REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netrukus rinksime tuos, kurie ketverius metus dirbs, kad Lietuvoje visiems mums gyventi  būtų geriau. Be tarp tų, kurie tikisi mūsų balsų – ir tarp politikos senbuvių, ir tarp naujokų – yra ne tik nuosekliai žengiančių karjeros laiptais, bet ir tokių, kurie gyvenime jau gerokai kluptelėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybę vairuos „su vėjeliu“

Tarp šiemet siekiančių Seimo nario mandato –  net kelios dešimtys teistų kandidatų. Apie kai kuriuos jų jau rašėme. Šį kartą pažvelkime, kuo pasižymėjo, kad savo anketose turėjo nurodyti esantys teisti, dar kai kurie kandidatai.

REKLAMA

Jeigu kas nors pamėgintų suskaičiuoti, dėl kokių priežasčių kandidatai į tautos išrinktuosius turėjo nemalonumų, susijusių su teisėtvarkos institucijomis, veikiausiai pirmautų „kelių ereliai“. Jų gausu ir kadenciją baigiančiųjų parlamentarų gretose, netrūksta ir tarp tų, kurie į rinkėjų protus ir širdis beldžiasi pirmą kartą.

Tarp jų –  teisės vairuoti automobilį prieš kelerius metus netekęs Seimo TS-LKD frakcijos narys Rokas Žilinskas (Zarasų-Visagino rinkimų apygarda – red. past.). Už vairavimą vairuotojo pažymėjimą laikinai buvo praradęs ir turėjo susimokėti baudą parlamentaras konservatorius Arvydas Vidžiūnas (kandidatuoja Marijampolės rinkimų apygardoje – red. past.). Pernai vasarą iš pareigų pasitraukė tuometis Seimo vicepirmininkas, Liberalų sąjūdžio narys Algis Kašėta (Varėnos-Eišiškių rinkimų apygarda – red. past.), skriejęs net 170 km per valandą greičiu. Šių metų pavasarį avariją Vilniuje sukėlė parlamentaras Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos narys Vincas Babilius (Nevėžio rinkimų apygarda – red. past.).

REKLAMA
REKLAMA

Algis Kašėta (ELTA nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Algis Kašėta (ELTA nuotr.)

Apie po pertraukos į Seimą besitikinčio būti išrinktam švenčionėliškio Kęstučio Trapiko ir pakruojiškio, buvusio šio rajono savivaldybės mero Sauliaus Gegiecko „pažintį“ su kelių eismo taisyklėmis Balsas.lt jau rašė. Tačiau tarp tų, kurie laimę rinkimuose šiemet bandys pirmą kartą yra itin artimai su jomis susipažinusių.

2009 m. plačiai nuskambėjo įvykis, kai tuometis Aplinkos ministro patarėjas ir Seimo narės Astos Baukutės vyras Kęstutis Rupulevičius, šiemet nusprendęs savarankiškai siekti Seimo nario mandato (Kretingos rinkimų apygarda – red. past.), Vilniuje vairuodamas žmonos nuomojamą automobilį rėžėsi į šviesoforą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, pastarasis kandidatas į Seimą pretenduoja patekti ir į kitą sąrašą – per 40-metį perkopęs, režisūrą ir teisę baigęs vyras savo anketoje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) svetainėje nurodo esantis bedarbis. Santaupų jis neturi, jo turimas privalomasis registruoti turtas vertas vos  10 tūkst. litų. Na, o Seimas – tikrai ne pati prasčiausia darbo vieta.

Kęstutis Rupulevičius ir Asta Baukutė. Eltos nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Kęstutis Rupulevičius ir Asta Baukutė (Eltos nuotr.)

Dar vienas „kelių erelis“ – TS-LKD sąraše įrašytas Ramūnas Alminas. Jis taip pat pretendentas patekti ir į kitą sąrašą. Pastarasis daugiamandatėje apygardoje Seimo nario mandato siekiantis jurbarkietis  nurodo, kad buvo teistas už bandymą papirkti policijos pareigūną.

REKLAMA

„Kauno miesto apylinkės teismo 2008 m. kovo 19 d. nuosprendžiu buvau pripažintas kaltu pagal LR BK 22 str. 1d., 227 str. 3 d. ir nubaustas 5 MGL (650 Lt) dydžio bauda (esą norėdamas išvengti atsakomybės dėl viršyto greičio, bandžiau papirkti pareigūnus ir daviau 20 Lt kyšį)“, – savo anketoje rašo konservatorius.

Teistumas – ne kliūtis

Nemalonumai per teisėsaugos institucijas – tikrai ne kliūtis, kurios neįmanoma peržengti siekiant Seimo nario mandato. Ir kažin ar rastume žmogų, kuris, padėjęs ranką ant širdies, drįstų teigti, kad jam tai jau niekada niekada taip nenutiks. Tačiau žinoti, kas ir už ką – šventa rinkėjų teisė.

REKLAMA

Prie tų, kurie, savo anketose nurodę, kad buvo teisti, ir tikisi būti išrinkti Seimo nariais dar vienai kadencijai, mielai prisijungtų visas būrys naujų. Tiesa, daugelis savo anketose VRK svetainėje nurodo, kad nuo teisėsaugos institucijų nukentėjo nekaltai.

Teistų partijų lyderių gretas papildo Socialistinio liaudies fronto partijos pirmininkas Algirdas Paleckis (Naujosios Vilnios rinkimų apygarda). Už pareiškimus, esą Sausio 13-ąją „saviškiai šaudė į savus“ nuteistas politikas savo anketoje VRK svetainėje tvirtina: „Buvau nuteistas, nes nepabijojau paviešinti nepatogius faktus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algirdas Paleckis gina žmones nuo Algirdas Paleckis  (Balsas.lt/R. Kondratjevo nuotr.)

Kovotojų už Lietuvą sąjungos kandidatas Šilainių rinkiminėje apygardoje Visvaldas Mažonas 2004 metais  buvo nuteistas už savo veiksmus viename iš susitikimų su tuomet dar prezidentu Rolandu Paksu. Nacionalistinių pažiūrų neslepiantis V. Mažonas tuomet buvo nuteistas laisvės apribojimu 6 mėnesiams, nes apstumdė kitokias pažiūras demonstravusį moksleivį.  Tačiau savo anketoje V. Mažonas nurodo: „Teistas šitos sistemos už gerus darbus“.

Visvaldas Mažonas (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)Visvaldas Mažonas (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Pats išsikėlęs ūkininkas Juozas Užkurėlis (Biržų-Kupiškio rinkimų apygarda) anketoje taip pat nurodo buvęs teistas. Jo teigimu, vyras tapo teistas „dėl neobjektyvaus teisėsaugos tyrimo ir nesąžiningo apylinkės teismo darbo“.

REKLAMA

Vytauto Šustausko vadovaujamoje partijoje yra ir daugiau teistų kandidatų. Tai Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje  kandidatuojantis Jurijus Subotinas, kurio anketoje nurodyta, kad „ 1993 m. gegužės 25 d. Lietuvos Respublikos teismas pripažino kaltu, kad „neteisingai užpildė pajamų deklaraciją“. „Priteistus sumokėti 500 litų seniai sumokėjo“, – rašoma šio kandidato anketoje. O Fabijoniškių rinkimų apygardoje rinkėjų palankumo besitikintis Turkmėnistane gimęs Lentvario gyventojas Tirkišas Amanovas prisipažįsta buvęs teistas už nesunkų netyčinį kūno sužalojimą.

REKLAMA

Teistas už kyšio provokaciją nurodo ir vienos naujųjų – Emigrantų partijos lyderis Juozas Murauskas, kandidatuojantis Naujamiesčio apygardoje.

Juozas Murauskas (Facebook nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Juozas Murauskas (Facebook nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Jau išnykusį teistumą – „baustas už nerūpestingą šaunamojo ginklo laikymą“ – nurodo ir TS-LKD kandidatas daugiamandatėje apygardoje Gintautas Radžiukynas, o buvęs nuteistas lygtinai dėl autoįvykio prisipažįsta dar vienas šios partijos „daugiamandatininkas“  Dainius Bardauskas.

Apie savo prasižengimą informacijos rinkėjams VRK svetainėje neteikia Žemaičių partijos kandidatas Skuodo–Mažeikių rinkimų apygardoje Romualdas Šliogeris, LiCS daugiamandatininkas, Kazlų Rūdos savivaldybės meras Vytautas Kanevičius ir kai kurie kiti skirtingų partijų kandidatai į Seimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekonkretizuoja, dėl ko turėjo nemalonumų su teisėtvarka ir Kauno-Kėdainių rinkimų apygardoje kandidatuojantis vienos naujųjų partijų – Kristinos Brazauskienės vadovaujamos  Demokratinės darbo ir vienybės partijos atstovas Gintautas Dačiola. „Nors teismo man skirta bauda ginčytina, bet ją sumokėjau“, – savo anketoje rašo jis.

Nieko rinkėjams neaiškina ir šios partijos kandidatas Kalniečių rinkimų apygardoje Giedrius Pavilionis, Varėnos-Eišiškių apygardos rinkėjų balsų besitikinti Rima Paulauskaitė, daugiamandatininkai Ugnius Mečionis ir Tadas Miliauskas. Pastarasis anketoje „taip“ atsakė ir klausimą „Ar buvote įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu bet kada pripažintas kaltu padaręs sunkų ar labai sunkų nusikaltimą?“

REKLAMA

Tačiau bene juodžiausia dėmė – su Lietuvos žmonių partija į politiką pirmuosius žingsnius žengiančių krepšininkų  brolių Kšyštofo ir Darjušo Lavrinovičių biografijoje – dar sportinės karjeros pradžioje jie buvo nuteisti už išžaginimą.

Kšyštofas ir Darjušas Lavrinovičiai (Reuters/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Kšyštofas ir Darjušas Lavrinovičiai (Reuters/Scanpix nuotr.)

Jau įsibėgėjus rinkimų kampanijai VRK panaikino kelių kandidatų į Seimą, tarp jų –„Drąsos kelio“ lyderės Neringos Venckienės ir šios partijos narės Audronės Skučienės – teisinę neliečiamybę, teismas ir prokuratūra pageidauja, kad tokie sprendimai būtų priimti dar dėl kelių skirtingų partijų kandidatų, figūruojančių  piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų klastojimo, svetimo turto iššvaistymo ir kito pobūždžio bylose.

REKLAMA

Biografiją sutepė „smulkiojo verslininko“ patirtis

Tikriausiai prie klausimo apie teistumą „taip“ yra parašiusių ir daugiau siekiančių patekti į Seimą asmenų – Balsas.lt žurnalistai tikrai neperžiūrėjo visų beveik 2000 kandidatų anketų. Tačiau dar kelios tikrai patraukia dėmesį.

Tai savotiški smulkieji verslininkai. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas daugiamandatėje apygardoje, Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaktys savo anketoje prisipažįsta buvęs nuteistas už naminės degtinės gabenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Marijus Kaktys (Interneto nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Marijus Kaktys (Interneto nuotr.)

Alkoholiniai gėrimai sutepė ir vieno Emigrantų partijos kandidatų į Seimą sąrašo lyderių – Gedimino Naučiaus anketą.  Kauno-Kėdainių rinkimų apygardoje rinkėjų balsų besitikintis kaunietis savo anketoje VRK svetainėje prisipažįsta: „buvau teistas už neteisėtą namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų realizavimą“.

Beje G. Naučius pretenduoja patekti ir į dar vieną sąrašą – jo anketoje nurodyta, kad šio kandidato išsilavinimas – nebaigtas specialusis vidurinis.

Gediminas Naučius (anketos nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Gediminas Naučius (anketos nuotr.)

Apie tai, kokius „gyvenimo universitetus“ yra išėję, kokį darbą dirba ir kokius mokslus baigė kai kurie kandidatai – jau kitą kartą.

Taip pat skaitykite:

Į Seimą – „kelių ereliai“, ir blaivyklos klientai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų