REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikai siekia užkirsti visus kelius už seksualinius nusikaltimus teistiems asmenims dirbti su vaikais. Bausmės gresia ir darbdaviams, jei paaiškėtų, kad jie, nepatikrinę seksualinių nusikaltėlių registre, priimtų į darbą teistą asmenį.

Politikai siekia užkirsti visus kelius už seksualinius nusikaltimus teistiems asmenims dirbti su vaikais. Bausmės gresia ir darbdaviams, jei paaiškėtų, kad jie, nepatikrinę seksualinių nusikaltėlių registre, priimtų į darbą teistą asmenį.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį Seimui pateikė su kolegomis parengtas pataisas, kuriomis siūloma griežčiau riboti seksualinių nusikaltėlių galimybes dirbti su vaikais, griežtinti darbdavių atsakomybę.

Seimas po pateikimo pritarė šiam siūlymui. Už balsavo 84 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 14 parlamentarų. Šios pataisos turės pereiti dar dvi – svarstymo ir priėmimo – stadijas, kad įsigaliotų.

„Dabartinis reglamentavimas turi tam tikrų spragų, kuriomis gali naudotis vaikų skriaudėjai. Todėl turime užtikrinti, kad vaikais būtų pasirūpinta daug anksčiau, nei įvyksta lemtingas susitikimas su seksualiai prieš vaikus nusikalsti asmeniu, taip pat užkirsti visus kelius tokiems asmenims įsidarbinti įstaigose ar organizacijose, kurios teikia paslaugas vaikams.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siekti, kad atsirastų griežtesnė atsakomybė už seksualinio pobūdžio nusikaltimą, kuri atgrasytų ne tik dėl nusikaltimo įvykdymo, bet ir nuo minčių apie jį“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo A. Bilotaitė.

REKLAMA

„Esminis šių įstatymų projektų tikslas yra stiprinti jau teistų asmenų kontrolę, griežtinti darbdavių atsakomybę ir nustatyti baudžiamąją atsakomybę už pakartotines ir ilgalaikes seksualinio pobūdžio veikas“, – pridūrė ji.

Pataisomis siūloma nustatyti prievolę seksualinio pobūdžio nusikaltimus padariusiems asmenims per nustatytą laiką pranešti Valstybinei darbo inspekcijai apie darbo vietos pakeitimą. 

„Taip mes turėtume galimybę kontroliuoti, turėti informaciją ir apsaugoti vaikus nuo tokių asmenų, kurie negali dirbti su vaikais, negali net būti šalia veikų“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį kiek anksčiau sakė A. Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas numato įpareigojimą asmenims su įsigalėjusiu teismo nuosprendžiu dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimo pranešti apie gyvenamosios vietos pakeitimą policijai, tačiau nėra įpareigojimo tokiems asmenims pranešti apie darbo vietos pakeitimą.

Taip pat siūloma nustatyti baudžiamąją atsakomybę už pakartotinius tvirkinimo veiksmus daugiau nei vieno nepilnamečio atžvilgiu arba atliekamus ilgą laiką. Pagal projektą, už tai būtų skiriamas laisvės atėmimas iki septynerių metų.

„Matydami problemą, kad daugiau negu pusė tokių [nusikalstamų] veiksmų atliekama sistemiškai, parengėme pataisas, didindami atsakomybę už šitą veiką. <...> Vaikų saugumas yra svarbiausias ir su šia priemone siekiame užkardyti šiuos nusikalstamus veiksmus“, – kalbėjo ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas draudžia asmenims, pripažintiems kaltais už seksualinio pobūdžio nusikaltimus, dirbti ar užsiimti savanoriška veikla paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose.

Tačiau, pasak pataisų iniciatorių, įstatyminis reglamentavimas palieka spragų, kuriomis gali naudotis ir naudojasi vaikų skriaudėjai. Pavyzdžiui, Baudžiamasis kodeksas nenumato baudžiamosios atsakomybės už ilgalaikį jaunesnio negu 16 metų vaiko tvirkinimą arba daugiau nei vieno nepilnamečio vaiko tvirkinimą.

Policijos departamento atlikta analizė parodė, kad pusėje 2022 metais vykdytų ikiteisminių tyrimų tvirkinamieji veiksmai nepilnamečio atžvilgiu buvo atliekami ilgiau negu tris mėnesius arba dviem ar daugiau asmenų.

REKLAMA

Antradienį taip pat ketinama pateikti Administracinių nusižengimų kodekso pataisą, kad asmenis, kuriems taikomi darbo su vaikais apribojimai, įdarbinusieji sulauktų nuo 1 tūkst. iki 3 tūkst. eurų baudos, o nusižengus pakartotinai – iki 5 tūkst. eurų baudos.

Pasak A. Bilotaitės, jau dabar numatyta teisės aktuose, kad asmenys, kurie nubausti už seksualinio pobūdžio nusikalstamas veikas, negali dirbti su vaikais.

„Tokia pareiga nustatyta darbdaviams, švietimo įstaigoms, kitoms įstaigoms, kurios dirba su vaikais, kad tikrintų registre, ar tas asmuo, kuris priimamas į darbą, nėra pripažintas kaltu. Statistika ir situacija rodo, kad [darbdaviai] nelabai naudojasi šiuo registru ir nelabai tikrina informaciją.

REKLAMA

Todėl siūloma didelė atsakomybė darbdaviams, kurie nepatikrina ir priima į darbą asmenis, kurie pripažinti kaltais dėl seksualinio pobūdžio seksualinės veiklos“, – sakė A. Bilotaitė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu derina dar vieną įstatymų pataisų paketą, taip pat turintį užkirsti kelią su vaikais dirbti už sunkius ir seksualinius nusikaltimus teistiems asmenims. Norima jiems nustatyti prievolę gauti specialų QR kodą, kad darbdavys galėtų lengvai patikrinti, ar asmeniui nėra taikomas ribojimas dirbti su vaikais.

„Manau, supaprastinimų atsiras, bet ta pareiga tai institucijai ar organizacijai, kuri dirba su vaikais, pasitikrinti, pasižiūrėti, ar žmonės, kurie ateina savanoriauti, ar dirbti su vaikais, nėra pripažinti kaltais už tokias veikas“, – pabrėžė vidaus reikalų ministrė.

Kentes konservai
Tada reiktų pripažinti, kad Kedys buvo teisus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų