REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Malagos technologijų parko, dar kitaip vadinamo Ispanijos Silicio slėniu, pastatuose skamba klavišinių muzikos instrumentų skleidžiama muzika. Tačiau tai nėra repeticija, nors muziką groja tarptautinis atlikėjas, rašo BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Pianistas ištiesia rankas virš klaviatūros rodydamas programinės įrangos kūrėjui kiek natų gali apimti viena ranka.

REKLAMA

„Mes išmokinome kompiuterį užrašyti natas, - pasakoja programinės įrangos konsultantas ir pianistas Gustavo Diazas-Jerezas. – Dabar galime kurti modernią klasikinę muziką vieno mygtuko paspaudimu.“

Komanda dirba ties muzikiniu projektu „Iamus“, pavadintu pagal graikų mitologinę būtybę, galėjusią kalbėtis su paukščiais.

„Kompiuteriui tiesiog pasakome labai bendrus techninius dalykus, - teigia G. Diazas-Jerezas. – Informavome kompiuterį, kad pianistas negali groti dešimties natų gamos viena ranka. Mes turime tik penkis pirštus ant vienos rankos.“

REKLAMA
REKLAMA

Suplanuota muzika

Nurodyti kompiuteriui užrašyti muzikos natas yra labai reikšmingas pasiekimas derinant technologijas ir muziką. Malagos universiteto dirbtinio intelekto profesorius Francisco Vico teigia, kad projekto pagrindas yra evoliucija.

„Kai kurie galvoja, kad tai neįmanoma, - sako jis. – Kiekvienas kompozitorius turi muzikinį pagrindą, kuris su laiku tampa vis sudėtingesnis ir evoliucionuoja savaime.“

Programinė įranga leidžia „Iamus“ užrašyti nesuskaičiuojamą kiekį natų be jokios žmogaus pagalbos. Viskas priklauso nuo iš anksto suplanuotos informacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viskas prasideda nuo labai sudėtingų konstrukcijų kompiuterio viduje, - aiškino G. Diazas-Jerezas. – Tai labai skiriasi nuo kitos kompiuterių sukurtos muzikos.“

Evoliucijos įkvėpti

Programai „Iamus“ tiekiama specifinė informacija apie tai, kokius muzikos instrumentus reikia įtraukti ir koks turi būti kūrinio ilgis. Jo veikimą kontroliuoja algoritmas, kurį įkvėpė biologiniai procesai.

Panašiai kaip laikui bėgant keitėsi žmonių genai, kad sukurtų daugybę skirtingų žmonių, „Iamus“ keičia ir pertvarko savo šaltinius, kad sukurtų sudėtingus muzikos kūrinius. Vienintelis jo darbo vaisių apribojimas yra tas, kad jis gali sukurti tik tai, ką realiame gyvenime galėtų pagroti muzikantai.

REKLAMA

Tai padeda evoliucionuoti kūriniui pačiame kompiuterije, - sako F. Vico. – Tuomet žmogus gali išsirinkti vieną iš „Iamus“ sukurtų kūrinių.“ Muzikos kūriniai buvo įrašuti Londono simfoniniame orkestre. Smuikininkas ir orkestro direktorius Lennoxas McKenzie teigė, kad tai buvo pirmas toks atvejis per orkestro istoriją.

„Tai iš tiesų įspūdingas garsas. Tai man primena prancūzų kompozitorių Edgarą Varese arba Franką Zappą.“

Agnostikų kultūra

„Iamus“ gali kurti ne tik šiuolaikinės klasikos žanro muziką. Programa taip pat pajėgi sukurti muziką instrumentams, su kuriais jis nebuvo „supažindintas“. G. Diazas-Jerezas aiškina, kad šiuo metu programa naudoja būdingą vakarietišką skalę – tokią, kurioje yra dvylika natų vienoje oktavoje.

REKLAMA

„Tačiau jei nurodysime kompiuteriui naudoti daugiau natų, kaip pavyzdžiui indų ar arabų muzikoje, „Iamus“ galės kurti muzikos kūrinius, susijusius su šiomis kultūromis, - sako jis. – Taigi tiesiog turime praplėsti kompiuterio žinias.“

Gali skambėti keistai, kad kompiuteris gali tapti iškilesniu kompozitoriumi nei Volfgangas Amadėjus Mocartas, Jozefas Haidnas ir Liudvikas van Bethovenas kartu sudėjus. Kol kas muzikantai gali nuraminti save tuo, kad norint sukurti muzikos kūrinį vis dar reikia asmeninių jausmų ir talento.

Tuo tarpu inovacijos atvėrė duris naujo tipo muzikos pardavimams. JAV esanti bendrovė „Melomics Media“ siūlo įsigyti kompiuteriu sukurtus kūrinius už panašią kainą kaip dainos internetinėse parduotuvėse „iTunes“ ar „Google Play“.

Tačiau didžiausias skirtumas yra tas, kad pirkėjai gali įsigyti ne tik „Iamus“ sukurto kūrinio kopiją, bet kartu gauti jo autorines teises.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų