REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgos eilės gydymo įstaigose tapo aktualia šių dienų problema. Tam, kad užsiregistruotum pas gydytoją, neretai tenka laukti mėnesį ar daugiau. Kristinai, gyvenančiai Šakiuose, apsilankius Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, tyrimas, po pulmonologo konsultacijos buvo atidėtas iki 2027 metų birželio mėnesio.

Ilgos eilės gydymo įstaigose tapo aktualia šių dienų problema. Tam, kad užsiregistruotum pas gydytoją, neretai tenka laukti mėnesį ar daugiau. Kristinai, gyvenančiai Šakiuose, apsilankius Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, tyrimas, po pulmonologo konsultacijos buvo atidėtas iki 2027 metų birželio mėnesio.

REKLAMA

Kristina po apsilankymo pas pulmonologą (kvėpavimo takų bei plaučių ligų gydytoją) buvo užrašyta į eilę tyrimui. Viskas įvyko 2021 metų birželio mėnesį. Tada ji tyrimo dėl miego apnėjos – sutrikimo, kai miegant sustoja kvėpavimas nuo 10–30 sekundžių iki kelių minučių, turėjo laukti iki 2023 metų vasario 14 dienos.

Apie tyrimo trukmę nebuvo informuota

„Kai gavau siuntimą, gydytojas mane perspėjo, kad likus savaitei iki tyrimo, man reikės jiems paskambinti. Taip ir padariau. Paskambinus mane „nudžiugino“, kad turiu susiruošti gultis į ligoninę visai savaitei. Apie šį tyrimą aš nieko nežinojau, man niekas nieko nepaaiškino.

REKLAMA
REKLAMA

Gavusi siuntimą tyrimui, buvau informuota, kad man reikės atvažiuoti į gydymo įstaigą ir vieną naktį ten pernakvoti prijungtai prie aparatų, kad ligoninėje praleisiu savaitę – nežinojau“, – tikina Kristina.

REKLAMA

Tada buvo vasaris, moteris gyvena kaime, kuriame turi prižiūrėti krūvas augintinių, pilną tvartą vištų ir atlikti kitus namų ūkio darbus, todėl pasiruošimas vykti į ligoninę jai tampa ilgesnis.

„Prašiau gydytojo, kad mane sukeistų su kitu laukiančiu žmogumi, kad galėčiau išsikviesti vyrą, kuris, kol manęs nebus, prižiūrėtų ūkį. Gydytojas nesutiko manęs apkeisti ir labai nustebo, kad aš nežinau, kaip atliekamas tyrimas ir kiek laiko tai trunka. Bet juk gydytojų darbas yra informuoti“, – stebisi moteris.

Gydytojas nesutikęs Kristinos apkeisti su kitu pacientų perrašė ją į naują eilę, kurioje ji buvo paskutinė. Vizito data – 2027 metų birželio mėnesį. Moteriai tyrimo tenka laukti iš naujo – dar 3 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Įsigijo aparatą, kuris padeda miegoti

„Istorija tikrai nemaloni. Man tik keista, kad vyresnio amžiaus medikai galvoja, kad žmogus kreipdamasis žino viską ir nesivargina paaiškinti. Esu labai nusivylusi“, – apmaudo neslepia moteris.

Kadangi Kristinai yra miego apnėja, ji negali ramiai miegoti. Laukti 3 metus ji negali, todėl įsigijo aparatą, su kuriuo dabar miega.

„Konsultavausi su pardavėjais ir naudotojais, pirkau tokį aparatą, kuris prisitaiko. Kainavo tikrai nepigiai, tačiau dabar bent galiu išsimiegoti ir išvadavau vyrą nuo baimės, nes jam būna labai baisu, kai aš miegodama nustoju kvėpuoti“, – pasakoja Kristina.

„Ligonių srautas miego apnėjai gydyti labai didelis, todėl ir laukimo eilė didelė. Tokia pati situacija yra ir kitose šalies įstaigose bei kaimyninėse šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VU Santaros klinikos: ši procedūra yra ilga

Dėl susiklosčiusios situacijos Tv3.lt kreipėsi į VU Santaros klinikas. Raštu pateiktame atsakyme teigiama, kad miego apnėjos nustatymo procedūra yra ilgas procesas, dėl to susidaro didelės eilės. 

„Miego apnėjos diagnozės nustatymas yra tik pusė darbo. Kita pusė – gydymo parinkimas. Tai specialaus aparato, skirto žmogui naudoti nakties metu, parinkimas (jo veikimo parametrų parinkimas). Ši procedūra yra ilga – vienam žmogui toks ištyrimas trunka mažiausiai 3 paras.

Miego apnėją diagnozuoja, t.y. suteikia tik pusę paslaugos, ir daugiau įstaigų, šiai paslaugai eilių nėra, tačiau gydyti šių pacientų jos nesiima. Jie registruojasi į gydymo paslaugą teikiančias įstaigas, dėl to ir susidaro didelės eilės“, – teigiama raštu pateiktame atsakyme.

REKLAMA

Ne pirmas toks atvejis

Prieš dvi savaites, portalui tv3.lt Aldona, kuri taip pat turi išsitirti dėl miego apnėjos pasakojo, kad Kauno klinikose išgirdo, jog tyrimo reikės laukti iki 2027 metų sausio 13 dienos.

Moteris pasakojo, kad išgirdusi šią datą pagalvojo, kad negerai suprato, tačiau gydytoja patvirtino – Aldona išgirdo teisingai.

Kauno klinikų gydytoja pasiūlė Aldonai išsitirti klinikoje, kur tyrimas kainuoja 300 eurų.

„Paklausus, kodėl taip ilgai reikės laukti, gydytoja atsakė, kad nieko negali padaryti – tokios yra eilės. O kad per tuos metus nenumirčiau, turiu nemiegoti ant nugaros, miegoti ant šono, o jeigu noriu greičiau, susirasti privačią kliniką, susimokėti apie 300 eurų ir padarys tą tyrimą labai greitai“, – pasakoja Aldona.

REKLAMA

Ji pridėjo, kad privačioje klinikoje šį tyrimą padarytų po mėnesio. „Bet kodėl išskaičiuojami tokie dideli sveikatos mokesčiai, o einant į privačią kliniką reikia vėl mokėti?“ – piktinasi moteris.

Aldona teigia, kad kitose klinikose situacija – panaši. „Kiek man rašė žmonių asmenine žinute, tai visur valdiškose įstaigose panašiai lauks po 2 ar 3 metus“, – priduria pašnekovė.

Ji guodžiasi, kad nėra kitos išeities, kaip tik išsitirti privačiai, nes delsti tiek laiko – rizikinga. „Gerai, aš dar rasiu tuos 300 eurų susimokėti, bet juk yra tokių žmonių, kurie negali susimokėti“, – sako Aldona.

Ministerija: tokių tyrimų paklausa nemaža

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis teigia, kad tokių tyrimų paklausa nemaža ir vis didėjanti. „Vien šiemet jau yra atlikti 1192 tyrimai, daugiausiai – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose (730), todėl tai irgi lemia eilių susidarymą“, – tvirtina atstovas.

Jis akcentuoja, kad diagnozuotų miego sutrikimų, taip pat ir miego apnėjos atvejų, skaičius per pastaruosius penkerius metus padidėjo. Pagal Higienos instituto duomenis, nuo 2018 m. iki 2022 m. miego sutrikimų atvejų padidėjo daugiau nei dvigubai, o miego apnėjos – šiek tiek daugiau nei pusantro karto.

Manau visi daktarai dirba privačiose klinikose, todėl ir rekomenduoja jas. O valstybinėm klynikom neaktuolu didinti lovų skaičių. Manau reikia kelti klausimą dėl įmokų sodrai, nes kitaip padėtis tik blogės. Matosi ministro neįgalumas visose medicinos srityse. Per jo vadovavimą viskas tik blogėjo.
Ir tu žmogau žiūrėk sveikatą, kad nori.
Laukiau visą vasarą, kad patekti pas specialistą nes dauguma atostogavo eilės.
Teko eiti privačiai ten eilių nėra tik pinigus mokėk. Va tokia polika.
Klausimas kam aš moku sveikatos draudimą kas mėnesį jai prireikus negali patekti, per tą laukimo laiką gali numirti.

Mano brolis su tokia liga gyveno Londone. Ten visai kitas požiūris į žmogų. Daug kartų gulėjo ligoninėje. Gavo vaistus ir viską ligos palaikymui. Paskirtas nemokamai aparatas nakčiai padėti kvėpavimui ,kuris kainavo 22 svarus. Buvau nustebusi. Apie jokius kyšius daktarams nėra nei kalbos, ne taip kai pas mus. Gaila žmonių Lietuvos. Mes čia esam nurašyti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų