REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

IELTS iššūkiai: mitai ir tikrovė

Lietuvoje egzaminas – ypatingas?

IELTS – penkios raidės, galinčios pakeisti jaunuolio gyvenimą. Pasibaigus brandos egzaminams, jaunuolių kančios nesibaigia, nes norintieji mokytis užsienio universitetuose, turi išsilaikyti populiariausią pasaulyje tarptautinį anglų kalbos egzaminą IELTS (angl.The International English Language Testing System), kurį kasmet laiko daugiau nei 2 milijonai žmonių.

IELTS – penkios raidės, galinčios pakeisti jaunuolio gyvenimą. Pasibaigus brandos egzaminams, jaunuolių kančios nesibaigia, nes norintieji mokytis užsienio universitetuose, turi išsilaikyti populiariausią pasaulyje tarptautinį anglų kalbos egzaminą IELTS (angl.The International English Language Testing System), kurį kasmet laiko daugiau nei 2 milijonai žmonių.

REKLAMA

Visame pasaulyje pripažįstamas anglų kalbos patikrinimas suteikia daug galimybių, tačiau tam, kad jį išlaikytum bent patenkinamais balais, reikia daug darbo ir… pinigų.

Lietuvoje egzaminas – ypatingas?

„IELTS iš tiesų atveria daugybę durų. Šaunu, kad egzistuoja, na, toks kaip ir tarptautinis pažymėjimas, gebantis atverti ne tik universitetų bet ir potencialių darbdavių duris“, - sako būsima magistrantė Emilija, IELTS laikiusi šių metų pradžioje. Akademinis IELTS egzaminas suteikia galimybę studijuoti universitete ir gauti bakalauro ar magistro laipsnį arba tapti profesinės organizacijos nariu angliškai kalbančioje šalyje.

Nors ją studijuoti pakvietė net du gerą vardą turintys Londono universitetai, mergina neskuba džiaugtis, mat vos dėl pusės balo jai teks IELTS laikyti iš naujo.

REKLAMA
REKLAMA

„Įdomu, tai, kad pati sistema yra devynbalė ir norint gauti labai aukštus balus galima suklysti minimaliai. Tokie reikalavimai nėra keliami net ir valstybiniams brandos egzaminams. Pavyzdžiui, yra 40 klausimų, na, tų vadinamų „užpildyk tuščias vietas“, „įrašyk tinkamą žodį“ ar „pažymėk raidę“ ir, jei padarai dvi klaidas, jau gauni aštuonis“, - pasakojo Emilija. Nors šis egzaminas yra identiškas visame pasaulyje, mergina sako girdėjusi iš pažįstamų užsieniečių, kad Didžiojoje Britanijoje IELTS išlaikyti yra kur kas lengviau, nes vertintojai nėra tokie griežti.

REKLAMA

Brangu ir baisu

Negana to, kad kelias valandas trunkantis egzaminas kelia daug streso, tai yra ir gana brangus „malonumas“ - egzaminas šiuo metu kainuoja 595 litus, dar apie 600 litų kainuoja paruošiamieji kursai, kurie nėra privalomi, tačiau dažnai neišvengiami. „Iki magistro studijų pritrūkus 0,5 balo, visą testą reikės laikyti iš naujo. Būtų šaunu, jeigu būtų galima perlaikyti tik tą dalį, kurioje, taip pavadinkim, susimovei, o ne visą testą iš naujo. Tai kelia stresą“, - sako mergina, kuri IELTS egzaminui pasiruošė savarankiškai ir iš viso egzamino gavo 7,5 balo.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš dviejų ją studijuoti pakvietusių universitetų, likus porai mėnesių iki studijų pradžios, pranešė, kad priims su sąlyga – jei studentė perlaikys IELTS ir bendras ir rašymo dalies balas bus vertas ne mažiau 7. Pirmojo bandymo metu mergina gavo maksimalius balus už klausymą ir kalbėjimą, tik rašymo testo dalis buvo įvertinta 6,5. Tačiau nei perlaikyti prasčiau atliktos dalies, nei peržiūrėti padarytų klaidų, galimybės nėra

„Man norėtųsi sužinoti ir pamatyti savo klaidas, kad kitą kartą pasiruoščiau geriau. Jau sumokėjau beveik šešis šimtus litų antrą kartą ir laikysiu egzaminą iš naujo. Manau, kad sistema tikrai turėtų būti patobulinta“, - sakė Emilija. Anot jos, yra ir malonių dalykų, pavyzdžiui, supratingi ir malonūs kalbėjimo užduoties vertintojai, duodantys ir pauzę atsikvėpti, ir susikaupti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mitai ir tikrovė

Britų tarybos egzaminų vadovė Loreta Pilkienė sako, kad dėl egzamino lengvumo ar sudėtingumo skirtingose šalyse abejoti neverta. „IELTS egzaminas yra vienodas visose šalyse, kuriose jis administruojamas – tos pačios užduotys, tą pačią dieną yra visur vienodos. Taip kad lengvumo prasme jis yra visur identiškas. Tai yra tikrai mitas“, - sako L. Pilkienė.

Anot jos, vertinimo kriterijai taip pat visur yra identiški, todėl vertintojai privalo būti objektyvūs. Daugeliui žmonių, laikiusių IELTS, įdomu peržiūrėti užduotis, pasitikrinti kiek ir kokių klaidų padarė. Ypatingai tai aktualu tiems, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nori perlaikyti egzaminą. Tačiau specialistė sako, kad to padaryti neįmanoma. „Yra pasirašyta konfidencialumo sutartis ir atliktos užduotys yra Kembridžo universiteto nuosavybė“, - sako Britų tarybos egzaminų vadovė.

REKLAMA

Kitas dalykas, keliantis nerimą suinteresuotiems asmenims yra tas, kad netgi IELTS išlaikę puikiai, rezultatu gali džiaugtis ne ilgiau kaip dvejus metus. „Tai nėra iš piršto laužas kriterijus. Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad jei žmogus kalbos nevartoja ar vartoja retai, kalbos mokėjimo lygis per dvejus metus gerokai pasikeičia“, - teigia L. Pilkienė.

Tiek bendrojo, tiek akademinio IELTS egzamino kaina yra tokia pati – 595 litai. Pasak specialistės, tarptautinio egzamino kaina per kelis pastaruosius metus kilo nežymiai – apie kelis procentus. Kainos didėjimą nulemia paties egzamino, kurį Britų taryba įsigyja iš Kembridžo universiteto, pirkimo kaina, auganti kasmet.

REKLAMA

Laikančiųjų nedaugėja

Nors kasmet vis garsiau kalbama apie tai, kad didelė dalis abiturientų renkasi užsienio universitetus, IELTS egzamino populiarumas Lietuvoje nesikeičia. „Didelio laikančiųjų skaičiaus didėjimo tikrai nėra. Taip yra dėl nepalankios demografinės situacijos šalyje“, - sakė L. Pilkienė. Be to, abiturientai egzaminą gali laikyti ir kitoje, vienoje iš daugiau nei 100 IELTS administruojančių šalių.

Norintys nušauti du zuikiu vienu šūviu, IELTS gali rinktis vietoje valstybinio anglų kalbos mokykloje. „Jau trejus metus tokia galimybė yra. Abiturientas, išlaikęs bet kurį tarptautinį anglų kalbos egzaminą, patvirtintą LR Švietimo ir mokslo ministerijos, gali stoti į Lietuvos universitetus. Rezultatai pateikiami pagal specialias balų konvertavimo lenteles“, - sakė L. Pilkienė. Valstybinio egzamino 100-ukui prilygsta 7 balai, gauti už IELTS egzaminą.

Pasak L. Pilkienės, nepatenkintas IELTS įvertinimais studentas visuomet gali kreiptis su apeliacija, tuomet jo užduotis dar kartą įvertina Jungtinės Karalystės specialistai. Kartais pretenzijos būna patenkinamos ir balas pakeliamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų