REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo ketvirtadienio šalyje brangsiant gamtinėms dujoms, gyventojai suskubo pigiau įsigyti dujų balionų. Vis dėlto, specialistai atkreipia dėmesį, kad dujų balionuose prekiaujama ne gamtinėmis dujomis, o suslėgtu propano-butano mišiniu, kurio kaina nėra reguliuojama valstybės.

Nuo ketvirtadienio šalyje brangsiant gamtinėms dujoms, gyventojai suskubo pigiau įsigyti dujų balionų. Vis dėlto, specialistai atkreipia dėmesį, kad dujų balionuose prekiaujama ne gamtinėmis dujomis, o suslėgtu propano-butano mišiniu, kurio kaina nėra reguliuojama valstybės.

REKLAMA

Todėl dujų balionų kainos išliks tokios pat, kaip iki šiol, patikina Valstybės energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Įnešė sumaišties

Propano dujomis, skirtomis šildymui, prekiaujančio degalinių tinklo „Saurida“ marketingo specialistė Jolita Vaitkevičienė sako, kad dujų kainų augimas sukėlė išties nemažai sumaišties vartotojų tarpe.

„Pastebėjome, kad dažnai žmonės neatskiria gamtinių dujų šildymui, kurios pastaruoju metu brangsta ir dujų balionų šildymo sistemos, kuri yra visiškai nesusijusi su gamtinėmis dujomis.  

REKLAMA
REKLAMA

Dujų balionų šildymo sistemoje naudojamos propano dujos, kurios savo sudėtimi ir gavyba skiriasi, todėl gamtinių dujų kainos kilimas nėra susijęs su suskystintomis naftos dujų kaina“, – sako J. Vaitkevičienė.

REKLAMA

Atstovės teigimu, propano dujų balionų šildymui kaina degalinių tinkle jau keletą metų nekinta, tad ir nuo liepos kaina taip pat išliks ta pati.

Kainos padidėjusios, bet su gamtinėmis dujomis tai nesusiję

Degalinių ir suskystintų dujų prekybos tinklo „Jozita“ direktorius Jonas Jokubauskis sako nežinantis, kodėl žmonės puolė pirkti balionus.

„Žmonės nežino, jiems gal niekas neišaiškino, kad čia yra skirtingos dujos, tai gal dėl to kažkiek ir perka daugiau, iš inercijos tiesiog. Kai žmonėms sako, kad viskas brangs, tai ir perka, dėl to ir yra tos naftos dujos užkilusios šiek tiek“, – sako J. Jokubauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, balionų pardavimai nėra ypatingai ženkliai ūgtelėję – jų nuperkama tik kiek daugiau nei paprastai, sako J. Jokubauskis.

Nors dujų balionų sandėliuoti nereikėtų, tinklo direktorius sako, kad pavojinga namuose gali būti laikyti ir vieną balioną, jei jis yra netvarkingas.

„O jei 10 tų balionų bus tvarkingai ir saugioj vietoj padėti, tai nieko ir nenutiks“, – sako degalinių vadovas.

Pasiteiravus, ar ir kiek artimiausiais mėnesiais galėtų brangti naftos dujos, jei brangtų ir nafta, J. Jokubauskis atkreipia dėmesį, kad visgi naftos dujų kainos yra menkai surištos su naftos kainomis.

„Tai yra atskiros dujos, atskiras vienetas ir tos kainos pagal pasaulinę rinką tai pakyla, tai pakrenta. Dabar kainos yra aukštokos. Jei balionas kainavo, sakykime, 12 eurų, dabar kainuoja 16 eurų, tai va tiek ir pasikeitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per vasarą labai ženkliai pabrangti neturėtų, o jei ir pabrangs euru ar keliais, labai didelio skirtumo gyventojams tai nesudarys. Jei šeima kokį vieną balioną sunaudoja per mėnesį, tai tas vienas euras ir nelabai pasijus“, – įsitikinęs J. Jokubauskis.

Nuo liepos brangs gamtinės dujos

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo šių metų liepos mėnesio šalyje brangsiant gamtinėms dujoms, jas maistui gaminti naudojantys gyventojai (iki 300 kubų per metus), per mėnesį vidutiniškai mokės 0,59 euro daugiau, o šildantys namus (iki 20 tūkst. kubų) – apie 14 eurų daugiau.

Nuo liepos dujų maistui gaminti kaina auga 26 proc. – nuo 50 iki 63 centų už kubinį metrą (su PVM), o pastovioji dalis lieka tokia pati – 56 centai. 

REKLAMA

Iki 20 tūkst. kubų dujų per metus (šildymui) suvartojantiems namų ūkiams kaina didės 46,4 proc. nuo 28 iki 41 cento, o sunaudojantiems daugiau – pusantro karto nuo 26 iki 39 centų, o pastovioji dalis išliks tokia pat – 3,99 euro. 

Nuo šio sausio dujos brango mažiausiai jų suvartojantiems gyventojams, tuo metu kitoms grupėms kaina nesikeitė ar netgi mažėjo. 

Nuo liepos taip pat brangs ir elektra. Pasak valstybės valdomos elektros ir dujų tiekimo įmonės „Ignitis“, standartinio namų ūkio, kuris per mėnesį sunaudoja vidutiniškai apie 100 kWh elektros, išlaidos padidės apie 1,16 euro.

„Ignitis“ nurodo, kad elektros kainos didėja namų ūkiams, kurie naudojasi bendrovės paslaugomis, – jų skaičius siekia apie 1,36 mln. Elektra brangsta dėl biržoje kylančių elektros kainų.

REKLAMA

„Ignitis“ populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas didės 7,8 proc. (1,1 cento) iki 15,2 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – 9,9 proc. (1,6 cento) iki 17,7 cento (dienos) ir 6 proc. (0,6 cento) iki 10,6 cento (nakties ir savaitgalio), nurodoma VERT pažymoje. 

Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas augs 7,1 proc. (0,9 cento) iki 13,6 cento, o dviejų laiko zonų – 8,9 proc. (1,3 cento) iki 15,9 cento (dienos) ir 4,3 proc. (0,4 cento) iki 9,7 cento (nakties). Abonentinis mokestis nesikeičia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų