• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV įstatymų leidėjai pareikalavo, kad Honkongas nedelsiant išduotų Vašingtonui Edwardą Snowdeną (Edvardą Snoudeną), nutekinusį sensacingą informaciją apie Amerikos žvalgybos vykdomą privačių interneto vartotojų sekimo programą, nors šio šaltinio buvimo vieta tiksliai nežinoma.

JAV įstatymų leidėjai pareikalavo, kad Honkongas nedelsiant išduotų Vašingtonui Edwardą Snowdeną (Edvardą Snoudeną), nutekinusį sensacingą informaciją apie Amerikos žvalgybos vykdomą privačių interneto vartotojų sekimo programą, nors šio šaltinio buvimo vieta tiksliai nežinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

29 metų technologijų ekspertas E.Snowdenas, dirbantis vienoje privačioje bendrovėje, samdomoje JAV Nacionalinio saugumo agentūros, išsiregistravo iš viešbučio Honkonge, kai sekmadienį atskleidė savo tapatybę Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Guardian“.

REKLAMA

Šis privatus kontraktininkas akimirksniu tapo didvyriu skaidrumo šalininkams ir pilietinio libertarizmo šalininkams visame pasaulyje, kai atskleidė, jog NSA stebi privačių internautų veiklą visame pasaulyje ir renka duomenis apie asmenų pokalbius telefonu.

JAV vyriausybė pirmadienį atrodė besiruošianti imtis veiksmų prieš E.Snowdeną, kai įtakingi įstatymų leidėjai jo veiksmus įvardijo kaip išdavystę ir sakė, kad jis turėtų būti kuo greičiau išduotas Honkongo.

REKLAMA
REKLAMA

Kalifornijos senatorė demokratė Dianne Feinstein (Dajan Feinstein), kuri yra Senato nuolatinio žvalgybos komiteto pirmininkė, atsisakė išsamiau komentuoti šią bylą, tačiau sakė, jog JAV institucijos pradėjo aktyvius teisinio persekiojimo veiksmus prieš E.Snowdeną.

„Visi departamentai dirba, manau, agresyviai“, – D.Feinstein sakė JAV žiniasklaidai, irgi E.Snowdeno veiksmus vadinanti išdavyste.

Honkongo, kuris yra didelę autonomiją turintis specialusis administracinis Kinijos regionas, ekstradicijos sutartis su Jungtinėmis Valstijomis galioja jau ilgiau nei dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ekstradicijos sutartis su Honkongu buvo pasirašyta 1996 metais ir įsigaliojo 1998-aisiais. Ji tebegalioja, ir mes aktyviai ją naudojome daugelį metų“, – sakė Valstybės departamento atstovė Jen Psaki (Džen Psaki).

Įvairioms politinėms stovykloms atstovaujantys įstatymų leidėjai vienas per kitą reikalavo, kad E.Snowdenas būtų kuo greičiau grąžintas į Ameriką, o dienraščio „The Washington Post“ paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad visuomenei svarbiau, jog būtų išaiškintos galimos terorizmo grėsmės, o ne apsaugotas kiekvieno asmens privatumas.

REKLAMA

Floridos senatorius demokratas Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas) sakė, kad E.Snowdenui turėtų būti iškelti kaltinimai dėl valstybės išdavystės.

„Tai nėra perspėjimas apie grėsmę, manau, tai išdavystės aktas, – pareiškė jis. – Tai sąmoningas... superizoliuotos įslaptintos informacijos tiesioginis paskleidimas. Jis turėtų būti persekiojamas pagal įstatymus."

Respublikonas Lindsey Grahamas (Lindsis Graemas) pridūrė: „Tikiuosi, seksime poną Snowdeną iki pasaulio krašto, kad perduotume jį teisingumui.“

JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijos nacionalinės žvalgybos direktorius Jamesas Clapperis (Džeimsas Klaperis) teigė, kad E.Snowdeno nutekinta informacija smarkiai kenkia Amerikos saugumui, ir perdavė tą bylą Teisingumo departamentui, kuris pradėjo tyrimą.

REKLAMA

Baltieji rūmai atsisakė komentuoti šį incidentą, argumentuodami, kad vyksta jo teisinis tyrimas.

Vienas atstovas patvirtino, kad B.Obama praėjusią savaitę buvo informuojamas aukšto rango pareigūnų apie šį incidentą.

E.Snowdenas sakė „The Guardian“, jog tikisi užsitikrinti prieglobstį Islandijoje, tačiau Islandijos imigracijos direktorato vadovė nurodė negavusi jokio oficialaus prašymo ir pabrėžė, jog E.Snowdenas tokį prašymą galėtų pateikti tik atvykęs į šalį.

Pirmadienį buvo daug spėliojama apie tikėtiną Honkongo poziciją, jeigu Vašingtonas pareikalautų išduoti E.Snowdeną, o analitikų nuomonės išsiskyrė, ar į šį procesą galiausiai įsikištų Pekinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E.Snowdenas ir daugelis jo šalininkų, kurie savo komentaruose smerkė JAV vyriausybę ir interneto paslaugas teikiančias privačias bendroves, bendradarbiavusias vykdant slaptą sekimo programą, teisino šį paviešinimą ir sakė, jog tokiu būdu jis kovojo už laisvę.

„Vienintelis mano motyvas – informuoti visuomenę, kas yra daroma jos vardu ir kas daroma prieš ją“, – E.Snowdenas sakė „The Guardian“ paskelbtame vaizdo įraše.

Jis pridūrė paviešinęs tą informaciją, nes negalėjęs „leisti JAV vyriausybei griauti privatumą, interneto laisvę ir esmines žmonių laisves visame pasaulyje šia didžiule sekimo mašina, kurią jie slapta kuria".

REKLAMA

E.Snowdenas išskrido į Honkongą gegužės 20 dieną, NSA biure Havajuose nukopijavęs naujausius dokumentus, kuriuos jis planavo paviešinti, rašo „The Guardian“.

JAV konsulatas Honkonge ir Honkongo saugumo biuras atsisakė komentuoti šią bylą, tačiau viena Pekino politiką palaikanti aukšto rango Honkongo įstatymų leidėja sakė žurnalistams, kad E.Snowdenui tikriausiai vertėtų palikti miestą.

Regina Ip (Redžina Ip), buvusi vyriausioji už saugumą atsakinga Honkongo administracijos pareigūnė, sakė, kad miesto valdžia „įpareigota vykdyti susitarimų (su JAV vyriausybe) sąlygas“, įskaitant dėl bėglių ekstradicijos.

REKLAMA

Australas Julianas Assange'as (Džulianas Asandžas), įkūręs vyriausybių paslaptis viešinantį tinklalapį „WikiLeaks“ ir šiuo metu apsistojęs Ekvadoro ambasadoje Londone, priešindamasis savo ekstradicijai į Švediją, patarė E.Snowdenui siekti prieglobsčio Lotynų Amerikoje.

„Aš jam primygtinai patarčiau keliauti į Lotynų Ameriką, – J.Assange'as sakė televizijai CNN. – Lotynų Amerika per pastaruosius dešimt metų parodė išties žengianti į priekį žmogaus teisių srityje – ten gyvuoja sena prieglobsčio tradicija."

Pagal programą PRISM, apie kurią pranešė E.Snowdenas, NSA gali teikti nurodymus interneto bendrovėms, tokioms kaip „Google“ arba „Facebook“, ir reikalauti suteikti prieigą prie užsienio vartotojų elektroninių laiškų, interneto pašnekesių, įkeltų nuotraukų, failų, vaizdo įrašų ir kitokios informacijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų