REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūminis pankreatitas gali atsirasti ne tik dėl ilgalaikio piktnaudžiavimo alkoholiu, bet ir po vienkartinio gausaus alkoholio vartojimo. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja gastroenterologė dr. Ilona Savlan naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kodėl atsiranda pankreatitas ir kokias pasekmės jį lydi.

Ūminis pankreatitas gali atsirasti ne tik dėl ilgalaikio piktnaudžiavimo alkoholiu, bet ir po vienkartinio gausaus alkoholio vartojimo. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja gastroenterologė dr. Ilona Savlan naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kodėl atsiranda pankreatitas ir kokias pasekmės jį lydi.

REKLAMA

Kasa yra labai svarbus organas, kuris išskiria virškinimo sultis, padedančias suvirškinti maistą ir įsisavinti maistines medžiagas bei reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje. Pankreatitas yra kasos uždegimas, kurio atsiradimo priežastys bei pasekmės gali labai skirtis.

„Pankreatitas gali nesukelti ilgalaikių pasekmių sveikatai, bet kartais negrįžtamai paveikia paciento gyvenimą sukeldamas lėtinį kasos nepakankamumą ar užsibaigia net mirtimi“, – sako gydytoja.

Pankreatito simptomai

Pankreatitas yra skirstomas į ūminį ir lėtinį. Pasak gydytojos, labai sunku prognozuoti ūminio sunkaus pankreatito eigą, nes pačios pirmos paros tampa gyvybiškai svarbios:

REKLAMA
REKLAMA

„Ūminis pankreatitas dažniausiai patvirtinamas pirmą kartą atsiradus būdingai klinikai, nustačius kasos fermentų aktyvumo padidėjimą kraujyje, būdingus  pakitimus pilvo ultragarsiniame tyrime ar kompiuterinėje tomografijoje.

REKLAMA

Ligonis skundžiasi pykinimu, vėmimu po kurio palengvėjimo nėra arba jis trumpalaikis, juosiančiu skausmu viršutiniame pilvo aukšte po abiem šonkaulių lankais, plintančiu į nugarą, tarp menčių. Skausmas mažesnis susirietus. Ypač reikėtų sunerimti ir kuo greičiau kreiptis į gydytojus, jei yra karščiavimas, pageltimas, dusulys, žemas kraujospūdis, mažas šlapimo kiekis, neišeina dujos ir didėja pilvo apimtis“, – nurodo gydytoja.

Pankreatito išoriniams ir vidiniams atsiradimo veiksniams išliekant paūmėjimai kartojasi ir atsiranda lėtiniam pankreatitui būdingi požymiai: viduriavimas, svorio kritimas, lėtinis skausmas, diabetas kontroliuojamas insulinu, mitybos nepakankamumas.

REKLAMA
REKLAMA

„Atsiranda baimė valgyti, nors apetitas išlieka geras. Dėl lėtinio kasos uždegimo liaukinis kasos audinys negrįžtamai pakeičiamas fibroziniu, todėl kasa lyg perdega ir paūmėjimo metu gali būti stebimas jau nedidelis kasos fermentų aktyvumas. Instrumentiniuose tyrimuose (pilvo ultragarsinis tyrimas, kasos kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas) matomi lėtiniam uždegimui būdingi pakitimai“, – aiškina gydytoja.

Dažniausiai kaltas alkoholis

Gydytoja dr. Ilona Savlan nurodo, kad maždaug dviem trečdaliams pacientų pankreatitą sukelia tik dvi priežastys – tulžies pūslės akmenligė arba alkoholis.

„Pirmuoju atveju smulkūs akmenys iš tulžies pūslės migruoja į tulžies latakus, sutrikdo tulžies ir kasos sulčių nutekėjimą. Negalinčios nutekėti virškinimo sultys pradeda žaloti pačią kasą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antruoju atveju ypač pavojingas ne vienus metus besitęsiantis piktnaudžiavimas alkoholiu. Tik kartais ūminį kasos uždegimą gali sukelti ir savaitgalio išgertuvės ar vienkartiniai dideli kiekiai alkoholio. Etanolis sukelia išankstinę virškinimo fermentų aktyvaciją jiems dar neišsiskyrus iš kasos, keičia sulčių sudėtį, formuoja kasos latake akmenis“, – nurodo ji.

Pankreatitą taip pat gali sukelti ir padidėjęs kalcio kiekis kraujyje, medikamentai, šeimyninė dislipidemija, pilvo traumos genetinė predispozicija ar gydomosios intervencijos.

Be to, kelis kartus dažniau kasos uždegimu serga vyrai ir dažniausia jo priežastis – alkoholis. Daugiausiai lėtiniu pankreatitu serga vyrai nuo 45 iki 54 metų, o moterys – nuo 35 metų.

REKLAMA

Geriausias patarimas – laikytis bendrų sveikos gyvensenos principų – gerti pakankamą kiekį skysčių, vengti nutukimo renkantis nekaloringus maisto produktus ir išliekant fiziškai aktyviam, nepiktnaudžiauti alkoholiu. Įdomu, kad rūkymas taip pat nurodomas kaip galimas pankreatito rizikos veiksnys.

„Jei yra tulžies pūslės akmenligė, kartojasi skausmai po valgio – reikia planine tvarka atlikti laparoskopinę cholecistektomiją“, – įspėja gydytoja.

Svarbiausia neužsiimti savidiagnostika ir savigyda

Dr. Ilona Savlan nurodo, kad pankreatito gydyme labai svarbūs skysčiai. Nuo  pankreatito sunkumo priklauso ir tai, ar užteks gerti skysčius, ar prireiks leisti į veną.

REKLAMA

„Būtini analgetikai – nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (Ibuprofenas), spazmolitikai.  Ypatingas dėmesys dietai – pirmą parą neskiriamas maitinimas, o vėliau pradedama maitinti. Reikia vengti riebaus maisto, pieno produktų. Valgoma dažnai, nedidelėmis porcijomis.

Sunkiems pankreatitams, jų komplikacijoms gydyti kartais atlieka endoskopines procedūras, kurių metu pašalinami įstrigę akmenys tulžies latakuose, stentuojami kasos ar tulžies latakai. Po buvusio uždegimo susidarius didelėms skysčio sankaupoms (pseudocistoms) bei joms supūliavus reikia atlikti išorinį ar vidinį drenavimą, skirti antibiotikus, o kartais reikalingos ir chirurginės operacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelės pseudocistos užspaudžia šalia kasos esančius organus – dvylikapirštę žarną – tuomet ligonis negali valgyti ir nuolat vemia, reikalingas chirurginis gydymas. Uždegiminis procesas kasoje neretai sukelia ir venų trombozes, arterijų pseudoaneurizmas – pastaruoju atveju galimi masyvūs gyvybei pavojingi vidiniai kraujavimai“, – gydymo priemones vardija gydytoja.

Gali baigtis mirtimi

Laiku nesikreipus į gydytojus, ūmus pankreatitas gali kainuoti ir gyvybę, o išgyvenus laukia ilgas ir sudėtingas gydymas: „Dėl išplitusio nekrozinio pankreatito vystosi dauginis organų nepakankamumas – inkstų, kardiopulmoninis nepakankamumas. Tokie pacientai intensyvios terapijos skyriuose  praleidžia mėnesius, jiems atliekamos daugybinės intervencijos. 

REKLAMA

Netekus 90 proc. kasos funkcinio audinio gali atsirasti lėtinis egzokrininis nepakankamumas. Tokiais atvejais reikalinga virškinimo fermentų pakaitinė terapija, ypač esant viduriavimui, svorio kritimui. Deja, šie fermentai reikalingi ilgalaikiam vartojimui, yra pakankamai brangūs ir iki šiol nekompensuojami“.

Trečdaliui ligonių lėtinis kasos uždegimas sunaikina kasos ląsteles, kurios atsakingos už gliukozės metabolizmą, todėl tenka visą gyvenimą leistis insulino preparatus.

„Jei pacientui, net paūmėjimui praėjus, kartojasi pilvo skausmai reikia patikslinti jų priežastį atliekant pilvo ultragarsinį tyrimą ar pilvo kompiuterinę tomografiją. Dažnai diagnozuojami kasos, tulžies latakų susiaurėjimai, akmenys, pseudocistos. Gastroenterologai ir pilvo chirurgai sprendžia dėl tolimesnio šių pakitimų gydymo. Laiku šių komplikacijų nepagydžius progresuoja kasos atrofija ir endokrininis bei egzokrininis nepakankamumas.

Tačiau kai kurie pacientai skundžiasi lėtiniu skausmu ir nesant jokių matomų anatominių pakitimų. Tokiu atveju alkoholio sukeltam pankreatitui gydyti pirmiausia akcentuojama abstinencija. Ji turi teigiamą poveikį skausmo sumažėjimui. Šeimos gydytojai skiria spazmolitikus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, jei nuskausminimas neveiksmingas, tikslinga skausmo klinikos specialisto konsultacija. Rekomenduojamos kelių nuskausminančių kombinuotos schemos, o kartais gydytojai pagelbsti atlikdami blokadas. Pastebėta, kad po 5-25 metų kasa „perdega“ ir skausmai mažėja“, – sako gydytoja dr. Ilona Savlan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų