• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę pasidaliję postus, naują valdančiąją koaliciją formuojantys partneriai susirinko pasišnekėti ir dėl programinių nuostatų. Seimo rūmuose šiandien rytą prasidėjo koalicijos partnerių derybos dėl būsimosios Vyriausybės programos.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikimui neilgai trukus, koalicijos lyderis, kandidatas į premjerus, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Andrius Kubilius žurnalistams tvirtino, kad pokalbiai vyksta labai konstruktyviai ir sparčiai stumiamasi į priekį. Dabar, anot jo, yra parengti net trys dokumentai. Pirmasis – antikrizinis planas, skirtas ekonominės padėties stabilizavimui 2009 m. Antrajame dokumente įvardijami svarbiausi kitų metų darbai, trečiuoju suplanuotos ketverių metų darbo gairės. „Be krizės stabdymo plano laukia dar 7 papildomi darbai. Tai – socialinės atskirties mažinimas, švietimo reforma, sutelkiant dėmesį į aukštojo mokslo sistemą, sveikatos apsaugos ir valstybės valdymo reformos, investicijų ir eksporto skatinimas ekonomikoje bei energetikos pertvarka, ypatingą dėmesį skiriant kovai su korupcija“, – žurnalistams sakė A. Kubilius.

REKLAMA

„Ir jus, ir mane apima nerimas – ką gi reikės veikti iki lapkričio mėn. 17 d., kai turės įvykti realus valdžios perėmimas“, – juokavo A. Kubilius. Pasak jo, nei su vienu koalicijos partneriu neiškyla jokių problemų, labai konstruktyviai kalbamasi. Paklaustas, ar kandidatu į užsienio reikalų ministrus galėtų būti Česlovas Stankevičius, A. Kubilius išsaugojo tylėjimo įžadus. „Yra daug labai gerų kandidatų“, - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikime dalyvavo ir Statistikos departamento direktorius Algirdas Šemeta, kuris jau sutiko užimti finansų ministro postą, taip pat ekonomikos analitikas, kelių bendrovių valdybų pirmininkas konservatorius Dainius Kreivys, įvardijamas kaip kandidatas į ūkio ministrus. Žurnalistams pakalbinus TS-LKD krikdemų frakcijos lyderį Valentiną Stundį, pastarasis neatmetė galimybės, kad imtųsi vadovauti Socialinių reikalų ir darbo ministerijai, kurios būsima vadove anksčiau buvo įvardijama kita konservatorė – Irena Degutienė.

Pagal Vyriausybės įstatymą naujasis premjeras ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikia svarstyti jos programą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma pritaria jos programai.

Ketinama taupyti ir gerinti administravimą

Kol kas naujosios Vyriausybės formuotojai žada taupyti. A. Kubiliaus teigimu, pirmiausia 10-20 proc. būtų mažinamos valdymo išlaidos, taip tikintis sutaupyti iki 600 mln. litų, naikinami neužimti valdininkų etatai. Kitais metais, atlikus auditą, bus siekiama sumažinti valdymo aparatą. Taip pat žadama mažiau lėšų skirti valstybės investicijų programai. Motinystės pašalpos taip pat turėtų būti peržiūrėtos, tačiau esą tik siekiant, jog pasiektų tuos, kam jų tikrai reikia.

REKLAMA

Valdymo srityje numatoma suskaidyti Ūkio ministeriją, įkuriant dar ir energetikai skirtą portfelį.  Socialinių reikalų ir darbo ministerija turėtų būti pertvarkoma į Šeimos ir socialinių reikalų ministeriją. Bus pertvarkoma ir pati ministerijų struktūra. Numatoma iki keturių ar penkių sumažinti apskričių skaičių.

Pasak A. Kubiliaus, numatoma į „Sodros“ sistemą įtraukti ir tuos, kurie ligi šiol joje nedalyvavo, t. y. žemdirbius, „patentininkus“, žurnalistus. „Todėl po 10–15 metų tai gali virsti katastrofa. Kalbame ne apie tūkstantį žmonių, o apie šimtus tūkstančių žmonių“, - aiškino A. Kubilius. 

REKLAMA

...........................................

Valdančiąją koaliciją formuoja TS-LKD, Tautos prisikėlimo partija (TPP), Liberalų sąjūdis (LS) bei Liberalų ir Centro sąjunga (LiCS).  TS-LKD skirs finansų, ūkio, užsienio reikalų, krašto apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo bei žemės ūkio ministrus. Taip pat ir naujai steigiamos Energetikos ministerijos vadovą.

Tautos prisikėlimo partijai atiteko ir 2 ministrų postai: aplinkos ir kultūros. Liberalų sąjūdis skirs 3 ministerijų vadovus: susisiekimo, teisingumo ir švietimo. Liberalcentristai turės 2 ministerijas – sveikatos ir vidaus reikalų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TS-LKD turės 45 vietas Seime, prikėlėjai – 16, Liberalų sąjūdis – 11, o liberalcentristai – 8. Iš viso partneriai turi 80 iš 141 mandato. Be to, prie valdančiųjų frakcijų prisijungė keletas save iškėlusių parlamentarų.

Lietuvos socialdemokratų partija rinkimuose iškovojo 25, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 15, koalicija „Darbo partija + jaunimas“ – 10 mandatų. Keturis mandatus gavo nepriklausomi kandidatai, po tris – Lenkų rinkimų akcija ir Valstiečių liaudininkų partija, vieną – Naujoji sąjunga.  Naujas Seimas turėtų susirinkti lapkričio viduryje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų