienį paskelbs ilgai lauktą ataskaitą apie įtariamus teisių pažeidimus Kinijos Sindziango regione, nepaisant didelio Pekino spaudimo jos neviešinti.

REKLAMA

„Ataskaita dėl Sindziango bus paskelbta iki šios dienos pabaigos“, – sakė kadenciją baigiančios vyriausiosios žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet, kuri pažadėjo ataskaitą paskelbti prieš palikdama savo postą, atstovas Jeremy Laurence'as.

M. Bachelet ketverių metų kadencija baigiasi trečiadienį, o tai reiškia, kad ataskaita bus paskelbta paskutinėmis jos darbo šiame poste valandomis.

Kilus įtarimams dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziange M. Bachelet jautė vis didesnį spaudimą atlikti tyrimą ir išsakyti savo poziciją dėl šio Kinijos tolimųjų vakarų regiono, kur, kaip įtariama, Pekinas yra įkalinęs daugiau kaip milijoną uigūrų ir kitų musulmoniškų mažumų atstovų. Pekinas šiuos kaltinimus neigia.

REKLAMA
REKLAMA

Beveik prieš metus buvusi Čilės prezidentė JT Žmogaus teisių tarybai pareiškė, kad reikia nepriklausomo padėties Sindziange įvertinimo. Ji taip pat nurodė, kad jos biuras baigia rengti ataskaitą šiuo klausimu.

REKLAMA

Tačiau ataskaitos paskelbimas buvo daug kartų atidėtas, nepaisant vis didesnio žmogaus teises ginančių grupių ir kai kurių valstybių nepasitenkinimo.

Anksčiau trečiadienį kalbėjęs Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas pavadino ataskaitą „farsu“ ir išreiškė viltį, kad M. Bachelet jos neskelbs paskutinėmis savo darbo valandomis.

„Griežtai prieštaraujame JT žmogaus teisių biuro (atliktos) vadinamosios ataskaitos dėl Sindziango paskelbimui. Ši ataskaita yra farsas, kurį surengė JAV ir kelios Vakarų valstybės“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikimės, kad komisarė priims teisingą sprendimą“, – pridūrė ministerijos atstovas.

Pasak Zhao Lijiano, JT žmogaus teisių vadovė turėtų veikti „objektyviai, nešališkai, neselektyviai ir nepolitizuotai“ bei pasipriešinti „dvigubiems standartams žmogaus teisių klausimais“.

„Didžiulis spaudimas“

Praėjusį ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje M. Bachelet pripažino, kad patyrė „didžiulį spaudimą, kad paskelbtų arba neskelbtų“ ilgai atidėlioto dokumento.

„Labai stengiamės padaryti tai, ką pažadėjau“, – kalbėjo M. Bachelet. Tačiau ji patikino, kad toks spaudimas jos neprivers nei paskelbti šią ataskaitą, nei ją sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisių gynėjų grupės kaltina Kiniją dėl virtinės pažeidimų vakariniame Sindziango regione, įskaitant žmonių kalinimą vadinamose „perauklėjimo stovyklose“, prievartą, priverstinę sterilizaciją ir priverstinį darbą, taip pat uigūrų kultūrinių ir religinių objektų naikinimą.

Jungtinės Valstijos ir kai kurių kitų Vakarų šalių įstatymų leidėjai kaltina Kiniją vykdant genocidą prieš mažumų grupes.

Kinija kaltinimus neigia ir tvirtina, kad Sindziango regione veikia profesinio mokymo centrai, skirti kovai su ekstremizmu.

Pasak jos, šie kaltinimai yra dalis JAV ir Vakarų valstybių sąmokslo, kuriuo siekiama suteršti Kinijos vardą ir sustabdyti jos augimą.

REKLAMA

Gegužę M. Bachelet surengė retą šešių dienų vizitą Kinijoje, per kurį apsilankė ir Sindziange.

Tačiau ilgai planuota kelionė į šį regioną sulaukė žmogaus teisių gynėjų kritikos dėl to, kad per kelionę M. Bachelet nepakankamai griežtai pasisakė prieš Kinijos vykdomus pažeidimus ir sutiko dalyvauti Pekino surežisuotoje ekskursijoje po regioną.

„Tai buvo visiška nesėkmė, – naujienų agentūrai AFP sakė „Human Rights Watch“ vadovas Kenas Rothas (Kenas Rotas). – Ji paskelbs ataskaitą jau išeidama pro duris, o tai nėra idealu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų