REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ketinimams bent keleriems metams pratęsti Vakaruose nesaugia laikomos Ignalinos jėgainės darbą galėjo sutrukdyti ir Prancūzijos interesai palaikyti atsigaunantį Europos branduolinį sektorių, kuriame veikia vienintelė reaktorių gamintoja - Prancūzijos „Areva“.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios galimybės neatmeta Vyriausybės derybininkas Aleksandras Abišala, siekęs pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (AE) darbą.

REKLAMA

„Areva“ ar ne „Areva“, bet kad kitokių branduolinių reaktorių gamintojų Europos Sąjungoje nelabai ir yra“, - sakė A.Abišala.

Jo teigimu, viena iš nesėkmių buvo, kad Lietuvai atstovaujanti komanda ne iš karto suprato, kokia yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl Europos Komisija nenori pratęsti Ignalinos jėgainės veiklos.

„Laikau savo viena iš didžiausių klaidų, kad ne iš karto supratau, kur yra pagrindinės nenoro priežastys ir kad prancūzai išties yra pagrindinis šaltinis. Nes mes nuolat tikėjomės ir taip atrodė dirbant, kad Prancūzijai pirmininkaujant, atrodė, susišnekame kaip su branduoline valstybe. Pagrindinė priežastis buvo nenoras pakenkti atgyjančios branduolinės energetikos reputacijai“, - sakė A.Abišala.

REKLAMA
REKLAMA

„Areva“ yra viena iš pretendenčių pagaminti naujus reaktorius Visagine planuojamai statyti naujai atominei jėgainei.

„Šis nesusivokimas, iš kur kyla didžiausia rizika, mums nemažai kainavo“, - teigė A.Abišala.

A.Abišalos teigimu, Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozas) yra pasakęs, jei Lietuva būtų nusprendusi vienašališkai pratęsti Ignalinos AE darbą, arba tokį leidimą būtų davusi EK, tai būtų buvusi katastrofa ne tik Lietuvai, bet ir Europos Sąjungos branduolinei energetikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A.Abišalos, EK nenori rizikuoti rūpindamasi senu reaktoriumi, kuris asocijuojasi su Černobyliu Ukrainoje, kur 1986 metais sprogo atominė elektrinė.

„Juo rūpinamasi, kad vietoje to pradėtume statyti naujas atomines elektrines. Šiuo metu, po dešimties metų pertraukos, statoma tiktai viena Suomijoje“, - sakė A.Abišala.

Nacionalinės energetikos bendrovės „Leo LT“ atstovai gruodžio mėnesį Paryžiuje susitiko su Prancūzijos „Areva“.

Intensyviai savo paslaugas siūlanti „Areva“ gamina didesnius reaktorius, nei planuoja Lietuva, tačiau Prancūzijos koncernas po kelerių metų planuoja rinkai pasiūlyti ir mažesnio galingumo reaktorius, kurie tiktų Lietuvai.

REKLAMA

Lietuvoje Ignalinos atominė elektrinė turi būti galutinai uždaryta 2009 metų pabaigoje.

Pasak A.Abišalos, Ignalinos AE laikyti rezerve EK nesutiko ir baimindamasi precedento, kad ateityje taipogi gali būti nesilaikoma susitarimų su Europos Sąjunga.

A. Abišala taip pat sakė, jog neišsprendus gresiančių energetikos problemų gali tekti rimtai riboti elektros tiekimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų