REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kartais nei iš šio, nei iš to staiga pradedame storėti. Nekaltinkime savęs – be priežasties pasaulyje niekada nieko neįvyksta. Moteriai poros kilogramų pokyčiai yra normalu, juos lemia hormonų svyravimai. Tačiau jeigu jūsų racionas nepakito, o papildomi kilogramai nenukrenta ilgiau kaip mėnesį, reikia ieškoti priežasties.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjęs fizinis aktyvumas

Pavasarį ir vasarą daug judėjote, dirbote sode ir darže, eikvojote daug energijos, valgėte tiek, kiek norėjote, tačiau jūsų svoris liko nepakitęs, nes visas maistas „sudegdavo“. Nors fizinis krūvis sumažėjo, valgote tiek pat, todėl susikaupė papildomų kilogramų.

REKLAMA

Ką daryti? Jeigu savijauta gera, vieną savaitę kalorijų kiekį sumažinkite iki 700–800 kcal per parą. Kai suliesėsite, daugiau vaikščiokite, darykite fi zinius pratimus, o jei judėti nesinori, kasdieninį racioną sumažinkite 15–20 proc.

Nuolatinis neišsimiegojimas

Kadangi miegant organizmas nespėja atgauti jėgų, ląstelės pritrūksta energijos. Ypač stipriai nuo to kenčia galvos smegenys: joms visą laiką dėl nuovargio norisi „išsijungti“. Geriausia priemonė smegenims suteikti žvalumo – gliukozė, tai yra cukrus. Jus nenumaldomai ima traukti saldumynai, kepiniai. Amerikiečių mokslininkai išsiaiškino, kad nuolat neišsimiegančios moterys sveria 4–5 kg daugiau nei tos, kurios kas naktį miega aštuonias valandas.

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? Jums reikia daugiau ilsėtis, nes organizmo rezervai – ties riba. Jei nepaisysite nuovargio ženklų, jums gresia imuniteto sumažėjimas, peršalimo ligos. Norėdamos atgauti jėgas po bemiegės nakties, gerkite kavą ar arbatą su šaukšteliu uogienės, ledinuku arba zefyru – nuo saldumynų be riebalų ne taip greitai storėjama. Pasistenkite kompensuoti nakties miego trūkumą dienos poilsiu. Jis išsyk sumažins potraukį saldumynams ir rafi nuotiems angliavandeniams.

Lėtinis stresas

Lėtiniu vadinamas stresas, kuris tęsiasi ilgiau kaip tris savaites. Užsitęsus stresui, organizmas, paklusdamas instinktui, pradeda veikti atitinkamu streso režimu, todėl didžiąją dalį suvalgytų produktų paverčia riebalinėmis atsargomis. Svoris padidėja apie 2 kg per mėnesį, dažnai skauda galvą, pabundate vidury nakties ir ilgai negalite užmigti, kartais pilve, skrandyje ar žarnyne jaučiate spazminius skausmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? Pasistenkite išspręsti savo problemas. Dietos ir fizinis krūvis nepadės. Klasikiniai streso malšinimo būdai (masažas, kvapų terapija) efektyvūs esant fiziniam ir intelektualiniam pervargimui, bet nepadeda esant įsisenėjusioms problemoms. Jeigu jų šaltinis yra konfl iktai su vyru – susitaikykite ar išsiskirkite; jeigu problemos susijusios su darbu – pakeiskite jį, sumažinkite krūvį, o tada jau liesėkite į sveikatą pasirinkusios dietą.

Metimas rūkyti

Nikotinas skatina medžiagų apykaitą ir užkerta kelią riebalų kaupimuisi. Mokslininkai apskaičiavo, kad viena surūkyta cigaretė sudegina 20 kcal. Atsisakius dešimties cigarečių, „lieka“ 200 kalorijų. Rezultatas: per keturis mėnesius svoris padidėja apie 5 kg.

REKLAMA

Ką daryti? Dietologai rekomenduoja metus rūkyti 20 proc. sumažinti dienos davinio kaloringumą.

Vaistiniai preparatai

Antsvorį gali paskatinti kai kurie antibiotikai, nuskausminamieji ir hormoniniai vaistai (kontraceptikai, antidepresantai, nuo alergijos, preparatai sąnarių ligoms gydyti). Hormoninės kontraceptinės tabletės gali lemti 2 kg, antidepresantai – net iki 5–25 kg antsvorį.

Ką daryti? Pasitarkite su gydytoju, kuris išrašė vaistus, ir jis juos pakeis. Kartais gydytojui tenka spręsti dilemą: kas svarbiau – išgydyti ligą ar išsaugoti ankstesnį svorį. Žinokite, jog atsisakius hormoninių kontraceptikų, antidepresantų ir trankvilizatorių, norint numesti antsvorį, reikia laikytis dietos. Baigus gydymo antibiotikais ir nuskausminamaisiais kursą, svoris maždaug per savaitę susireguliuoja.

REKLAMA

Nepakankama skydliaukės veikla

Skydliaukė gamina tiroksino hormoną, atsakingą už medžiagų apykaitos spartą. Kai skydliaukės veikla nepakankama, maistas prastai pasisavinamas, daugiau kaupiamas riebalų pavidalu. Esant tiroksino trūkumui, greičiau pavargstama, apima apatija, mieguistumas, kamuoja prislėgta nuotaika.

Ką daryti? Kreipkitės į endokrinologą.

Estrogenų perteklius organizme

Kartais vyresnių kaip 35 metų moterų organizmas pradeda gaminti labai daug estrogenų, kurie skatina riebalų kaupimąsi organizme. Svorio perteklius nedidelis – apie 3 kg per pusmetį. Riebalai dažniausiai susikaupia apatinėje pilvo dalyje ir viršutinėje šlaunų dalyje. Menstruacijos gausios ir nereguliarios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti? Pasitarti su ginekologu – dėl estrogenų pertekliaus gali išsivystyti mioma, mastopatija. Galbūt jums paskirs gydymą. Be to, rekomenduotina mažai riebalų turinti dieta (apie 1 200 kcal per parą).

Antro tipo cukrinis diabetas

Sergant šia liga, ląstelės nepasisavina gliukozės. Svorio perteklius – 2 kg per du mėnesius. Vargina troškulys, silpnumas.

Ką daryti? Kreiptis į šeimos gydytoją, išsitirti kraują.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų