• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Videta Samienė pastebi, jog dažna pora, atėjusi  rašyti prašymo įregistruoti santuoką, jau gyvena po vienu stogu.

REKLAMA
REKLAMA

Per praėjusius metus Šiaulių civilinės metrikacijos skyriuje įregistruota 78 santuokomis mažiau, nei 2009 metais. Susituokė 664 poros, nors užpernai tuokėsi 742 poros. Ar tikrai mažėja žmonių, norinčių gyventi poroje? Šiaulių savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Videta Samienė mano, jog reali situacija apie dviejų žmonių sprendimą gyventi poroje šiandien labai iškreipta, nes informacija apie tai nerenkama.

REKLAMA

Iškreiptas vaizdas

Kas nulėmė santuokų mažėjimą, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja V. Samienė nesiima komentuoti. Tačiau nemano, kad tai - dėl ekonominių problemų. Žmonės tuokiasi ne tik tada, kai gyvena pertekliuje. Įregistruojamos ir santuokos, nors prabangios puotos niekas nerengia. Vedėja mano, jog daug ką lemia pasikeitęs požiūris į santuoką, į šeimą. Galimybė gyventi poroje nesusituokus, anot V. Samienės, iškreipia realų vaizdą, ir suskaičiuoti, kiek porų praėjusiais metais ėmė gyventi drauge, nebeįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA

Kad taip gyvenama, patvirtina būsimieji jaunavedžiai, atėję pildyti pareiškimo tuoktis. Vieni taip ir sako: „Drauge gyvename dvejus, kiti - aštuonerius metus, dabar dar turime mėnesį laukti santuokos įregistravimo dienos". Apie tai, kad gyvenama poroje iki santuokos, išduoda ir bendras adresas, kai būsimieji jaunavedžiai nurodo savo gyvenamąją vietą.

Nuo pareiškimo parašymo dienos santuoka pagal mūsų valstybės įstatymus gali būti įregistruojama praėjus vienam mėnesiui. Tačiau galimybių rinktis santuokos dieną taip pat yra. Ypač dažnai santuokos dieną renkasi žmonės, gyvenantys ir dirbantys užsienio valstybėse. Jie į namus, esančius Šiauliuose, grįžta retai, o tuoktis dažniausiai nori vasarą. Tad šiuo metu, pasak vedėjos, santuokos dieną liepos mėnesį jau yra pasirinkusi 31 pora. Tad jau visi liepos mėnesio savaitgaliai, kai įregistruojama santuoka, užimti iki 14.20 valandos. Vietiniams, pageidausiantiems susituokti vidurvasaryje, lieka tik pavakarės valandos, kurios mažiau mėgiamos jaunavedžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nekyla problemų ir tada, kai jaunavedžiai pareiškia norą įregistruoti santuoką ne šeštadienį, kaip yra įprasta, bet kurią kitą santuokos dieną", - sako Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja. Tik informuoti apie šį pageidavimą reikia mažiausiai prieš mėnesį, nes anksčiau nuo pareiškimo parašymo dienos įregistruoti santuoką draudžiama.

Santuokų gamtoje neįregistravo

Šiauliečiai jaunavedžiai nesusižavėjo galimybe santuoką įregistruoti bet kurioje gyvenamąją vietą deklaruotos savivaldybės teritorijoje. Žmonės, norintys įregistruoti santuoką netradicinėje vietoje, patys turi pasirinkti vietą ir apie tai informuoti Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojus, kurie turi teisę įregistruoti santuoką.

REKLAMA

Tik viena pora pageidavo santuoką įregistruoti Saulės laikrodžio aikštėje prie „Auksinio berniuko“. „Man šis pasirinkimas pasirodė nepriimtinas", - pasakoja V. Samienė, patarusi jaunavedžiams dar kartą apžiūrėti vietą, atkreipti dėmesį į tai, kad netoliese - kapinės, aplinka prišiukšlinta, o susitvarkyti vietą, kurioje bus įregistruojama santuoka, tektų patiems. Reikėtų nemažų pastangų, kad ši vieta taptų patraukli dviejų žmonių sąjungos ceremonijai, kurios metu turi skambėti ir Mendelsono valsas, turi skambėti iškilmingi žodžiai, kuriuos lydėtų šalia esančios gatvės automobilių gausmas. Turi būti šaunamas ir šampanas.  „Būsimieji jaunavedžiai buvo pakviesti ir į Metrikacijos skyriaus iškilmių salę, kurioje  abu lankėsi pirmą kartą", - pasakoja vedėja, suinteresuota, kad pirmoji šeimos šventė būtų iškilminga ir įsimintina. Ši pora atsisakė savo sumanymo ir pasirinko tradicinę santuokos įregistravimo vietą Civilinės metrikacijos skyriuje.

REKLAMA

Būna, kad žmones tenka tuokti gydymo įstaigoje, bet praėjusiais metais tokio atvejo nebuvo.

Kaip ir anksčiau, santuokos įregistruojamos ir  Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Pernai Tardymo izoliatoriuje buvo įregistruotos 23 santuokos - keturiomis daugiau, nei užpraėjusiais metais. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja pastebėjo, jog tik vienas bausmės laukiantis teisiamasis buvo jaunas - 18-19 metų. Dažniausiai jaunieji yra vyresnio amžiaus, ne vienerius metus gyvenantys poroje. Nutikus taip, kad laisvė izoliuojama, žmonės nusprendžia įregistruoti savo santykius, kas teisėtai žmonai suteikia galimybę eiti į pasimatymus, o teisiamajam šeima ir joje augantys nepilnamečiai vaikai gali tapti lengvinančia aplinkybe, skiriant bausmę. Tačiau pagrindinė priežastis, dėl kurios įregistruojama santuoka, turėtų likti meilė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Registruoja... įregistruotas santuokas

Padaugėjo ir tokių santuokų, kurios įregistruojamos antrą kartą. Taip, anot vedėjos, nutinka tada, kai pirmą kartą santuoka įregistruojama kitoje šalyje, kai šiauliečiai ir šiaulietės išvyksta gyventi, dirbti ar mokytis į svečias šalis ir ten įregistruoja santuoką ir tuokiasi su kitos šalies piliečiais.

Praėjusiais metais buvo įregistruotos 9 santuokos, kai vienas iš sutuoktinių - Vokietijos pilietis, 7 santuokos - su Rusijos piliečiais, 6 - su Italijos piliečiais, 11 - su Didžiosios Britanijos, po 4 - su Ukrainos ir Turkijos piliečiais, po dvi santuokos įregistruotos su pakistaniečiais, baltarusiais, egiptiečiais, norvegais, po vieną - su Eritrėjos, Alžyro, Graikijos, Dominikos, Rumunijos, Indijos, Airijos piliečiais.

REKLAMA

Kai kurios santuokos įregistruotos ir Šiauliuose. Tačiau tuo atveju, kai santuoka pirmą kartą įregistruojama kitoje šalyje ir sutuoktiniai pageidauja būti įregistruoti Lietuvos gyventojų registre, kreipiasi į Civilinės metrikacijos skyrių ir  įregistruoja santuoką dar kartą.

Šių santuokų registracijos sukelia nemažai problemų, nes sutuoktinių dokumentai labai dažnai netinkami - stinga reikiamų spaudų, patvirtinančių žmogaus legalumą vienoje ar kitoje šalyje, nėra kitų svarbių įrašų.

„Dokumentus tenka labai atidžiai tikrinti, nes gali kilti ir teisminių problemų", - sako vedėja, prisiminusi keletą atvejų kitų miestų Civilinės metrikacijos skyriuose, kai teismuose teko spręsti dokumentuose įsivėlusius netikslumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų