REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„NATO lojimas prie Rusijos durų“ galėjo paskatinti Putiną invazijai į Ukrainą. Tokios popiežiaus Pranciškaus italų žiniasklaidai išsakytos frazės sukėlė tikrą audrą – bent jau Lietuvos viešojoje erdvėje. Dalis apžvalgininkų šias pontifiko mintis vadina apgailėtinomis, kiti visgi ragina popiežiaus nesmerkti, nes jis ragina Putiną nutraukti karą ir daro tai nuosekliai.

„NATO lojimas prie Rusijos durų“ galėjo paskatinti Putiną invazijai į Ukrainą. Tokios popiežiaus Pranciškaus italų žiniasklaidai išsakytos frazės sukėlė tikrą audrą – bent jau Lietuvos viešojoje erdvėje. Dalis apžvalgininkų šias pontifiko mintis vadina apgailėtinomis, kiti visgi ragina popiežiaus nesmerkti, nes jis ragina Putiną nutraukti karą ir daro tai nuosekliai.

REKLAMA

Lietuvos ambasadorius prie Šventojo Sosto aiškina, kad popiežius pats pripažįsta neišmanantis geopolitinio saugumo klausimų. Ir atskleidžia, kodėl Šventasis Tėvas jau trečią karo mėnesį ne tik neįvardija, kad dėl karo kaltas Kremlius, bet ir atsisako vykti į Kijevą.

Prieš mėnesį Vatikane išskleidęs iš Bučos ukrainiečių atvežtą vėliavą, popiežius Pranciškus ragino stabdyti karą. Taip jis kalbėjo jau daug kartų. Bučos skerdikus vadino monstrais, o karą – šventvagyste ir barbarybe. Tačiau antradienį, duodamas interviu Italijos laikraščiui „Corriere Della Sera“, pontifikas išsakė keletą minčių, kurios bent jau Lietuvos viešojoje erdvėje sukėlė ir nuostabą, ir pasipiktinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie karo priežastis, popiežius pareiškė, kad įtakos galėjo turėti ir artimas NATO pajėgų buvimas greta Rusijos: „Gal tai buvo „NATO lojimas prie Rusijos durų“, kuris paskatino Putiną pradėti invaziją Ukrainoje. „Aš negaliu pasakyti, kad išprovokavo, bet tai galbūt palengvino invaziją.“

REKLAMA

„Tai apgailėtinas pozicijos nebuvimas, apgailėtinas nenoras įvardyti jau daugiau nei du mėnesius, kas kare prieš Ukrainą yra agresorius ir kas yra besiginančioji šalis“, – teigia apžvalgininkas Andrius Užkalnis.

Nors katalikų bendruomenė ragina žodžius interpretuoti atsargiai, nes tai vertimas iš italų kalbos, be to, popiežiaus citatos iškarpytos, Lietuvos ambasadorius prie Šventojo Sosto aiškina, kad bent šios interviu mintys atrodo išverstos tiksliai. Petras Zapolskas pabrėžia, kad pontifikas pats nuolat kartoja nesąs saugumo žinovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie saugumo dalykus tame interviu jis irgi kelis kartus sako, kad daug saugumo dalykų nebesupranta. Jis yra dvasiškis, valstybės vadovas, bet dvasiškis. Visi „kietojo“ saugumo dalykai jam yra nesuprantami, todėl gana tolimi“, – sako P. Zapolskas.

„Kremlius džiūgauja dėl tokių frazių. Putinui gegužės 9-ajai, Pergalės dienos paradui jis neturės kuo pasigirti, o labai norėjo pasigirti kokia nors pergale, tai tikrai labai gera dovana“, – komentuoja A. Užkalnis.

„Galbūt pamąstymas neatsargus apie tai, kad NATO plėtra ar galimybės plėstis Putino naudojama kaip pretekstas. Kremliui palanku bet kokiu atveju bet koks disonansas Vakarų erdvėje“, – teigia konservatorius Paulius Saudargas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visiškai neabejoju, kad Putinas mėgins tai išnaudoti savo naudai, bet būtų išnaudojęs bet kokį pasisakymą“, – tvirtina politologas Kęstutis Girnius.

Visgi dalis politologų ir Bažnyčios istorikas Paulius Subačius ragina popiežiaus žodžius vertinti platesniame kontekste.

„Jeigu skaitome visą, visiškai neabejotina, ką popiežius laiko agresija. Jis pasvarsto referuodamas, kas apie tai kalbama pasaulyje“, – kalba P. Subačius.

„Nemanau, kad reikėtų skubėti pasmerkti popiežių. Ta nuomonė, kad Vakarų nuostatos ir NATO priartėjimas turėjo šiokį tokį vaidmenį – jis nesako, kad buvo lemiamas vaidmuo, bet gal šiek tiek prisidėjo“, – sako K. Girnius.

REKLAMA

Akylai stebintieji Vatikano reikalus skaičiuoja, kad popiežius Pranciškus apie karą Ukrainoje jau pasisakė apie 30 kartų. Tačiau nė karto neįvardijo, kad karą pradėjo Kremlius.

„Niekada neįvardija, kas tas konflikto šaltinis. Mes, diplomatai prie Šventojo Sosto, klausiame – kodėl taip yra? Kodėl neįvardijus, kai visas pasaulis labai aiškiai suvokia, kas yra konflikto priežastis, šaltinis. Tai mums sakoma, kad tai yra tradicinė Šventojo Sosto ilgametė politika didžiųjų konfliktų metu“, – kalba P. Zapolskas.

Popiežius tikisi tarpininkauti tarp Rusijos ir Ukrainos ir prašosi susitikimo… su Putinu, o ne Zelenskiu. Pasak Petro Zapolsko, į Kijevą jis norėtų vykti jau gavęs Putino pažadą nutraukti karą. Nors politikai ir generolai tokį pontifiko lūkestį pavadintų, švelniai tariant, naiviu.

REKLAMA

„Mes, visi diplomatai, skatiname ir siūlome važiuoti į Kijevą. O popiežius atsako, kad ne, jaučia, kad vizitas į Kijevą dar nesavalaikis, jis tikriausiai norėjo atvežti žinią iš Maskvos“, – sako P. Zapolskas.

„Kiekvieną dieną, kai popiežius nieko nedaro, nevažiuoja į Kijevą, sako, kad pirma reikia nuvažiuoti pas Putiną ir tik meldžiasi, nuo tų maldų žūva dar daugiau žmonių“, – tikina A. Užkalnis.

Beje, skambi frazė apie „NATO lojimą prie Rusijos durų“, pasak bažnyčios istoriko Subačiaus, nėra tokia jau baisi.

„Yra sena frazė, kuri yra ispanų ir italų kalbomis – „patrankos loja“. Ji atsiradusi 18 a., ją labai išpopuliarino ispanakalbiai poetai. Tokia citata, kuri be kultūrinio konteksto atrodo, kad popiežius taip sugalvojo ir pasakė apie NATO“, – sako P. Subačus.

Tame pačiame interviu popiežius žudynes Ukrainoje palygino su Ruandos genocidu, pažėrė kritikos Rusijos patriarchui Kirilui, esą jis neturėtų būti Putino klapčiuku. Užsienio žiniasklaidoje plačiau nuskambėjo pontifiko mintis, kad jis pasirengęs susitikti su Putinu, tačiau šis kvietimo nepriima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų