• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ispanijos ministru pirmininku ketvirtadienį buvo patvirtintas socialistas Pedro Sanchezas, kurį 350 vietų parlamente palaikė 179 įstatymų leidėjai.

Ispanijos ministru pirmininku ketvirtadienį buvo patvirtintas socialistas Pedro Sanchezas, kurį 350 vietų parlamente palaikė 179 įstatymų leidėjai.

REKLAMA

Dviejų Katalonijos separatistų partijų, kurios mainais už savo balsus reikalavo prieštaringai vertinamo amnestijos Katalonijos separatistams dėl nepavykusio 2017 metų bandymo paskelbti nepriklausomybę susitarimo, parama buvo labai svarbi, kad nuo 2018 metų vyriausybei vadovaujantis P. Sanchezas laimėtų balsavimą dėl pasitikėjimo.

Amnestijos pasiūlymas ir pasirengimas pradėti derybas dėl Katalonijos ateities P. Sanchezui pelnė griežtosios linijos Katalonijos separatistų partijos „Kartu už Kataloniją“ (Junts per Catalunya, JxC) paramą.

Liepos mėnesį vykusių rinkimų metu P. Sanchezo socialistai užėmė antrąją vietą, tačiau jis susitarė su keliomis mažesnėmis partijomis, kad galėtų vėl užimti premjero postą.

REKLAMA
REKLAMA

Siekdamas užsitikrinti dviejų Katalonijos separatistų partijų paramą, jis sutiko amnestuoti šimtus asmenų, kuriems buvo iškeltos bylos dėl jų vaidmens pastarąjį dešimtmetį vykstančiame Katalonijos separatistiniame judėjime.

REKLAMA

Amnestijos taip pat siekia Katalonijos separatistų lyderis Carlesas Puigdemont'as, 2017 metais surengęs nesėkmingą Katalonijos bandymą atsiskirti nuo Ispanijos. 

Jis surengė referendumą, kuriam nepritarė Ispanijos centrinė vyriausybė, ir trumpam paskelbė nepriklausomybę, sukeldamas didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę krizę Ispanijoje.

Siekdamas išvengti baudžiamojo persekiojimo, C. Puigdemont'as pabėgo iš Ispanijos ir dabar gyvena Belgijoje. Amnestija leistų jam grįžti į Ispaniją, nors daugelis šalies gyventojų laiko jį valstybės priešu.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentinių diskusijų metu P. Sanchezas gynė amnestiją, teigdamas, kad ji neprieštarauja Konstitucijai ir yra būtina siekiant išspręsti problemas, kilusias dėl turtingo šiaurės rytų regiono nepriklausomybės siekio.

„Dialogu ir atleidimu užtikrinsime Ispanijos vienybę“, – pridūrė 51-erių premjeras. 

„Prieštaraujančių priemonių priėmimas siekiant asmeninės naudos“ 

Anot kritikų, ši amnestija yra savanaudiškas žingsnis, leidžiantis P. Sanchezui išsaugoti premjero postą. Jie taip pat kaltina politiką teisinės valstybės principų nepaisymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bendrajam interesui prieštaraujančių priemonių priėmimas siekiant asmeninės naudos yra politinė korupcija“, – debatų metu sakė konservatyvios Liaudies partijos (PP) lyderis Alberto Nunezas Feijoo.

Liepą vykusiuose visuotiniuose rinkimuose laimėjo A. N. Feijoo partija, tačiau jai nepakako paramos vyriausybei suformuoti. Po A. N. Feijoo nesėkmės P. Sanchezui teko galimybė bandyti suformuoti vyriausybę.

Kraštutinių dešiniųjų partijos „Vox“ lyderis Santiago Abascalis susitarimą dėl amnestijos vadina valstybės perversmu.

REKLAMA

Keletas apklausų parodė, kad daugiau nei pusė ispanų nepritaria amnestijai, dėl kurios šalyje kilo masinių protestų banga.

Sekmadienį šimtai tūkstančių žmonių dalyvavo įvairiuose protestuose, reaguodami į PP kvietimą išeiti į gatves.

Jau daugiau nei savaitę tūkstančiai žmonių kiekvieną vakarą renkasi prie Socialistų partijos būstinės Madride ir dalyvauja kraštutinių dešiniųjų organizuojamose eitynėse. Kai kurios demonstracijos peraugo į smurto protrūkius.

REKLAMA

Trečiadienio vakarą per protestą, prasidėjus susirėmimams su policija, buvo sulaikyta penkiolika asmenų.

„Tuščias čekis“

Ispanijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, trečiadienį ir ketvirtadienį parlamento debatų metu buvo dislokuota daugiau kaip 1,6 tūkst. policijos pareigūnų.

Trečiadienį P. Sanchezas, vienas iš ilgiausiai dirbančių socialistų lyderių Europoje,  taip pat pristatė kai kuriuos savo ekonomikos planus naujai kadencijai.

Tarp šių priemonių – nemokamas viešasis transportas jaunimui ir bedarbiams, o pensijų didinimas ir toliau bus susietas su infliacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau spėjama, kad jam gali būti sunku priimti teisės aktus, nes įvairių kairiųjų ir regioninių partijų, kurios ketvirtadienį jį palaikė, ideologijos iš esmės skiriasi.

Kairiosios baskų nepriklausomybės partijos „Bildu“ atstovė spaudai Mertxe Aizpurua ketvirtadienį įspėjo, kad jos partijos balsavimas už P. Sanchezo kandidatūrą nėra tik „tuščias čekis“.

A. N. Feijoo atkreipė dėmesį į tai, kad P. Sanchezas bus priverstas derėtis dėl paramos kiekvienam įstatymo projektui, ir pareiškė, kad šioje vyriausybėje jis neturi realios galios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų