REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žemės ūkio produktų gamintojai iki šių metų gruodžio 31 dienos dar gali teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos I krypties („Žemės, maisto ūkio ir miškininkystės sektoriaus konkurencingumo didinimas“) priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“.

REKLAMA
REKLAMA

Paramos gali kreiptis fiziniai ir juridiniai asmenys, įsiregistravę Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre žemės ūkio valdos valdytojais arba jungtinės veiklos partneriais. Šia priemone gali pasinaudoti asmenys, kurių gaminama (auginama) produkcija kokybe pranoksta ES teisės aktų reikalavimus arba dėl specialių gamybos būdų pasižymi ypatingomis savybėmis.

REKLAMA

Pažymėtina, kad paraiškas gali teikti turintys galiojantį išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų gamybos (IKP) sertifikatą, patvirtinantį, kad produktai ir (ar) gamybos procesas atitinka IKP keliamus reikalavimus. Dėl paramos gali kreiptis ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomame Garantuoto tradicinio gaminio gamintojų registre įregistruoti fiziniai ir juridiniai asmenys, neturintys galiojančio IKP sertifikato.

REKLAMA
REKLAMA

Ženklas „Kokybė“ – tik išskirtiniams produktams

IKP sertifikatas suteikia teisę produktus ženklinti Lietuvos Respublikos prekių ženklų registre įregistruotu IKP ženklu „Kokybė“.

IKP gaminami tik iš lietuviškų žaliavų ir išsiskiria natūralumu bei maistingumu. Jie turi būti greičiau patiekiami į rinką, jiems nustatomas trečdaliu trumpesnis nei įprastiems produktams galiojimo laikas. IKP produkcijos gamintojai laikosi aukštų aplinkosaugos reikalavimų: ribotai naudojamos apsaugos priemonės, nenaudojamos kenksmingos aplinkai toksiškos augalų apsaugos priemonės (pavojingi ir labai pavojingi pesticidai yra draudžiami), auginant gyvūnus taikomi ekstensyvūs auginimo metodai. IKP standartai reikalauja, kad, gaminant aukščiausios gamybos produkciją, būtų naudojami tik minimalūs, augalų vegetacijai būtini trąšų kiekiai, apskaičiuoti pagal laboratorinių tyrimų rezultatus bei maisto medžiagų balansą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perdirbant IKP, taikomos tokios technologijos, kurios nulemia didesnį biologiškai vertingų medžiagų kiekį bei sumažina nenaudingų organizmui medžiagų (pavyzdžiui, cukraus, druskos) kiekius. IKP produktų gamyboje nenaudojami genetiškai modifikuoti organizmai, sintetiniai maisto priedai (konservantai, saldikliai ir kt.).

Tai tik žmonėms vartoti skirti produktai: paukštiena, mėsa, pienas, sūris, miltai, kruopos, burokėliai, ridikėliai, salotos, kopūstai, žiediniai kopūstai, svogūnai, česnakai, morkos, pomidorai, agurkai, saldžiosios paprikos, bulvės, obuoliai, kriaušės, slyvos, vyšnios, avietės, braškės, serbentai, medaus bei bičių produktai (duona, žiedadulkės) ir jų mišiniai.

REKLAMA

Kokybiškus produktus įvertina didmiesčių gyventojai

Ukmergės rajono bitininkas Vytautas Markauskas savo produkciją sertifikuoti nusprendė, supratęs. kad jo medus atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus. „ Laikau septyniasdešimt avilių, visi mano aviliai yra mediniai, bitės laikomos toli nuo taršos šaltinių. Visa naudojama įranga – nerūdijančio plieno, medus tiesiogiai nekontaktuoja su juoduoju metalu. Jeigu gaminu išskirtinės kokybės medų, apie tai turi žinoti ir pirkėjas. Ženklas „Kokybė“ – viena iš priemonių tai jam pranešti“, – teigė V. Markauskas. Už gautą paramą bitininkas pasakoja pasigaminęs etiketes su ženklu „Kokybė“, taip pat jis džiaugėsi, kad parama kompensuoja ir dalį medaus bei avilių tikrinimo mokesčių. Pasak bitininko, didžiausia paspirtis jam – tai parama, skiriama tarai įsigyti, ši parama sudaro apie keturis tūkstančius litų per metus. „Ukmergėje pirkėjai nedaug ką žino apie ženklą „Kokybė“, manau, kad jiems trūksta informacijos apie tai, o štai kai prekiauju Vilniuje, Tymo turgelyje, tai jaunimas atkreipia dėmesį, pasidomi“, – pasakojo Vytautas. Pirkėjai, anot bitininko, turėtų suprasti, kad tai – ne šiaip ženklas. „Jis reiškia, kad žmogus gaus kokybišką produktą, kad gamintojas nebijo, jog jo medų kas nors tikrins, yra atviras ir tiekia natūralų produktą“, – pažymėjo bitininkas. Šiuo metu V. Markauskas bitutes jau pradėjo ruošti žiemai – pildyti avilius maistu bei gydyti susirgusias savo augintines. Čia taip bitininkas nepamiršta išskirtinės kokybės reikalavimų, bičių gydymui jis naudoja tik natūralius iš augalų pagamintus vaistus, pavyzdžiui, skruzdžių, citrinų, pieno rūgštį.

REKLAMA

Finansuojama iki 100 proc. išlaidų

Pagal priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“ vienai ūkio valdai gali būti skiriama iki 10 358 litų paramos už vienerius metus, paramos lėšomis padengiant iki 100 proc. finansuoti tinkamų išlaidų. Pažymėtina, kad vykdantiems ekonominę veiklą, net jei jie nėra PVM mokėtojai, PVM nekompensuojamas.

Paramos lėšas gali būti naudojamos visoms su IKP sertifikavimu ir kontrole susijusioms išlaidoms padengti – finansuojamos sertifikavimo išlaidos, sertifikato galiojimo metu atliekamų patikrų išlaidos ir tyrimai, numatyti IKP specifikacijose. Taip pat – metinis įnašas už dalyvavimą nacionalinėje maisto kokybės schemoje, kuris gali būti mokamas organizacijai, kurios narys yra pareiškėjas ir kuri įsipareigoja sutartyje su pareiškėju nustatyta tvarka administruoti įnašą (ne daugiau nei 500 Lt). Įnašas gali būti naudojamas IKP populiarinimo priemonėms organizuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinkamomis finansuoti išlaidomis yra laikoma ir leidimą sertifikuoti IKP turinčios sertifikavimo įstaigos imamas registracijos mokestis, kanceliarijos prekių ir smulkios biuro įrangos įsigijimas (ne daugiau kaip 300 Lt per metus). Taip pat – etiketės, prekinės pakuotės su ženklu „Kokybė“ spausdinimo, gamybos ir (ar) įsigijimo išlaidos (ne daugiau kaip 4000 Lt per metus), kokybiškų žemės ūkio produktų etiketės ir (ar) prekinės pakuotės dizaino sukūrimas (ne daugiau kaip 2500 Lt), vizitinių kortelių ar skrajučių maketavimas ir spausdinimas (ne daugiau kaip 2000 Lt per metus).

REKLAMA

Dalyvavimas Nacionalinėje maisto kokybės schemoje suteikia galimybę kurti aukštesnės pridėtinės vertės produktus ir taip didinti verslo pelningumą. Be to, efektyvi kokybės kontrolė sukuria sąlygas patenkinti reikliausius vartotojus ir užtikrinti siūlomų produktų įvairovę, todėl IKP gamyba užsiimantys ūkininkai gali tikėtis padidinti savo produkcijos konkurencingumą.

Užsakymo numeris 3749

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų