REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turtuolis suvalgė dvi vištas, o vargšas nė vienos, tačiau pagal statistiškai kiekvienas suvalgė po vištą.

REKLAMA
REKLAMA

Ne paslaptis, kad statistika turi labai svarbų vaidmenį mūsų šiuolaikiniame vartotojiškame pasaulyje. Atsižvelgiant į statistinius duomenys, valstybės investuoja, žmonės leidžia arba investuoja pinigus, įvairios finansinės struktūros priima savo sprendimus. Valstybiniame lygmenyje – svarbu, kad statistika dažniau būtų teigiama, negu neigiama. Todėl yra daroma viskas tam, kad būtų gauti teigiami statistiniai duomenys. O jeigu reikalai ekonomikoje nežadantys nieko gero? Ir statistiniai duomenys tai atspindi? Yra du būdai – priimti tam tikrus sprendimus ir keisti reikalus ekonomikoje į geresnę pusę. Arba pakeisti statistikos apskaičiavimo metodą. Juk dauguma nežino, atsižvelgiant į kokius parametrus yra apskaičiuojamas vienoks ar kitoks rodiklis. Žmonėms svarbiausia – galutinis skaičius. O kaip jis gautas – dėl to tegu galvas laužo specialistai-ekonomistai.

REKLAMA

Būtent antruoju būdu pasekti nusprendė JAV valdžia, nuo liepos mėnesio, BVP (Bendras Vidaus Produktas) apskaičiavimui bus naudojami nauji metodai.

JAV, vieni pirmųjų pasaulyje įveda naują tarptautinę bendro vidaus produkto apskaičiavimo metodiką, kurioje yra atsižvelgiama į postindustrinės ekonomikos elementus pastebimus BVP struktūroje – nematerialūs aktyvai, tokie kaip išlaidos Tyrimams ir Plėtrai (R&D: Research and Development) ir intelektualiai nuosavybei. To pasekoje, nuo šių metų liepos mėnesio, BVP vertė JAV išaugs iš esmės kaip visas BVP tokioje šalyje, kaip Belgija (400 mlrd dolerių), o santykinai – 3%, rašo Financial Times (FT). Kaip teigia vyriausiasis Nacionalinio ekonominės analizės biuro specialistas (BEA), Brentas Moltonas (Brent Moulton), tai pati didžiausia nacionalinės statistikos revizija nuo 1999 metų. „ Perskaičiavimas palies visus istorinius duomenys, pradedant nuo 1929 metų. - pranešė laikraščiui Moltonas. - Mes, faktiškai, perrašome ekonomikos istoriją''.

REKLAMA
REKLAMA

Pokyčiai palies visus parametrus – nuo valstijų BRP (Bendrasis regioninis produktas, ang. GRP) iki tikslinio infliacijos rodiklio FRS (Federalinė rezervų sistema), skelbia FT. R&D išlaidos yra perkeliamos į skiltį ,,investicijos'' ir tokiu būdu įskaitomi į BVP. Dabar, R&D išlaidos buvo traktuojamos kaip kompanijų išlaidos, todėl, pavyzdžiui, bendrasis iPad išleidimas iš Apple įeina į BVP, o darbas ties jų sukūrimu – ne. Pagal BEA vertinimus, R&D įtraukimas padidins BVP JAV, dviem su trupučiu procento ir padidins bendrojo regioninio produkto paskirstymo netolygumą. Didžiąją dalį laimės valstijos iš gynybinių įmonių, tokių kaip New-Mexico (+10%) ir Maryland (+6%), tada kai BRP agrarinėje pramoninėje Luizianoje išaugs tik 0,6%. JAV BVP priaugimas, investicijų į intelektualios nuosavybės gamybos sąskaita, sudarys 0,5%. Trečdalį šio priaugimo parūpins filmai, serialai/šou ir teatras, knygos bei muzika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suprantama, kad laikui bėgant ekonominių rodiklių apskaičiavimo metodai keičiasi. Ne visados į objektyvumo pusę, pavyzdžiui, einamosios infliacijos JAV apskaičiavimas, išpildytas 70-ųjų metodikomis, duoda žymiai didesnius skaičius, negu oficialūs organai. Atitinkamai, ir ekonominio augimo skaičiai kur kas mažiau optimistiški, iki tokio lygio, kad jie šiandien rodo užtikrintą nuosmukį. Suprantama, tokie skaičiai šiandien JAV beveik niekam nėra reikalingi.

Žinoma, po kelerių metų atsiras ekspertai, kurie ir šia statistika remiantis pradės daryti kažkokias, daugiau ar mažiau adekvačias išvadas, tačiau tam tikrai prireiks kelerių metų, kadangi greitai susigaudyti naujose metodikose tiesiog neįmanoma, reikia, kad praeitų mažiausiai keletą metinių ciklų. Vis dėlto, politinių išvadų nuožiūra, svarbiausia – pilnas atsisakymas nuo įprasto apskaičiavimų modelio, būtent tai ir patvirtina faktą, kad šis modelis įrodo aiškiai politinio nepasitenkinimo duomenys. Kadangi pagrindinę reikšmę Vakarų ekonomikoje (o ir viso pasaulio) šiandien turi galutinė paklausa, o jos skatinimui yra reikalingas optimistinis požiūris į ateitį, statistiniai duomenys labai svarbūs: jų pagrindinė užduotis - parodyti augimą, kas bevyktų gatvėse. Ir jeigu senosios metodikos negali to užtikrinti, vadinasi, yra reikalingos naujos.

REKLAMA

Suprantama, galima sakyti, kad visa tai tik konspiratologija ir nesąmonės, tačiau šiuo atveju aš galiu tik pasiremti, taip vadinama ,,ekspertų nuomone''. Man atrodo, kad metodikos pakeitimo priežastis būtent socialinė-politinė, o ne objektyviai-ekonominė. O kas ten vyksta iš tikrųjų – pamatysime po kelerių metų. Kol kas, spėju, naujoji metodika daugelį mėnesių iš eilės demonstruos užtikrintą JAV ekonomikos augimą, o ir kitų šalių. Kad kalbos apie krizę nurimtų!

Parengta remiantis Financial Times medžiaga: US economy gets a Hollywood makeover By Robin Harding in Washington

REKLAMA

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/63bbbd22-aa95-11e2-bc0d-00144feabdc0.html#axzz2RHvsNXHC

Specialistams ir kas supranta angliškai – nuoroda į patį projektą: http://www.bea.gov/scb/pdf/2013/03%20March/0313_nipa_comprehensive_revision_preview.pdf

Maksim Pavlovskij, Vyr. analitikas Teletrade Lietuvoje

Užsakymo numeris: 3102_7

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų