REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekiant apginti kreditorių interesus, fizinis asmuo galės turėti tik vieną individualią įmonę, o kai individualią įmonę steigs santuoką sudaręs asmuo, turės būti gautas kito sutuoktinio rašytinis sutikimas ją steigti. Šios ir kitos nuostatos yra numatytos Vyriausybei teikiamame Individualių įmonių įstatymo projekte, kurį parengė Ūkio ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymas reglamentuos individualių įmonių steigimą, valdymą, veiklą, pertvarkymą, likvidavimą, šių įmonių dalyvių teises ir pareigas. Iki šiol individualių įmonių veikla specialiu įstatymu nebuvo apibrėžta.

REKLAMA

"Individualių įmonių perregistravimas projekte nėra numatytas, tačiau remiantis Civiliniu kodeksu, projekte siūloma nustatyti, kad individualios įmonės turi turėti savo nuostatus. Reikalavimo, kad visos įmonės patektų iš karto šiuos nuostatus registrui, nėra - visa tai bus daroma laipsniškai. Pavyzdžiui, jeigu individuali įmonė keis registravimo duomenis, kurie yra įmonių rejestre, ji kartu pateiks ir šiuos nuostatus", - sakė “Eltai” Ūkio ministerijos Įmonių ekonomikos ir valdumo departamento direktorė Audronė Railaitė. Anot jos, jokių datų ar bausmių šiame projekte numatyta nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelgus į Civilinio kodekso šeimos teisę, siūloma nustatyti, kad santuoką sudaręs asmuo turės gauti kito sutuoktinio rašytinį sutikimą steigti individualią įmonę.

"Jeigu asmuo norės ir galės steigti įmonę vienas ir negaus tokio sutikimo, jis galės steigti šią įmonę iš jam asmeninės nuosavybės teise priklausančio turto", - aiškina A. Railaitė.

Projekte numatyta, kad individuali įmonė galės būti pertvarkoma į akcinę bendrovę, uždarąją akcinę bendrovę ir viešąją įstaigą.

"Jeigu sutuoktiniai tarpusavyje susitars, individuali įmonė galės būti pertvarkoma į ūkinę bendriją - čia tais atvejais, kai abu sutuoktiniai buvo vienos individualios įmonės steigėjai", - teigia Įmonių ekonomikos ir valdymo departamento vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Individualių įmonių reorganizavimo galimybė projekte nenumatyta, išskyrus keletą atvejų, kai asmuo turi daugiau nei vieną įmonę.

"Tai susiję su kreditorių apsauga, kadangi individuali įmonė - tai neribotos civilinės atsakomybės įmonė. Iki šiol vienas asmuo individualių įmonių galėjo turėti kiek nori, tačiau kreditoriai negalėjo tiksliai žinoti, kiek asmuo tokių įmonių turi, kokia jo atsakomybė ir kiek galima tikėtis atgauti tai, ką paskolino", - atkreipia dėmesį A. Railaitė.

Įsigaliojus įstatymui, individualios įmonės savininkas turės apsispręsti, kurią įmonę jis palieka kaip pagrindinę, o kitos bus prijungiamos.

REKLAMA

Projekte taip pat yra numatyta, kad individualios įmonės, įsteigtos negamybinių organizacijų, turės būti pertvarkytos, likviduotos arba perleistos fiziniams asmeniui.

"Tokių įmonių nėra daug. Tai daugiausia neįgaliųjų organizacijų įmonės, įsteigtos pagal galiojantį Įmonių įstatymą", - pažymi Ūkio ministerijos pareigūnė. Individualios (personalinės) įmonės, įsteigtos iki šio įstatymo įsigaliojimo, kurių pavadinime yra žodžiai "personalinė įmonė", šių žodžių santrumpa "PĮ", taip pat individualios įmonės, kurių pavadinimuose neįvardyta teisinė forma, įsigaliojus šiam įstatymui, bus laikomos individualiomis įmonėmis.

Ūkio ministerija siūlo, kad įstatymas įsigaliotų nuo liepos 1 dienos.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų